Sociální demokraté odmítají vládou schválené vyrovnání státu s cirkvemi
Vratislav DostálOpoziční ČSSD je přesvědčena, že v čase zpomalování hospodářského růstu by měl kabinet Petra Nečase upřednostnit jiné výdajové priority, než masivní přesun veřejných prostředků a veřejného majetku v rámci schváleného narovnání s církvemi.
Opoziční ČSSD odmítá vládou v úterý schválené parametry vyrovnání státu s církvemi. Podle jejich předsedy Bohuslava Sobotky neodpovídá výše finanční kompenzace — jakož i rozsah převáděného majetku — aktuálním ekonomickým a rozpočtovým možnostem České republiky.
„V době, kdy stát zápasí se schodky veřejných rozpočtů, vysoce přesahující každý rok 100 miliard korun, škrtá peníze určené těm nejpotřebnějším, včetně nemocných, invalidů a rodin s dětmi, nelze najít prostředky na finanční transfery církvím jinak, než formou dalších problematických škrtů nebo prohloubením deficitního hospodaření země,“ uvedl předseda sociálních demokratů v tiskovém prohlášení.
Sociální demokraté jsou přesvědčení o tom, že v době zpomalování hospodářského růstu, stagnace reálných mezd a přetrvávající vysoké nezaměstnanosti by vláda měla upřednostnit jiné výdajové priority, než masivní přesun veřejných prostředků a veřejného majetku v rámci navrhovaného narovnání s církvemi.
Zvolený způsob narovnání s církvemi podle Sobotky navíc nezaručuje, že církve o majetek v příštích letech nepříjdou například v důsledku některých špatných ekonomických rozhodnutí, jaká jsme podle předsedy ČSSD již zažili v několika případech prohospodaření církevního majetku, navráceného po roce 1989.
Nejsilnější opoziční strana proto upřednostňuje realizovat narovnání s církvemi formou převodu dotčeného majetku do veřejnoprávního fondu, spravovaného církvemi. „Výnosy z tohoto fondu by pak plně podporovaly činnost církví a aktivity v sociální, zdravotní či kulturní oblasti,“ uzavřel Sobotka.
Parametry majetkového vyrovnání státu s církvemi schválil kabinet Petra Nečase v úterý. Dohoda, kterou bylo letos vyjednávání uzavřeno po letech diskusí, počítá s tím, že stát během 30 let církvím zaplatí celkem 59 miliard korun, asi 56 procent majetku by jim měl vrátit v naturálních restitucích. Vyrovnání by mohlo začít od roku 2013.