Litoměřická veřejnost demonstruje

Martin Šimsa

Litoměřická veřejnost demonstruje jednak proti ředitelce gymnázia a jednak proti podivné školské politice Ústeckého kraje.

V pátek 17.6. ve 14.00 v parku před budovou gymnázia se uskutečnila druhá demonstrace proti ředitelce gymnázia Paedr. Evě Bulasové, jmenované Radou ústeckého kraje, kde má většinu ČSSD. Byla jmenována přesto, že nebyla doporučena jako nejúspěšnější kandidátka komisí pro výběrové řízení a že školu vede k velké nespokojenosti velké části učitelů, rodičů i studentů. Demonstraci uspořádali studenti gymnázia, kteří proti ředitelce již počátkem května protestovali v budově školy po té, co dala výpověď mladému učiteli Janu Hakovi. Před rokem vznikla na gymnáziu odborová organizace, která monitoruje všechny kroky ředitelky a napsala řadu dopisů kompetentním orgánům. Ředitelka vede školu velmi autoritativně, sama rozhoduje o penězích nadačního fondu, nekomunikuje s učiteli, kteří jsou v odborech, které kritizují její postup, donutila řadu kvalifikovaných učitelů odejít z gymnázia a přijímá některé nekvalifikované.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Petici za odvolání ředitelky podepsalo asi 1200 rodičů a zástupců litoměřické veřejnosti, její odvolání požaduje zastupitelstvo města Litoměřice, přesto radní ústeckého kraje, zvláště zástupce hejtmana Pavel Kouda, radní pro věci školství Petr Jakubec a zastupitelka Jana Ryšánková, všichni za ČSSD, ji dále podporují. Řada učitelů, rodičů i studentů se domnívá, že záměrem krajských zastupitelů je poškozovat litoměřické gymnázium, největší hrozbou je další propouštění kvalifikovaných a úspěšných učitelů. Studenti přišli na demonstraci v červeném a student, který demonstraci uváděl, to odůvodnil tak, že červená má znamenat stop ničení litoměřického gymnázia, barvu vzdoru a barvu velkých revolucí 19. století.

Mezi řadou plakátů se tam vyskytoval také tento: „Bulasová, Jakubec, Kouda škodí ČSSD“. Ze známých osobností ČSSD se k věci vyjádřil Jiří Paroubek v tom smyslu, že panové Jakubec a Kouda by měli paní Bulasové sehnat jiné místo, protože tohle evidentně manažérsky nezvládla. Vedení ČSSD mlčí, i když ji tato kauza v Litoměřicích a okolí velmi poškozuje. Jeden z rodičů se na demonstraci vyjádřil v tom smyslu, aby si všichni pamatovali chování ústeckých radních a už je příště nevolili.

  Diskuse
  June 22, 2011 v 17.45
  šokující pokračování
  Dnes jsem dostal zprávu, že 8 plně kvalifikovaných učitelů gymnázia dostalo výpověď! Večer se scházejí rodiče, aby se poradili o dalším postupu. Zítra bude jednat zastupitelstvo města Litoměřice.
  AJ
  June 22, 2011 v 22.47
  "Stavka studentu"
  Dotaz -maji rodice pravo neposilat dite do skoly z "ideovych duvodu"? Neexistuje na to v zakonech nejaka klicka? Aby mohli dite legalne nechat doma a nemeli z toho prusvih?
  Asi ne, ze?

  Ze by skola do odvolani zela prazdnotou...

  Jinak tedy o tech Litomericich slysim poprve, vubec neznam kontext, pozadi, ale pusobi to fakt podivne. A hlavne se divim samotne reditelce, ze se tam zuby nehty pres naprosty odpor drzi. Ta musi mit siny nervy i zaludek.
  June 22, 2011 v 23.17
  možnosti obrany místního gymnázia jsou omezené,
  protože zřizovatelem je kraj a pokud kraj nezajímají názory rodičů ani názory učitelů, kteří neposlouchají ředitelku, kterou jim vybrali a kterou podporují, i když školní inspekce připustila řadu chyb a porušení zákona ze strany ředitelky, tak se zákonně nedá mnoho dělat. Dnes se sešlo asi 100 rodičů žáků gymnázia a radilo se o možných protestech. S ředitelkou je naprostá většina rodičů, studentů i slušných učitelů nespokojená. Ředitelka si navíc do školy pozvala auditorskou firmu a auditorka, paní Uličná se učitelů, kteří jsou v odbojných odborech, přímo ptala, zda budou s ředitelkou spolupracovat, těm, kteří řekli, že nemohou mlčet ke špinavostem ředitelky, sdělila, že jsou nepřizpůsobiví a budou muset školu opustit. Za nepřizpůsobivé bylo zatím veřejně označeno 5 učitelům, bylo řečeno, že ještě dalších 5 je v záloze. Výpověď zatím nedostali, byli auditorkou vyzváni, aby si ji podali sami. Rodiče s tím nesouhlasí a hodlají sami jednat - nechtějí si nechat zlikvidovat gymnázium, v kterém řada z nich studovala a na které jsou hrdí. Pro mě je velmi smutné, že tento hrubý nátlak se děje pod praporem sociální demokracie. Sociální demokracie už tu má u řady slušných lidí mnohem horší jméno než ODS a KSČM. Ty praktiky ředitelky a jejich krajských podporovatelů jsou opravdu bolševické.
  AJ
  June 22, 2011 v 23.23
  A co je za tím?
  Proč jim stojí zato poštvat proti sobě širokou veřejnost jen aby udrželi na postu ředitelky oni ženu?
  June 23, 2011 v 0.0
  pro zájemce: kalendář odborové organizace gymnázia
  Některé kroky v působení Evy Bulasové na litoměřickém gymnáziu

  2009
  nástup 1. září 2009 na Gymnázium Josefa Jungmanna
  prosinec 2009 – den otevřených dveří bez její přítomnosti
  k 31.12.2009 – po nátlaku ukončení pracovního poměru dohodou s Ing. Milošem Husákem

  2010

  k 31.1.2010 ukončení pracovního poměru formou dohody se zdravotně postiženou uklízečkou Danuší Brabcovou
  nákup 6 ks interaktivních tabulí (3 ks zakoupeny z peněz Nadačního fondu bez projednání s jeho zástupci)
  jaro 2010 – sádrokartonové podhledy - firma Mrázek (klientelistická zakázka, pracoval zde manžel ředitelky Martin Bulas)
  k 30.4.2010 ukončen pracovní poměr formou účelové výpovědi mzdové účetní Michaele Kosteasové - uvolnění místa pro klientelistické přijetí kamarádky A. Vyšínské z Roudnice nad Labem
  minimální zájem o průběh maturitních zkoušek
  k 1.6.2010 nástup po zkamuflovaném výběrovém řízení asistentky Anežky Vyšinské (v té době ještě Brodské) – spolupráce již z Městského úřadu Roudnice nad Labem
  červen 2011 – účetnictví Nadačního fondu spravuje asistentka Vyšinská
  k 30.6.2010 neprodloužení pracovní smlouvy s Mgr. Alešem Žákem (kandidát ze 4.místa na místo ředitele GJJ v konkurzním řízení)
  k 30.6.2010 po tvrdém bossingu ukončení pracovního poměru formou dohody s Mgr. Mali-novou (kandidátka ze 3.místa na místo ředitele GJJ v konkurzním řízení)
  letní prázdniny – stěhování učitelů a zasahování do jejich osobních věcí bez informování učitelů (jako svědek byla uváděna asistentka Vyšinská)
  letní prázdniny – budování nových kabinetů – firma Mrázek (klientelistická zakázka, pracoval zde manžel ředitelky Martin Bulas)
  letní prázdniny – zřízena funkce dalšího zástupce – Mgr. Eva Hrbková
  polovina srpna 2010 - vytopení haly – zakázku na novou podlahu dostala firma Mrázek (klientelistická zakázka – pracoval zde manžel ředitelky Martin Bulas)
  k 31.8.2010 – ukončení pracovní smlouvy dohodou s uklízečkou Boženou Podešvovou
  1. září 2010 – nevyhotoveny rozvrhy – důvod vytopená hala – rozvrhy fungují až od posledního týdne září 2010 (rozvrhy připravené zástupcem ředitelky Lorencem k 1.9.2010 byly ředitelkou odmítnuty )
  září – říjen 2010 – klientelistický nástup dobrovolnické služby knihovnice Marie Dytrychové – členky ČSSD v Roudnici nad Labem
  generálka na státní maturity – nedostavila se na zahájení generálky MAG do ředitelny
  generálka na státní maturity – nezabezpečení dostatečného množství zadavatelů
  prosinec 2010 – den otevřených dveří – nepřítomna
  k 31.12.2010 ukončení pracovního poměru formou dohody s Mgr. Víchovou
  k 31.12.2010 změna rozvrhů – rozvrh se mění denně, rodičovská veřejnost se bouří

  2011

  1.1.2011 nástup Mgr. Josefa Matouška (později se ukázal jako nekvalifikovaný a nekompetentní učitel a stal se důvodem dalších rodičovských stížností)
  teprve v polovině ledna 2011 funkční rozvrhy
  odeslání na mateřskou dovolenou Mgr. Evy Jadavanové se zachováním platu – zjevné plýtvání mzdovými prostředky školy (na stížnost odborářů dodnes vedoucí Odboru školsví KÚ p. Harašta neodpověděl).
  únor 2011 – příjezd zástupců zřizovatele – vedoucí školského odboru p. Harašta vyhrožuje odborářům, že na ně bude pohlíženo jako na škůdce
  únor 2011 – údajná krádež dat z PC ředitelky
  konec února 2011 – po bossingu podává výpověď hospodářka školy Miroslava Nerglová - ředitelka připravila další klientelistické místo pro někoho z Roudnice nad Labem.
  jaro 2011 – účelové vytýkací dopisy učitelům - odborářům
  březen 2011 – vznik pseudoodborové organizace na podporu ředitelky
  18. duben – bez projednání s pedagogickou radou a předsedy předmětových komisí vyhlašuje na poradě učitelského sboru seznam volitelných předmětů na školní rok 2011/12. Předměty, které chce zavést nejsou součástí schváleného ŠVP, předměty, které chce zrušit jsou součástí ŠVP. Porušuje tím školský zákon a vyvolává bouřlivou nevoli žáků a rodičovské veřejnosti Ve městě začínají protestní akce a jejich medializace.
  konec dubna 2011 – nesmyslné zrušení místa správce počítačové sítě – Bc. Jaroslav Šíma (člen odborové organizace) k 30.6.2011 dostává výpověď
  konec dubna 2011 – další účelová výpověď z údajných kvalifikačních důvodů Bc. Janu Hakovi (dalšímu členu odborové organizace) k 30.6.2011
  konec dubna 2011 – výpověď z nadbytečnosti – uklízečce Dagmar Kočové k 30.6.2011 (dva roky před penzí, jinou uklizečku – důchodkyni - ponechává v pracovním poměru)
  4.5.2011 – demonstrace studentů před ředitelnou proti výpovědi panu Hakovi za účasti médií
  5.5.2011 – zastupitelstvo města Litoměřice vyzvalo Ústecký kraj k odvolání Evy Bulasové a vypsání nového výběrového řízení
  současnost – žádná komunikace s pedagogickým sborem a provozními zaměstnanci, neseznámení pracovního kolektivu s novými zaměstnanci, ředitelka školy nemá ve škole osobní autoritu, problémy řeší mocensky a zaštiťuje se krajskými radními.


  V Litoměřicích 16. 5. 2011

  June 23, 2011 v 21.27
  Otázka
  Ta otázka, kterou položila Anka, je vážně namístě. Vždyť postoj místní ČSSD je nejen nepochopitelný, on je i politicky sebevražedný. A především nesmírně hloupý. Cožpak to ti politici nevidí? Jsou ještě schopni alespoň minimální sebereflexe?
  June 23, 2011 v 21.58
  děkuji za otázku
  To je totiž otázka, kterou si v Litoměřicích klademe celý poslední rok. Lidí se zmocňuje střídavě zoufalství a pocit naprosté bezmoci, když krajští úředníci přezírají a odbývají všechny stížnosti a podněty, které tam odborová organizace učitelů i petiční výbor rodičů několikrát měsíčně posílá. Nicméně poslední vývoj je pozitivní. Dnes ráno se asi 50 rodičů vypravilo do gymnázia, ředitelka před námi utekla, jednali jsme s jejími zástupci, kteří mluvili, mluvili, ale nic neřeklil. Chyby ředitelky nepopírali, proti ní se ale nepostavili. Dnes odpoledne nás podpořilo litoměřické zastupitelstvo, které se sešlo na dvoře, aby se ho mohlo zúčastnit asi 100 rodičů, zítra ráno jdeme na gymnázium znovu jednat s ředitelkou a se zástupcem kraje. Příští týden ve středu se chystáme v co největším počtu na krajské zastupitelstvo do Ústí - tedy rodiče i studenti. Pozitivní je, že se nehodláme vzdát, ale budeme bojovat.
  June 23, 2011 v 22.36
  Držím palce, vždyť bojujete i za nás!
  FO
  June 23, 2011 v 22.43
  Musím říct, že pro mě coby člena ČSSD (byť pouhý rok) je to zdrcující četba. Také držím palce, a zkusím to nějak vznést na půdě soc.-dem.
  AJ
  June 23, 2011 v 23.5
  Pane Outrato,
  já tu na lokální úrovni (v naší městské části) taky něco řeším. Na radnici je teď starosta za ČSSD, místostarosta je z ODS - před volbami byl starostou a současný starosta místostarostou. Pouze si to vyměnili, ale trend je stejný - co nejvíc toho vybetonovat, zastavět, s občany se nikdo nebaví.

  Z radince pracně doluju informace, na které mám jako občan právo. Starosta se sice snaží být formálně vstřícný, ale reálně se chová radnice velmi neprůhledně.

  Poslední perlička je ze včerejška. Byla jsem za starostou osobně, schůzky se účasnily i dvě jeho kolegyně - referentky stavebního doboru. Ptala jsem se, zda i v duhé fázi povolování stavby, proti níž se snažíme bojovat, bude moci veřejnost (formou občanského sdružení) být účastníkem řízení.

  Odpověď byla tragikomická. Dověděla jsem se, že podle nového zákona, který se chystá, už ne. paní mi to oznamovala celkem úlevně. To "pruzení" ze strany veřejnosti jim celkem komplikuje život.

  A co je na tom tragikomicky?

  1) To, že se jedná o novelizaci stavebního zákona, která je otevřene totalitní. Občanská sdružení už nebudou moci být účastníky stavebního řízení. Veškeré stavby, i monstra s nedozírným ekologikcým dopadem, se budou dít čistě pod taktovkou investora a úřadů.
  (více o tom např. zde:
  http://www.outsidermedia.cz/Vlada-pripravuje-rozsahle-omezeni-prav-ceskych-obcanu-1.aspx)

  2) To, že se jedná zatím "jen" o návrh, který ještě ani neprošel připomínkovým řízením, ale už jsou o něm informování i drobní úřednící.

  3) A tito úřednící už informují občany o jejich právech v ducho tohoto ještě neschváleného zákona.

  4) A děje se tak i pod taktovkou ČSSD
  + Další komentáře