V Praze se demonstrovalo proti dohodě ACTA
Vratislav DostálKolem tří tisíc lidí ve čtvrtek v Praze demonstrovalo proti českému souhlasu s mezinárodní smlouvou o šíření nelegálních kopií (ACTA). Dle organizátorů akce ACTA nepřijatelným způsobem omezuje práva občanů ve prospěch držitelů monopolů.
Na tři tisíce lidí se ve čtvrtek zúčastnilo protestního shromáždění proti českému souhlasu s mezinárodní smlouvou proti šíření nelegálních kopií (ACTA). Akci organizovala Česká pirátská strana, která sice původně předpokládala daleko vyšší účast, avšak s ohledem na mrazivé počasí byli její předáci nakonec s účastí veřejnosti spokojení.
Na demonstraci postupně promluvilo několik vystupujících včetně předsedy pirátské strany Ivana Bartoše a své postoje vyjádřili někteří další politici. Účastníci demonstrace mohli na místě podepisovat petici proti smlouvě, která v českém právu začne platit poté, co ji schválí parlament. Pod peticí je podle organizátorů nyní podepsáno několik stovek lidí.
„Musíme dát jasně najevo, že nechceme globální smlouvu, která směřuje k demonstrativnímu ničení zabavených věcí, odpojování lidí od Internetu, inspekcím notebooků a mobilů na hranicích a dalšímu zvýšení vlivu korporací, které vydělávají na svém monopolu. Musíme přesvědčit poslance, aby před bojem proti kopírování dali přednost soukromí a občanským právům,“ uvedli piráti v pozvánce na demonstraci.
Podle místopředsedy strany Mikuláše Ferjenčíka piráti usilují o svobodný internet, tedy síť, kde jsou lidé zodpovědní za případné nahrání nelegálního obsahu na weby. „Nechceme odpovědnost poskytovatelů internetu, nechceme odpovědnost úložišť. Chceme, aby byl občan odpovědný sám za sebe. A zároveň nechceme šmírování lidí," vysvětlil Ferjenčík.
Cílem mezinárodní dohody, ke které se připojilo dvaadvacet unijních zemí včetně České republiky, je podle autorů vytvořit pravidla pro posílení dodržování práv k intelektuálnímu vlastnictví, tedy bojovat proti šíření nelegálních kopií a padělků všeho druhu, mimo jiné záznamů hudebních či filmových děl, léků, značkových oděvů, ale například i spotřební elektroniky.
Piráti: Dohoda je škodlivá pro digitální ekonomiku
Podle pirátů je ale hlavním cílem ACTA globální vynucování politiky duševního vlastnictví na Internetu i mimo něj se všemi důsledky. „ACTA tak usnadní globální represivní zásahy jako v případě úložiště Megaupload. Pokud by ACTA byla přijata, musela by být veškerá zařízení, kde měli uživatelé služby Megaupload svoje data, zničena,“ uvedla Česká pirátská strana v tiskovém prohlášení.
Piráti usuzují, že dohoda je škodlivá i pro digitální ekonomiku. Apelují proto na zákonodárce, aby ji zamítli. ACTA podle nich nepřijatelným způsobem omezuje práva občanů ve prospěch držitelů monopolů, zejména korporací hudebního a filmového průmyslu. Podle Ferjenčíka ACTA symbolizuje vše, proti čemu Pirátské strany celosvětově bojují.
„Politiku prováděnou v zákulisí, upřednostňování korporátních zájmů před lidskými právy, politiku která se neopírá o fakta, nýbrž o tlak vlivné lobby a v neposlední řadě politiku, která řeší problémy zástupné namísto problémů zásadních,“ uvedl místopředseda pirátů s tím, že například otázky typu udržení síťové neutrality, která je klíčová pro rozvoj Internetu do budoucna, současní mocní neřeší.
„Místo toho dělají z kopírování jedniček a nul problém globálního rozsahu. Na druhou stranu možnost odmítnutí ACTA dává oběma našim parlamentům, jak evropskému, tak tomu českému, šanci zlepšit si reputaci v očích voličů. Věřím, že svou šanci využijí,“ dodal Ferjenčík v tiskovém prohlášení.
Piráti se podle svých slov chystají proti dohodě bojovat politickými prostředky, jednoznačně současně schvalují motivaci hnutí Anonymous a podporují jeho právo demonstrovat, stejně jako další formy občanského odporu proti ACTA.