Britské univerzity varují Browna: škrty v rozpočtu nás zničí
Anna SedláčkováGuardian přinesl exkluzivní zprávu: přední britské univerzity varují, že seškrtáním rozpočtů vysokých škol vláda zničí jeden z posledních klenotů ostrovní monarchie.
Přední britské univerzity viní premiéra Gordona Browna z ohrožování vysokoškolského studia, které má v zemi osm set let dlouhou tradici. Vládou plánovaná úsporná opatření ve výši až dvou a půl miliardy liber (pětasedmdesáti miliard korun) by univerzity mohla „rychle zdevastovat“ a zhoršit schopnost Británie vzpamatovat se z hospodářské krize, píše v deníku Guardian Jessica Shepherdová.
V prudkém útoku čelní představitelé organizace Russell Group, jež sdružuje dvacet předních britských vysokých škol včetně Liverpoolské, Warwické, Glasgowské univerzity, Oxfordu a Cambridge, uvádějí, že „vytvořit jeden z nejvýznamnějších systémů školství na světě trvalo déle než osm set let, a zdá se, že zdevastovat ho bude trvat jen půl roku.“
Obrovské škrty v rozpočtech univerzit by podle nich měly ničivý dopad nejen na studenty a učitele, ale také na mezinárodní konkurenceschopnost, na národní hospodářství a na schopnost Velké Británie vzchopit se z hospodářské krize.
„Premiér by si měl uvědomit, jaké priority mají jeho mezinárodní partneři,“ uvedli dále představitelé organizace Russell Group a poukázali, že ve Francii se do univerzitního školství investuje jedenáct miliard euro (necelých tři sta miliard korun), Německo podpořilo vysokoškolský výzkum osmnácti miliardami euro (necelých 470 miliard korun) a Barack Obama vložil do federálního vědeckého výzkumu dalších jednadvacet miliard dolarů (necelých 380 miliard korun).
Podle generální ředitelky organizace Russell Group Wendy Piattové a rektora Univerzity v Leedsu Michaela Artura by nejméně třicet institucí mohlo zaniknout a zbytek by čelil možnému „zhroucení“.
Škrty ve školství souvisejí s plánem vlády snížit státní dluh do roku 2013 na polovinu. Ministři minulý měsíc oznámili, že z rozpočtu univerzit odeberou šest set miliónů liber. Odborníci z Institutu fiskálních studií však varují, že pokud má vláda snížit státní deficit, bude v letech 2011/12 nutné snížit rozpočet univerzit o další půldruhou miliardu liber (necelých pětačtyřicet miliard korun).
David Lammy, náměstek ministra pro vysoké školství, označil analýzu organizace Russell Group za „překvapující, stejně jako zavádějící“. Vláda podle něj do univerzitního vzdělání každoročně investuje asi patnáct miliard liber (necelých 450 miliard korun) a výdaje na vysoké školství v Británii i po snížení univerzitních dotací v roce 2010-11 ve srovnání s rokem 2009-10 porostou.
Stínový ministr pro vysoké školy David Willetts podle svých slov nemůže zaručit, že Konzervativní strana by škrty zrušila, pokud by byla u moci. „Konzervativní vláda by univerzitám doporučila, aby náklady snižovaly za podpory dárců,“ uvedl Willetts.
Úsporná opatření univerzity podle odborníků donutí přijmout ke studiu o tisíce studentů méně. Ve Velké Británii se v současné době rovněž zkoumá, zda by se univerzitní školné ve výši 3225 liber (93 tisíc korun) ročně mělo zvýšit na pět tisíc liber (145 tisíc korun).
Další informace:
Guardian Universities tell Gordon Brown: cuts will bring us to our knees