Zdevastované lázně Kyselka má místo vlastníka zachránit kraj
Dušan RadovanovičLázně Kyselka, stojící na pozemcích bývalé Mattoniho továrny, jsou v havarijním stavu. Jejich statika ale podle památkářů porušena není a vlastník připustil, že lze jednat o odprodeji areálu Karlovarskému kraji.
Architektonický skvost, lázně Kyselka v Karlovarském kraji, se od roku 1990 postupně přeměňuje v ruiny. Němečtí majitelé, kteří objekty získali po privatizaci, o opravu neprojevovali zájem a sami byli v Německu stíháni pro trestnou činnost. V roce 2006 po dvou neúspěšných dražbách získala lázně společnost C.T.S. Duo, ani ta však nevyvíjí snahu o jejich záchranu.
Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví (ASORKD) proto v únoru tohoto roku spustila akci za záchranu lázní. V petici požadovala mimo jiné vyvlastnění Kyselky z majetku soukromé firmy či vyčlenění částky z fondu ministerstva kultury na základní záchranné práce.
Lázně Kyselka kdysi založil známý tvůrce světoznámé značky minerální vody Heinrich Mattoni. Firma Karlovarské minerální vody a.s. nyní odkoupila od firmy C.T.S. Duo již devadesát procent pozemků v areálu, o budovy však nejeví zájem.
Podle prezidenta asociace Pavla P. Reise jsou ve skutečnosti obě firmy provázány a chtějí dosáhnout stavu, kdy bude většina budov natolik zchátralých, že z nich bude sejmuta památková ochrana. Lázně pak budou strženy a na jejich místě si Karlovarské minerální vody vybudují parkoviště pro kamiony.
Na středečním jednání zainteresovaných stran včetně hejtmana Karlovarského kraje Josefa Novotného však ředitel památkové inspekce Martin Zídek zdůraznil, že žádný z objektů není staticky narušen a jejich obnova je možná.
„Asociace považuje tento dokument za konečné vyvrácení spekulací majitelů lázní o tom, že je nutné většinu objektů pro jejich statické narušení zbourat. Za tento krok je třeba památkové inspekci poděkovat,“ uvedl Martin J. Kadrman, viceprezident asociace ASORKD.
Petr Dostál ze společnosti C.T.S Duo pak připustil, že společnost je ochotna objekty v Kyselce za určitých podmínek přenechat Karlovarskému kraji. Kraj však podle Dostála musí zaručit, že objekty dokáže zachránit.
Pavel P. Reis z ASORKD považuje tuto variantu za přijatelné řešení. „Kraj totiž na rozdíl od současného vlastníka může zajistit peníze z evropských fondů, zvláště tehdy, jestliže se areál lázní dostane na seznam nejohroženějších památek světa, kam jej navrhl Národní památkový ústav ve spolupráci s Karlovarským krajem,“ řekl Reis.
Na středečním jednání přislíbila pomoc při záchraně i náměstkyně ministra kultury Anna Matoušková. Ministerstvo kultury je podle ní připraveno poskytnout nějaké finanční prostředky z dotačních titulů. Nejdůležitější je v současné chvíli zabezpečení střech.
Zda se však kraj se společností C.T.S Duo, která tvrdí, že Kyselku před pěti lety koupila z pouhého nadšení, dohodne, není zatím vůbec jasné. „Je to věc dalších jednání a v současné době nemohu říct nic bližšího,“ uvedl hejtman Novotný.
Další informace:
Zachrante-lazne-kyselka.cz Petice za záchranu lázní Kyselka