L. N. Tolstoj - reformátor nebo revolucionář?
Eva HájkováJaký vlastně byl Lev Nikolajevič Tolstoj? Každého člověka je třeba posuzovat především v kontextu doby a prostředí, tedy brát v úvahu, kdy a kde žil svůj život.
Kdo bude chtít Tolstého vynášet do nebe, ten si k tomu jistě najde dost důvodů, stejně jako ten, kdo ho bude chtít svatozáře zbavit. Nemíním psát o jeho literární tvorbě, i když byl bezpochyby geniálním spisovatelem světového formátu. Zajímá mě, jak žil a co si myslel. Některé jeho myšlenky jsou určitě obdivuhodné a mohou dnešního člověka ještě stále (nebo už zase!) oslovovat. Jistě bychom našli i dost dobrých důvodů, proč s některými názory Tolstého nesouhlasit. Záviš Kalandra ve své stati Lev Nikolajevič Tolstoj a Tomáš Garrigue Masaryk srovnává filozofii obou osobností. Nalézá některé shodné prvky v jejich učení a dochází k překvapivému závěru, že na rozdíl od Masaryka lze Tolstého řadit i přes jeho zásadu „neodporovat zlu násilím“ k radikálním reformátorům společnosti, ba snad dokonce téměř k revolucionářům. Tolstoj je Kalandrovi prostě bližší než Masaryk.
Jaký tedy Tolstoj opravdu byl? Každého člověka je třeba posuzovat především v kontextu doby a prostředí, tedy brát v úvahu, kdy a kde žil svůj život. Tolstoj se narodil 28.srpna 1828 v Jasné Poljaně, v sídle svých hraběcích rodičů. Jejich brzká ztráta hluboce zasáhla chlapcovu duši. Společně se sestrou a třemi bratry ho vychovávali příbuzní.
Chci upozornit na Tolstého řeč, kterou napsal v roce 1909 pro mírový kongres ve Stockholmu (zveřejnil Masaryk v říšském sněmu ve Vídni). Vydal SOK v příloze v knize "Válka, mír a politická moc". (Tamtéž i velmi kvalitní příspěvky Zdeňka Zbořila. Zdeňka Vyšohlída a Jana Kavana.)