Na den věrozvěstů vlálo na radnicích přes dvě stě moravských vlajek
Vratislav DostálPřes dvě stovky radnic v úterní den oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje vyvěsilo moravskou vlajku. Loni vyvěsilo moravskou vlajku celkem 73 radnic. Výzva našla letos svou podporu i v Čechách.
Více než 220 radnic dnes v den oslav věrozvěstů a duchovních patronů Moravy svatého Cyrila a Metoděje vyvěsilo moravskou vlajku. Reagovalo tak na výzvu sdružení Moravská národní obec (MNO). Ambicí akce je připomenout historii, kulturu a tradice Moravy.
„Chceme vzbudit zájem Moravanů, především těch mladých, o naši vlast, její folklór a tradice. Loni se k naší výzvě přidalo třiasedmdesát obcí, letos už je to dvě stě deset,“ uvedl pro Brněnský deník předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek.
Akce se uskutečnila letos podruhé. Počet obcí, které se do ní zapojily roste. Loni vyvěsilo moravskou vlajku celkem 73 radnic a vedení Jihomoravského kraje. Výzva našla letos svou podporu i v Čechách v obci Jindřichovice pod Smrkem v Libereckém kraji.
O radnicích, které schválily svoji účast, informuje sdružení na svých internetových stránkách. Na seznamu jsou například Vyškov, Uničov, Mikulov, Litovel, Kyjov, Letovice, Ivančice, Moravské Budějovice, Moravský Krumlov, Kuřim nebo Mikulčice u Hodonína známé svým velkomoravským hradištěm Valy.
Nově se pak k akci podle ČTK připojil například Šumperk, Moravský Beroun, Uherský Brod, Rosice, Hevlín na Znojemsku, Bučovice či Křižanov na Žďársku, který je rodištěm posledního moravského zemského prezidenta Jaroslava Mezníka (1884 až 1941) zastřeleného nacisty.
Akce má především přimět veřejnost k poznávání Moravy. Podle historika Jiřího Čejky připomenutí moravského symbolu pomůže mladým lidem najít cestu k zemi, ve které žijí.
„Svátek věrozvěstů je důležitým připomenutím historie, kdy Cyril a Metoděj přinesli na Moravu křesťanství a posunuli ji díky tomu na úroveň vyspělejších zemí Evropy. V době, kdy se každý zajímá jen o to, kde je jaká sleva a co kdo provedl ve vládě, je důležité, uvědomovat si také sounáležitost s touto zemí,“ uvedl Čejka pro Brněnský deník.
Původní podobu vlajky schválil v roce 1848 moravský sněm, tedy tehdejší moravský parlament sídlící v Brně. Je tvořena horním žlutým a dolním červeným pruhem. Stejný prapor má ale i Praha nebo některá jiná města. Proto je původní moravská vlajka doplněna ještě o další tradiční symbol - moravskou orlici.
Další informace:
Českénoviny.cz Více než 220 radnic vyvěsilo moravskou vlajku
Brněnskýdenik.cz Vlajku za Moravu vyvěsí i v Čechách