Klaus podle ekologů sabotuje zlepšování kvality ovzduší v zemi
Vratislav DostálCentrum pro životní prostředí a zdraví kritizuje čtvrteční prezidentovo veto novely zákona o ovzduší. Podle centra Klaus mimořádně hloupě, nekompetentně a iracionálně sabotuje zlepšování kvality ovzduší v České republice.
Centrum pro životní prostředí a zdraví (CpŽPZ) považuje rozhodnutí prezidenta Václava Klause vetovat novelu zákona o ovzduší jako mimořádní hloupý způsob, jak sabotovat zlepšování kvality ovzduší v České republice.
Podle centra je Klausovo zdůvodnění veta novely iracionální a nekompetentní. „Nízkoemisní zóny i územní emisní stropy jsou naprosto standardní a ověřené nástroje v oblasti ochrany ovzduší, které prokázaly dobré výsledky v řadě zemí Evropy,“ uvedlo CpŽPZ v tiskovém prohlášení.
„Podle dostupných analýz znečištění ovzduší v České republice zbytečně zabíjí tisíce lidí. Česká republika proto může být ohrožena tím, že nečiní dostatečné kroky pro ochranu zdraví svých obyvatel,“ upozornil Miroslav Šuta z CpŽPZ.
V červnu 2011 podle něj v České republice vypršela výjimka pro porušovaní platných limitů znečištění ovzduší prachem a hrozí ji proto jak možné žaloby ze strany vlastních občanů, jejichž práva porušuje, tak i citelná sankce ze strany Evropské komise za každý den ignorování směrnice o kvalitě ovzduší.
Krátkodobé vdechování prachu zvyšuje podle CpŽPZ počet zánětlivých onemocnění plic, působí negativně na srdečně-cévní systém, vede ke zvýšení počtu hospitalizací a k vyšší úmrtnosti.
„Dlouhodobé působení prachu zhoršuje plicní funkce u dětí i dospělých, zvyšuje počet chronických obstrukčních onemocnění plic a snižuje délku dožití hlavně v důsledku úmrtí na srdečně-cévní a plicní onemocnění,“ doplnili autoři v tiskové zprávě.
„Nízkoemisní zóny úspěšně fungují v Německu, Velké Británii, Holandsku, Dánsku nebo Švédsku a připravují se např. v Portugalsku, Francii, Rakousku nebo Itálii. Tvrzení Václava Klause, že jejich zavedení nepomůže životnímu prostředí je mimořádně hloupé. Že jde o zjevný nesmysl, lze doložit řadou odborných studií, například z Dánska, Švédska nebo Německa,“ uvedl Miroslav Šuta.
„Podle Šuty je i Klausovo strašení arbitrážemi iracionální. „V zahraničí došlo k několika pokusům napadnout existenci nízkoemisních zón nebo emisních stropů, ale skončily fiaskem. Je smutné, že muž vydávající sám sebe za otce kapitalismu v České republice papouškuje falešné argumenty z agitace českých komunistů, kteří jako jediní zákon v Poslanecké sněmovně nepodpořili,“ uzavřel Šuta z CpŽPZ.
Václav Klaus zákon vetoval ve čtvrtek. Novela měla městům a obcím umožnit vymezit zóny, do nichž nebudou moci vjíždět starší automobily nesplňující určité emisní limity. Klaus se ale připojil k výhradám Senátu, podle nějž je zákon nekvalitní a může obcím přinést potíže.
Novelou navržený způsob ochrany ovzduší totiž podle prezidenta životnímu prostředí nepomůže, ale jako nepřímý efekt zhorší prostředí právní a podnikatelské. „Klaus zdůraznil, že zákon je poslaneckou iniciativou a odmítl ho Senát. Sněmovna, které zákon vrátil, by podle něj měla vyčkat na předložení vládního návrhu řešícího tuto problematiku,“ uvedla ČTK.