Loď se stovkami uprchlíků zachrání Španělsko. Itálie a Malta ji předtím odmítly
František KalendaNová španělská vláda oznámila, že přijme loď se stovkami uprchlíků zachráněnými ve Středozemním moři. Její přistání od včerejška blokovaly italské a maltské úřady, přestože plavidlu dochází potraviny a na palubě jsou těhotné ženy a děti.
Španělská vláda ohlásila, že přijme loď se stovkami uprchlíků zachráněnými ve Středozemním moři před utonutím. Jedná se o plavidlo Aquarius německo-francouzské humanitární organizace SOS Méditerranée, jejíž přistání v neděli neumožnila italská a následně ani maltská vláda. Na palubě je přitom 629 lidí včetně 123 nezletilých bez doprovodu, 11 dalších dětí a sedmi těhotných žen.
„Je naší povinností zabránit humanitární katastrofě a nabídnout těmto osobám bezpečný přístav v souladu s mezinárodním právem,“ prohlásil nový španělský premiér Pedro Sánchez.