Vyštvali páchníka, dostali pokutu
Dušan RadovanovičČeská inspekce životního prostředí potrestala firmu, která vykácela alej, v níž sídlil vzácný brouk. Zadavatele zakázky ani Státní agenturu ochrany přírody a krajiny, jež kácení schvalovala, pokutovat nebude.
Česká inspekce životního prostředí udělila pokutu firmě, která vykácela letitou alej v Lednicko-valtickém areálu. Jak před časem informoval Deník Referendum, představovala alej jedno z posledních útočišť řady vzácných brouků včetně unikátního páchníka hnědého.
Z celé aleje zůstalo zachováno pouze devět stromů, což pro přežití brouka nestačí. „Stačilo nechat stát více torz i celých stromů, práce na aleji rozložit na delší dobu. Tak mohla být zajištěna obnova aleje, bezpečí chodců i budoucnost chráněných brouků,“ uvedl k problematice entomolog Tibor Mészáros.
Česká inspekce životního prostředí nyní udělila pokutu dřevorubecké firmě. Ta ovšem pouze plnila zadání státních Lesů. S plánem na vykácení aleje přišla Biosférická rezervace Dolní Morava, která argumentovala tím, že stará alej ohrožuje bezpečnost chodců.
Státní Agentura ochrany přírody a krajiny následně kácení povolila, protože o výskytu chráněných brouků údajně nevěděla. Zřejmě proto, že se z agentury nikdo neobtěžoval na místo osobně zajet podívat. Do povolení pak začlenila větu, jíž se prý případné odpovědnosti zbavila: „V případě, že v průběhu prací (kácení starých dřevin) bude zjištěn výskyt zvláště chráněných druhů organismů, je zadavatel povinen neprodleně tuto skutečnost oznámit příslušnému orgánu ochrany přírody, který stanoví další postup.“
Entomologové však označují takový postup za nesmysl. „Jak má, probůh, chlapík s motorovkou zjišťovat chráněné druhy?" táže se Lukáš Čížek z Entomologického ústavu Akademie věd. Podle entomologů to byla právě Agentura ochrany přírody a krajiny, která měla záchranu ohrožených druhů zajistit.
Další informace:
Referendum.cz Vykácení Břeclavské aleje odnesl i unikátní brouk
Aktualne.cz Stát nechal pokácet vzácnou alej. Pokutu dostane firma