Vědci jsou znepokojení Stráského propouštěním v šumavském parku
Vratislav DostálPropuštění čtrnácti zaměstnanců Národního parku Šumava, kteří dostali výpověď údajně pro nadbytečnost minulý týden, bylo podle stínové vědecké rady parku provedeno zcela bez zkušeností s fungováním Správy šumavského Národního parku.
Vedení Národního parku Šumava (NPŠ) minulý týden propustilo čtrnáct svých zaměstnanců, za což jej kritizují experti ze stínové vědecké rady. Obávají se totiž budoucí funkčnosti Správy šumavského parku.
Podle nich jsou navíc mezi propuštěnými i tři úspěšní pracovníci oddělení vědy pracující na důležitých projektech a architektka, která bránila legalizaci černých staveb.
Podle ředitele parku Jana Stráského bylo přitom důvodem propouštění nařízení ministra životního prostředí Tomáš Chalupy o úsporách nákladů, v jehož rámci by mělo park opustit do tří let 30 procent ze současných 300 pracovníků.
„Propuštěna bude také jedna třetina pracovníků ze státní správy NPŠ, která byla v roce 2010 oceněna MŽP jako nejlépe fungující státní správa,“ uvedli ale vědci v pondělním tiskovém prohlášení.
Stínová vědecká rada se proto obává ztráty odbornosti a kompetentnosti Správy, jakož i vážného ohrožením kontinuity dlouhodobých výzkumů. „Cílem tohoto propouštění je evidentně zejména odstranění nepohodlných lidí a názorů,“ komentuje situaci Jakub Hruška, předseda Stínové vědecké rady NPŠ.
„Propouštěním těchto pracovníků je ohrožena kontinuita dlouhodobého výzkumu a nezbytného biomonitoringu. Vzhledem k tomu, že pracovníci oddělení vědy a výzkumu si na svou práci částečně vydělávají vlastními výzkumnými projekty, je nepravděpodobné, že by park ušetřil finance zrušením vlastního výzkumu a jeho zadáním externí firmě,“ dodali pak vědci v tiskovém prohlášení.
Podle nich kroky ředitele Stráského budí dojem, že se za úsporou mzdových prostředků skrývá pouhé odstranění neloajálních úředníků a cílená likvidace odborníků, jimž není lhostejné soustavné překrucování pravidel ochrany přírody v parku samotném.
Propouštění kritizují i ekologičtí aktivisté. I podle nich Stráský likviduje základní funkce národního parku.
„Na jedné straně se propouští vědci a úředníci státní správy, na druhé straně Stráský vytváří nová pracovní místa a platí statisíce soukromé agentuře, která má v médiích zlepšit obraz současného vedení parku," upozornil Jaromír Bláha z Hnutí Duha.
„Dostal jsem z ministerstva za úkol snížit personální náklady s tím, že do roku 2013 musím každý rok snížit počet zaměstnanců o deset procent," brání se ale Stráský.
Stínová vědecká rada Národního parku Šumava má aktuálně 22 členů a vznikla v březnu 2011 jako reakce na rozhodnutí Jana Stráského potlačit názory vědecké části dosavadní Rady šumavského parku.
Rada je složena z předních českých vědců a odborníků z různých oblastí. Její základ tvoří přírodovědci a lesníci, kteří působili v Radě NPŠ a na protest proti účelovým změnám, které provedl Jan Stráský, z ní abdikovali.
Členy jsou ale i další vědci, kteří se problematikou Šumavy dlouhodobě zabývají.