Jarní Stimul zveřejnil program a je na co se těšit
Zuzana PřikrylováV dubnu a zejména v květnu propukne pod hlavičkou nepravidelného festivalu Stimul hned několik rozmanitých koncertů. Jarní nálož odpálí 16. dubna největší tahák — společný projekt Alva Noto a Blixy Bargelda ANBB.
Všechny připravované akce letošního festivalu Stimul jsou zasazeny do již tradičního prostoru festivalu Divadla Archa. První a zároveň z jarního programu obzvlášť lákavý koncert proběhne hned 16. dubna. Svou pražskou premiéru zde bude mít nový projekt dvou výrazně odlišných hudebníků — elektronického chirurga Alva Nota a lídra kapely Einstürzende Neubauten Blixy Bargelda. Pod jménem ANBB dvojice vydala loni debut Mimikry, o němž se v alternativních žebříčcích i kritikách mluvilo v superlativech. Poutavost a kvalita ANBB totiž spočívá zejména ve vyvážené a zdánlivě neslučitelné kombinaci Alva Notova exaktního přístupu k hudebním prvkům a jejich skládání v pulzující elektronické řetězce a Bargeldova syrového a živočišného vokálního i textového projevu.
Dále Stimul v květnu uvede hned čtyři další koncerty, prezentující rozličné představitele současné hudební alternativy. 9. května vystoupí nizozemský improvizátor Thomas Ankersmit spolu se skladatelem vážné hudby Phillem Niblockem. Od roku 2003 spolu naživo proplétají syntezátorovou i akustickou improvizaci s minimalistickými i elektroakustickými kompozicemi. O čtyři dny později zahraje sólově norský kytarista a mistr improvizace Stian Westerhus, jehož mohou posluchači znát z kapely Nilse Pettera Molvaera nebo Jaga Jazzist. Na konci května pak Archa ožije rozpohybovanými vinyly díky dvěma berlínským turntablistům — Ignazi Schickovi a Clausovi Van Bebberovi.
Třešničkou na dortu jarního Stimulu pak bude vystoupení Daniela Lopatina alias Oneohtrixa Pointa Nevera 29. května. Ten na svém loňském albu Returnal, jež se umisťovalo na předních příčkách toho nejlepšího za loňský rok, předvedl mistrnou autorskou práci se syntezátory a nalezeným hudebním materiálem. Výsledek díky použití cizí hudby působí sice povědomě, přesto zní díky svéráznému experimentálnímu přístupu tajemně, převratně a aktuálně.
Kromě koncertů zavedl Stimul nově i workshopy a přednášky pro širokou veřejnost s předními hudebními experty a dramaturgy festivalu, které budou probíhat v Arše vždy hodinu před koncertem. Návštěvníci uslyší více o čerstvém dění na poli současné hudby a bude jim objasněn i širší kontext k daným koncertům. Další příjemnou zprávou také je, že veškeré květnové koncerty budou přístupné pouze za 120 korun.