Ve středu začal Prague Pride - Festival tolerance
Vratislav DostálPětidenní Prague Pride 2011 vyvrcholí v sobotu karnevalovým průvodem. Program festivalu čítá na 60 jednotlivých akcí. Lidé se tak mohou těšit na koncerty, výstavy, workshopy, divadelní či filmová představení. Festival je plně otevřen široké veřejnosti.
Ve středu byl oficiálně zahájen premiérový pětidenní Festival tolerance — Prague Pride 2011, obdoba festivalů, které probíhají v různých formách v největších evropských městech. Celý koncept akce vzešel z gay a lesbické komunity, která jej nyní organizuje i v Praze. Koncept, který má v celém světě již svou jasnou podobu a historii a všude bývá jakýmsi svátkem pro širokou veřejnost.
Jedná se o první festival tolerance s tímto podtextem, který je svým programem plně otevřen celé veřejnosti. Za podpory hlavního města Prahy festival divákům nabídne pět dní plné kultury, zábavy ale i workshopů.
Program Prague Pride 2011 čítá přes 60 jednotlivých akcí, které se odehrají od 10. do 14. srpna na více než 30 místech po celé Praze. Diváci se mohou těšit na rozličné sportovní akce, výstavy, divadelní a filmová představení či prohlídky města s turistickým průvodcem.
Organizátoři připravili také vyjížďku parníkem, workshop pro zaměstnavatele a personalisty na téma genderové různorodosti, piknik, dětský den, koncipované večírky, taneční a tematické párty v mnoha pražských klubech a barech.
„Například ve čtvrtek se koná debata o násilných útocích na osoby s jinou sexuální orientací, ta se koná v Americkém centru, v pátek společně s IBM pořádáme odborný workshop pro personalisty o diverzitě na pracovišti, ve čtvrtek se můžete těšit na Transgender Me. Je to neuvěřitelný umělecký zážitek, kde přední čeští fotografové vystavují svoje fotky na téma transgender," uvedl pro Radiožurnál ředitel festivalu Czeslaw Walek.
Celá akce vyvrcholí sobotním průvodem centrem Prahy s karnevalovými prvky a následným hudebním festivalem na Střeleckém ostrově, kde vystoupí například Jimmy Sommerville, Kazaky, Charlie Straight, Jana Koubková či Tonya Graves.
Festival tolerance nabízí podle organizátorů program nejen gayům, lesbám a transgender lidem, ale také jejich rodinám, přátelům a spolupracovníkům, široké veřejnosti . Akci ale v posledních dnech kritizovala celá řada konzervativních politiků.
Tak například prezidentův vicekancléř Petr Hájek se pozastavoval nad tím, že celé akci poskytl záštitu pražský primátor. Homosexuály Hájek označil za deviantní spoluobčany a jejich pochod za nátlakovou akci. Za Hájka se následně postavil i prezident Václav Klaus.
Podporu pořadatelům v dopise naopak vyjádřilo třináct velvyslanectví, mezi nimi britské, americké či německé. Jejich list prezident Václav Klaus poté označil za bezprecedentní krok a zasahování do vnitropolitické diskuse. Pochod naopak podpořili někteří čeští politici, především z řad sociální demokracie či Strany zelených.
Organizátoři se ale vůči kritice ohradili. Prague Pride 2011 je podle nich nepolitický kulturní festival bez jakékoliv ideologické agendy a odmítá se účastnit současných politických debat.
„Nicméně rétorika, kterou v posledních dnech používá na adresu lidí s odlišnou sexuální orientací okolí hlavy státu a kterou prezident považuje za „hodnotově neutrální“, je velmi nebezpečná. Je pravděpodobné, že pro mnohé bude takový slovník, zaštítěný autoritou prezidenta, podnětem pro slovní a zcela reálně i fyzické útoky proti lidem s odlišnou sexuální orientací,“ upozornili organizátoři v tiskovém prohlášení.
Walek odmítá Hájkovo vyjádření o tom, že jsou devianti. „Protože ač slovník říká, co říká, a prezident si myslí, že to je hodnotově neutrální slovo, opravdu je ve společnosti bráno negativně, a pokud se jedna skupina obyvatel označí negativním způsobem, ve společnosti to může rezonovat velmi negativně," doplnil Walek.
„Česká společnost tradičně tolerantní je, jen si občas nevolí tolerantní zástupce," uvedl pak na tiskové konferenci známý režisér Radim Špaček. Podle organizátorů je nepřijatelné, aby přímý podřízený vrcholného ústavního činitele podněcoval velmi nebezpečné postoje vůči statisícům občanů České republiky.
Průvod Prague Pride se bude řadit od pravého poledne na Náměstí Republiky, odkud vyrazí ke Střeleckému ostrovu. Jako protiváhu k této akci pořádají svůj pochod Vandasova neonacistická DSSS, ale i Mládí křesťanští demokraté. Ti nazvali svou akci Pochodem za rodinu. Podporu jim vyjádřil předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek a Hnutí pro život, které ostře bojuje proti potratům. Pochodu se zúčastní i ultrakonzervativní iniciativa D.O.S.T.
Kolik návštěvníků přijde na festival Prague Pride 2011 a do pražského průvodu, pořadatelé nedokázali odhadnout. Původně počítali s tím, že by se v sobotu na cestu Prahou mohlo vydat asi 1500 lidí. Po protestech konzervativců jim ale mnozí vyjadřují podporu. Nyní proto organizátoři očekávají, že by se do průvodu mohlo zapojit 7000 lidí.
Další informace:
Českénoviny.cz V Praze začíná pětidenní festival sexuálních menšin Prague Pride
Rozhlas.cz Kontroverzní pražský festival Prague Pride nabídne sport, divadlo i film
ČT24 Festivalu Prague Pride se zúčastní na 7000 lidí