Zahájeno trestní řízení v případě možné korupce v rámci VV
ČTKPodezření, že se při předávání obálek s penězi mezi členy Věcí veřjných aktéři dopustili trestného činu, začala prověřovat protikorupční policie. Jedná se o trestné činy podplácení a neoprávněného nakládání s osobními údaji.
Protikorupční policie v pondělí zahájila trestní řízení v kauze údajného uplácení poslanců strany Věci veřejné (VV). Případem se zabývá s podezřením na spáchání trestných činů podplacení a neoprávněného nakládání s osobními údaji. K prověření všech skutečností byla ustanovena pracovní skupina, řekl ČTK mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK) Roman Skřepek. Nyní již bývalí poslanci VV Kristýna Kočí a Jaroslav Škárka minulý týden podali trestní oznámení kvůli údajnému uplácení ze strany ministra dopravy a neformálního lídra VV Víta Bárty.
„Vzhledem k závažnosti celé věci nebudeme nyní poskytovat k případu žádné další informace," uvedl Skřepek. Šéf ÚOKFK Tomáš Martinec deníku Právo potvrdil, že policisté prověřují podezření vůči jednomu člověku a naznačil, že jde o Bártu. „Předpokládám, že tam může dojít k rozšíření o další paragrafy. Podezřelá je zatím jedna osoba," sdělil deníku Martinec.
Škárka i Kočí tvrdí, že je Bárta uplácel. Kočí prý předal půl milionu korun v hotovosti, podle jejího dřívějšího vyjádření to měla být odměna za obnovení její loajality po několikatýdenní kritice vnitrostranických praktik a za zachování jednotného vystupování poslanců VV. Škárka zase tvrdí, že od Bárty dostal 170 000 korun jako platbu za to, že má prosadit zrušení klubu Věcí veřejných v Plzni, který se stavěl proti spolupráci s bývalým primátorem města Pavlem Rödlem, již prosazoval Bárta.
Také poslankyně VV Jana Suchá v týdeníku Respekt popsala, že jí Bárta nabídl peníze. „Za mnou přišel sám (Bárta), za nějakou dobu si mě nechal zavolat z jednání Sněmovny do předsálí a ptal se mě, zda nepotřebuji peníze," uvedla Suchá. „Řekl, že si všiml, že pracuji v advokacii, a že bychom to mohli prohnat přes ni. Na podrobnosti jsem se neptala, jen jsem řekla ne," doplnila. O peníze si prý Bártovi neřekla.
Bárta tvrdí, že v případě peněz pro poslance šlo o půjčky. Dříve řekl, že poslancům VV nabídl pomoc v případě jejich ekonomických potíží. Využili toho celkem čtyři poslanci, z toho tři dostali peníze. Martin Vacek, Kočí a Škárka ho prý požádali o půjčku, Stanislav Huml měl prý problém se svým televizním studiem, které přišlo o zakázky. Bárta mu chtěl domluvit obchod s reklamní agenturou, která pro stranu pracovala. Majitel agentury však poté Bártovi sdělil, že Huml od té doby už žádnou zakázku nechce.
Škárka navíc minulý týden deníku Mladá fronta Dnes (MfD) řekl, že bezpečnostní agentura ABL, kterou vlastní rodina Bárty, sledovala v roce 2006 bývalé starosty Prahy 1 za ODS Petra Hejmu a Filipa Dvořáka. Podle Škárky se o nich zjišťovaly informace z policejních databází. Většinu kauz řídil přímo Bárta, řekl listu poslanec Škárka.