Úsporná opatření dopadají i na věznice. Na Mírově omezují teplou vodu i elektřinu
Vratislav DostálKvůli úsporným opatřením byla věznice v Mírově na Šumpersku donucena omezit přísun teplé vody či elektřiny pro vězně. Káznice má totiž letos o 26 milionů korun nižší rozpočet v porovnání s loňskem. Na Mírově si odpykává trest 396 vězňů.
Kvůli nižšímu rozpočtu byla věznice v Mírově na Šumpersku donucena v letošním roce omezit podmínky pro pobyt vězňů. Podle ředitele věznice Vladimíra Langa to prakticky vypadá, že věznice v zásuvkách na celách vypíná pravidelně elektřinu. Kávu si tak mohou vězni uvařit jen ráno, v době oběda a na večer. To samé se týká i televize.
„Ve vztahu k vězňům jsme omezili zásuvkové okruhy na celách, omezili jsme možnost televize či vaření kávy. Koupání jsme pro ty, co nepracují, omezili na jednou týdně, dříve to bylo vícekrát a striktně se to dodržuje. Ti co pracují, se mohou mýt na pracovištích," vysvětlill pro ČTK zástupce ředitele věznice Tomáš Keprt.
Úsporná opatření se dotýkají i vybavení v zájmových kroužcích, které vězni po práci navštěvují. „V aktivitách se to také hodně omezilo, nekupujeme jim veškeré prostředky jak dříve. Dříve se například v kroužku lepení modelů nakupovaly modely, nyní se to pokrátilo na nejnižší možnou míru. Naši pracovníci si je musejí opatřit jinak," doplnil Keprt s tím, že věznice nakupuje i levnější čisticí či dezinfekční prostředky.
V mírovské věznici si přitom podle ČTK nyní odpykává trest 396 vězňů, z toho šest doživotních. Za mřížemi jsou z celkového počtu vězňů také tři desítky cizinců. Nejvíce jich pochází ze Slovenska, nechybějí ani zástupci Vietnamu, Uzbekistánu, Afghánistánu, Sýrie či Chorvatska. Největší část z nich si podle informací věznice odpykává trest do 15 let, více než 15 let má za mřížemi strávit 56 odsouzených.
Největší počet vězňů je pak s výučním listem, ve věznici je také sedm lidí s vysokoškolským vzděláním.
Další informace:
ČT24 Věznice na Mírově šetří - omezuje teplou vodu i sledování televize