Nečas váhá, zda spojit projednávání reformních zákonů s hlasováním o důvěře
Vratislav DostálNečasův koaliční kabinet váhá, zda spojí hlasování o důvěře s reformními zákony, jak původě avizoval. Vláda se obává rizika obstrukcí ze strany opozice. Pokud totiž vláda spojí svou důvěru s nějakým zákonem, musí ho Sněmovna schválit do tří měsíců.
Vláda Petra Nečase nejspíš ustoupí od původního plánu spojit hlasování o důvěře s reformními zákony. Informaci přineslo páteční vydání deníku Právo, podle něhož se kabinetu nechce do rizika, že by ho opozice ČSSD a KSČM mohla obstrukcemi položit. Pokud totiž vláda spojí svou důvěru s nějakým zákonem, musí ho Poslanecká sněmovna schválit do tří měsíců.
Podle premiéra hrozí, že opozice bude jednání Sněmovny schválně tři měsíce blokovat a jeho kabinet by skončil, aniž by se hlasovalo. To ale vyloučil předseda nejsilnější opoziční strany Bohuslav Sobotka z ČSSD.
Podle jeho slov v případě, že vláda spojí reformní zákony s hlasováním o důvěře, nebudou sociální demokraté dělat při jednání v Poslanecké sněmovně. „Nic takového dělat nechceme. Je to jen trapná výmluva premiéra," řekl předseda ČSSD pro server iDnes.cz.
„Pan premiér rychle ztrácí odvahu, podle průzkumů má jeho vláda rekordně nízkou důvěru a navíc porušuje slovo, které v této věci jasně dal," řekl Sobotka. Sociální demokracie ale podle něj hlasování o nedůvěře vládě nevyvolá, pokud Nečas ustoupí definitivně od veřejného slibu.
„Já bych se toho nebál, ale je třeba zvážit plusy s mínusy tohoto řešení a dohodnout se v koalici, jak budeme postupovat. Nechci opozici nic podsouvat, ale spojení určitého zákona s důvěrou ji může vést k brutálním obstrukcím motivovaným shozením vlády," řekl premiér deníku Právo.
Nicméně pro variantu, že koaliční vláda nejspíš nespojí schvalování reformních zákonů s hlasováním o důvěře, hovoří podle Práva i program červnové schůze, která začíná v úterý. Jsou v něm zařazeny téměř všechny reformní zákony - o veřejných zakázkách, DPH, sociální i zdravotní, ani u jednoho však není zmínka, že jde o zákon spojený s hlasováním o důvěře, napsal deník.
Předseda občanských demokratů a premiér pak ale v pátek odpoledne v rozhovoru pro ČT24 odmítl interpretaci médií, že by jeho koaliční vláda nespojila hlasování o důvěře s reformními zákony, jak předem avizovala.
„Odmítám interpretaci některých médií, že vláda údajně nemíní spojit důvěru s reformami. Pro mne jako předsedu vlády je naopak naprosto klíčové, aby koalice prokázala, že je schopna dohodnout se na reformách a prosazovat je společně ve sněmovně. S tím je svázána existence této vlády a na této věci se vůbec nic nemění," uvedl Nečas.
Koaliční lídři podle Nečase pouze hledají formu, jak spojit hlasování o důvěře vládě s reformními zákony tak, aby vyloučili možné obstrukce opozice. Premiér totiž původně připustil i možnost, že vláda představí poslancům reformní zákony a až pak, například v průběhu jejich projednávání nebo po něm, požádá o vyslovení důvěry, aniž by ji ovšem s reformními zákony spojovala.
V tomto případě totiž podle ústavy o žádné lhůty neběží, poslanci se mohou na adresu vlády vypovídat, jak chtějí, a pak hlasují o důvěře, napsalo Právo. K té přitom vládě stačí nadpoloviční většina hlasů přítomných poslanců.
Podle Nečase pak existuje i třetí varianta, jakási politická deklarace. „Vláda prostě řekne, že pokud sněmovna neschválí reformní zákony, podá demisi," popsal Nečas. Podle listu ale Nečas nechtěl říci, jakou variantu koalice zvolí. „Každá z možností má svůj půvab," poznamenal. Dodal, že zmíněná deklarace je v jeho rukách. „Když podá demisi premiér, padá celá vláda," připomněl ústavní postup.
Nečas již v dubnu při jedné z mnoha koaličních krizí avizoval, že do června provede rekonstrukci vlády a současně hlasování o klíčových reformách spojí s hlasováním o důvěře. Ministr financí Miroslav Kalousek tehdy dokonce mluvil o tom, že takových hlasování může být i víc.
Další informace:
Českénoviny.cz Klíčové reformy jsou stále pro Nečase podmínkou pokračování vlády
iDnes.cz Sobotka: Nečas ztratil odvahu hlasovat o vládě, výmluva na nás je trapná
ČT24 ČT: Nečas odmítá, že by vláda neměla spojit reformy s hlasováním o důvěře