Rodiče budou za děti v dětských domovech platit
Vratislav DostálDěti do tří let už nebudou v dětském domově zadarmo. Jejich rodiče za ně budou od příštího roku platit 45 až 55 korun denně. Nový poplatek má údajně zrychlit adopce. Informuje o tom úterní vydání Hospodářských novin.
Za děti do tří let budou v dětském domově budou od příštího roku jejich rodiče platit 45 až 55 korun denně. Vybrané peníze použijí dětské domovy podle informací Hospodářských novin jako příspěvek na jídlo nebo oblečení. Tyto výdaje dosud hradil pouze stát.
„Rodičovská práva zůstávají, povinnosti ale nikoli. Za sedm let jsem zažila jen tři případy, kdy soud nařídil rodině nějak přispívat,“ uvedla pro list Eva Pilátová, ředitelka Dětského centra Brno.
Poplatky mají údajně rodiče motivovat k větší spolupráci. Dítě se má buď urychleně vrátit domů nebo předat do nové rodiny. „Žádné výrazné finanční přilepšení to nebude, jde spíše o morální efekt. Není možné, aby osoby zodpovědné za výchovu dítěte nic neplatily. Musí na tom mít svůj díl,“ zdůvodnila záměr Helena Sajdlová z odboru zdravotní péče ministerstva zdravotnictví.
Nový poplatek za den v dětském domově ale podle expertů přeplněné ústavy nevyprázdní. Rodiče, kteří platit nebudou, tím totiž práva na dítě neztratí.
„Sankce jsme neřešili, nikdo nás na to během připomínkového řízení ani neupozornil. Možná s tím přijdeme později, ve druhé vlně koncepčních změn. Prozatím chceme, aby rodiče cítili alespoň díl odpovědnosti,“ uvedla Iva Truellová z odboru zdravotních služeb.
Pilátová sice zavedení poplatku vítá, avšak podle ní může nakonec přinést více starostí než užitku. „Většina lidí nebude platit nic, my to budeme muset vymáhat, a to i přesto, že víme, že exekutor si na nich nic nevezme. Rodiče často nepracují, pohybují se na životním minimu,“ upozorňuje na možné problémy.
Nadšení z nového plánu ministerstva zdravotnictví nejsou podle Hospodářských novin ani ve Středisku náhradní rodinné péče. „Hlavní je vyřešit, aby se malé děti do ústavů vůbec nedávaly. Všichni vědí, jak je to traumatizující. Ve světě je většinou samozřejmostí, že se to řeší pěstounskými rodinami. Kojenecké ústavy bývají zakázané,“ řekla Věduna Bubleová, ředitelka občanského sdružení, které se péči o děti zabývá.
V České republice žije bez rodiny přibližně devět tisíc dětí, dva tisíce z nich jsou děti do tří let. Ty se přitom podle informací Hospodářských novin v řadě zemí do ústavů vůbec nedostávají. Starají se tam o ně pěstouni.
„Už dlouho víme, že dětský domov je pro děti mezi narozením a třetím rokem traumatizující. Rádi bychom prosadili zákaz ústavní péče konečně i u nás,“ uzavřela pro deník Bubleová.