Šetření Radka Johna kvůli vysokým odměnám žalobci zarazili
Vratislav DostálStátní zastupitelství v Praze 7 zarazilo šetření exministra vnitra a předsedy Věcí veřejných Radka Johna kvůli mimořádným statisícovým odměnám. Jejich vyplácení bylo podle zastupitelství nemorální, nikoliv nezákonné. Informuje o tom deník Právo.
Vysoké statisícové mimořádné odměny, které koncem loňského roku vyplatil svým deseti nejbližším podřízeným tehdejší ministr vnitra a předseda vládních Věcí veřejných Radek John, byly sice nemorální, nicméně nikoli nezákonné. Takové stanovisko dostala podle deníku Právo pražská kriminálka od státního zastupitelství v Praze 7.
Policie přitom disponovala odlišným právním názorem a chtěla proti předsedovi nejmenší parlamentní strany zahájit prověřování a následně jej vyslechnout jako podezřelého ze spáchání trestného činu.
„My jsme se domnívali, že ze skutečností, které v té věci vyvstaly, se jedná o podezření ze spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby. Ale pro jistotu jsme chtěli znát stanovisko státního zastupitelství,“ uvedl pro list vyšetřovatel případu z pražské kriminálky. Avšak to bylo zcela opačné.
„Dnes jsem ho obdržel s tím, že jednání pana Johna nenaplňuje znaky skutkové podstaty trestného činu, a dle názoru zastupitelství se tedy v dané věci o trestný čin nejedná. Toto stanovisko je pro nás závazné, což znamená, že věc v nejbližších dnech budeme ukládat s tím, že se nejedná o podezření ze spáchání trestného činu,“ dodal detektiv.
„Policie nás požádala o stanovisko a právní názor, který jsme jim dali, a to, že ve věci nejde o podezření z trestného činu. Pokud se jím budou řídit, tak to bude uloženo ad acta,“ potvrdila pak pro deník Právo předsedkyně státních zástupců z Prahy 7 Jiřina Fronková.
Trestní oznámení proti bývalému ministru vnitra pro podezření z možného spáchání trestného činu zneužití pravomoci úřední osoby podal v únoru pražský podnikatel Tomáš Moláček. Důvodem bylo Johnovo únorové vyjádření pro Právo, v němž obhajoval, proč dal nejvyšší odměnu 480 000 korun šéfovi hasičů Miroslavu Štěpánovi.
John totiž nejprve pro Právo uvedl, že v případě generálního ředitele Hasičského záchranného sboru Miroslava Štěpána šlo o dorovnání odměn z předchozího roku, aby se mu nesnížily výsluhy. U ostatních se pak prý jednalo o jakési předplacení jejich budoucí intenzivní práce.
Takové vysvětlení by přitom bylo v rozporu se zákoníkem práce, neboť odměny lze vyplatit pouze za mimořádné pracovní výsledky. Nicméně předseda Věcí veřejných pak policii na jaře při podání vysvětlení tvrdil, že dotyční si odměny právě za mimořádné výsledky a práci například při povodních či sestavování rozpočtu vnitra zcela zasloužili.