Pravicoví extremisté se chystají na konci června do Přerova
ČTKPravicoví extremisté se chystají poslední červnovou sobotu pochodovat ulicemi Přerova. Přerovský magistrát doposud oznámení o akci neonacistů - jejíž název zní Proti rasovému násilí - nedostal. Podle zástupců magistrátu jí však zabránit zřejmě nepůjde.
Pravicoví extremisté se chystají na konci června do Přerova. Tamními ulicemi hodlají pochodovat poslední červnovou sobotu. Důvodem jsou podle nich údajné časté útoky ze strany tamní romské menšiny, které se ve městě odehrávají. ČTK o tom informoval místopředseda Dělnické strany sociální spravedlnosti (DSSS) Jiří Štěpánek.
Zástupci přerovského magistrátu žádné oznámení o akci ale dosud nedostali. Podle nich jí však zabránit zřejmě nepůjde. Před dvěma lety zde demonstrace pravicových extremistů přerostla v pouliční bitku radikálů s policií.
„Zatím jsme nic neobdrželi. Je to oznamovací povinnost, všechno posoudíme a vyjádříme se k tomu. Pravděpodobně nic nenajdeme, co by mohlo zakazovat jejich shromáždění," uvedl v pondělí mluvčí přerovské radnice Bohuslav Přidal. Podotkl, že pokud k akci dojde, bude se na ni město chystat ve spolupráci s policií. Mluvčí přerovské policie Irena Urbánková pak řekla, že o chystaném pochodu nemá dosud žádné informace.
Pravicoví extremisté chtějí v Přerově vyrazit do tamních ulic z náměstí Svobody. „Přerov je známou lokalitou, kde dochází k častým rasovým útokům, zejména ze strany cikánské menšiny. Stačí zmínit poslední mediální kauzu brutálního zmlácení mladého muže, který skončil ve stavu bezvědomí. I proto zní název akce Proti rasovému násilí," uvedl místopředseda DSSS Jiří Štěpánek.
Na pochod extremistů se budou připravovat i neziskové organizace, které tamním Romům žijícím ve vyloučených lokalitách pomáhají. „Určitě budeme komunikovat jak s policií, s magistrátem, tak s obyvateli lokalit, aby nedošlo k průšvihům, ke krveprolití, násilí a aby nedošlo k velkým škodám na majetku," uvedl Richard Kořínek z organizace Člověk v tísni.
Podotkl, že Romové chtějí v těchto situacích také vyslovit svůj názor. „Musíme hlavně informovat o tom, že bude policie chystat nějaké opatření. Předejít chceme především panice," doplnil Kořínek.
O příjezdu pravicových extremistů se v Přerově mluví již delší dobu. Důvodem jsou i značné emoce, které vyvolal mezi zdejšími obyvateli případ sedmadvacetiletého muže, kterého po potyčce v polovině března napadli dva pachatelé, podle svědků Romové.
Muž byl nějakou dobu v kómatu. Právě tohoto případu využívají pravicoví extremisté ke své propagandě. Podle policejní mluvčí Urbánkové vyšetřování ale nebylo dosud ukončeno. Z těžkého ublížení na zdraví ve spolupachatelství a z výtržnictví obvinila policie již dříve pětadvacetiletého a jednatřicetiletého muže, hrozí jim až deset let vězení.
V Přerově je podle odborníků romská komunita v porovnání s ostatními městy poměrně početná. Romové údajně tvoří desetinu z necelých 50 000 obyvatel města.
Demonstrace pravicových extremistů v Přerově, které se účastnilo asi 700 lidí, skončila před dvěma lety v dubnu bitkou s policií. Konflikty propukly krátce poté, co akci pořadatelé prohlásili za ukončenou.
V ulicích města tehdy zasahovalo na 700 policistů, zadrženo bylo 31 lidí. Několik demonstrantů, pravicových extremistů i antifašistů při zásahu utrpělo zranění, nejvážnější pak jednadvacetiletý muž, kterému dělobuch zřejmě utrhl prst.
Ošetřeno ale muselo být i šest policistů a tři strážníci. Akci pod názvem Pochod proti rasismu ohlásil tehdejší předseda Dělnické strany (DS) na Olomoucku Jiří Švehlík. Podle něho se však DS později od akce distancovala a organizovali ji Autonomní nacionalisté s neonacisty z Národního odporu.
DSSS je pokračovatelkou Dělnické strany, kterou loni rozpustil Nejvyšší správní soud. V programu, idejích a symbolech strany lze nalézt prokazatelně xenofobní a šovinistické prvky, rasistický podtext a návaznost na nacionální socialismus, tedy ideologii spojenou s Adolfem Hitlerem.