Ano, Schwarzenberg

Lukáš Hoder

Karel Schwarzenberg je jediný kandidát, který má šanci uspět proti dvojici Zeman-Fischer.

Jsem si jistý, že Zuzana Roithová nebo Jiří Dienstbier jsou kvalitní prezidentští kandidáti, jak na těchto stránkách nedávno napsal Patrik Eichler. Možná ani Vladimír Franz by nemusel být úplná katastrofa, jak jej jinde obhajoval jiný komentátor. Tak ale dnes otázka nestojí. Jde totiž o to, zda chceme vybírat jednoho z tandemu Zeman-Fischer nebo nikoliv.

Naše noviny stojí v první linii boje za svobodnou novinařinu a lidská práva. Podpořte nás a přidejte se k nám!
×

Nechceme

Proč hledat třetího kandidáta? Protože Zeman vrací společenskou debatu zpět a Fischer ji neposunuje dopředu. Buranského Zemana s jeho sponzory, tíhou minulosti a klausovským povýšenectvím snad nelze podporovat. Dvacet let od vzniku Česka by jsme se už mohli odpoutat od soubojů z 90. let a nesvádět znovu staré transformační bitvy. Fischer je na druhé straně „prázdný a falešný“. Nedokáže přesvědčit rozumnou argumentací, nemá alespoň trochu vyhraněné názory a schovává se za obecnými hesly.

A kdo tedy zbývá? Nečitelný Franz je veselé zpestření, ale opravdovou šanci s volbou zamíchat nemá. Dámy Roithová i Fischerová by třeba byly dobré prezidentky, ale podle předvolebních průzkumů netáhnou, podobně jako národovecká Bobošíková. Konzervativní Sobotka je na tom o něco lépe, ale nevypadá, že by mohl dvojici na čele předvolebních průzkumů konkurovat.

Je jistě možné zvolit strategii „v prvním kole srdcem, v druhém rozumem“, jak plyne z Eichlerova textu. Já se ale pokusím o pragmatický pohled. Kdo má šanci se od druhého kola dostat?

Je to Karel

Přes Schwarzenbergovo angažmá v nepopulární Nečasově vládě a jeho vysoký věk má dle mého názoru větší šanci uspět než nevýrazný Dienstbier. O opaku mě nepřesvědčil ani rozšafný traktát Jakuba Patočky ze začátku roku, který sice střílí na všechny strany, ale k jádru věci se dostává jen v pár odstavcích. Patočka si sice usilovně přeje, aby uspěl Dienstbier, ale neuvádí moc relevantních důvodů, proč by se tak mělo stát.

Schwarzenberg je sice členem nepopulární vlády, ale také se od ní ve veřejném prostoru poměrně úspěšně distancuje, podobně jako od skandálů své strany. To mu ostatně Patočka paradoxně také vyčítá, byť to jeho šance zvyšuje. Zvláštní také je, že Patočka uvádí více důvodů, proč by Dienstbier neměl uspět, než důvodů pro jeho postup dál (intrikánství ČSSD, málo peněz na kampaň, nepodpora komunistů, nečiperná kampaň, antikomunismus). Moc tedy nerozumím tomu, proč Patočka favorizuje Dienstbiera před Schwarzenbergem a dokonce i před Fischerem.

Mobilisace

V posledních dnech před volbami jde také o to, kdo je schopen mobilizovat síly. Jak jsme viděli například u apelu galerie DOX nebo v rámci tradiční podpory Schwarzenberga ze strany twitterové generace, právě on má myslím potenciál pro vzedmutí sil na poslední chvíli. Dienstbier navíc není schopen překročit svůj stín mladého levicového politika a ohrozit autoritativního Zemana nebo obecně přijatelného Fischera. Dienstbier také není tak obecně známý jako Schwarzenberg.

Schwarzenberg je přijatelný jak pro mnohé liberály nebo zelené, tak i pro pravicového proevropského voliče (velká část ODS) a díky šlechtickému titulu třeba i pro některé konzervativce. Nabízí se přibližná paralela s Eliškou Wagnerovou, která v nedávných senátních volbách v Brně uspěla proti kandidátce ČSSD s podobným mixem obecné známosti, respektu a pozici blízko politickému středu.

Pro mě osobně je Schwarzenberg mnohem přijatelnější kandidát než levicový Dienstbier, takže mě možná zaslepuje ideologická mlha. Pro tvrzení, že před prvním kolem má Dienstbier nad Schwarzenbergem navrch, ale nenacházím dostatek argumentů.

  Diskuse
  "Schwarzenberg je sice členem nepopulární vlády, ale také se od ní ve veřejném prostoru poměrně úspěšně distancuje, podobně jako od skandálů své strany." Ano, to je přesně ten důvod, proč co do osobnostní kvality pro mne KS opravdu žádnou alernativu proti oné strašidelné dvojici nepředstavuje. Vlastně, nemluvme o strašidelné dvojici, ale rovnou trojici...
  January 7, 2013 v 14.6
  příliš slabý proti Dienstbierovi, nenabízí změnu, jen pokračování
  Schwarzenberga jsem si vážil pro účinnou podporu disidentů, dal k dispozici zámek pro dokumentační centrum na podporu Charty. Poté jsem ho bral i jako poradce prezidenta Havla. Ovšem úctu jsem k němu jako politikovi ztratil po komedii s Čunkem v Topolánkově vládě a vyhlášení uznání Kosovu na základě toho, že ho uznalo Německo. Nebudu se rozepisovat o činnosti v Topolánkově a Nečasově vládě, ale o jeho slabosti vůči Nečasovi a Klausovi i ve věci, na níž mu údajně záleží, tedy na vztahu k EU. Ač vždy vyhlašoval, že je proevropský, tak poté, co Klaus a Nečas odmítli jet do Norska převzít Nobelovu cenu pro EU, tak tam nejel taky. A není to jediný případ, kdy slovně naznačil mírnou distanc, ale nic proti tomu neudělal. V tom se mladý Dienstbier ukázal jako mnohem odvážnější a důslednější politik než Schwarzenberg. Dienstbier je politik mladý jako Obama a tudíž by skutečně něco mohl pro Českou republiku vykonat, především pomoci ji navrátit kredit, o který ho připravily všechny Klausovy vlády a prezidentování nakonec, ve dvou vládách hrál Schwarzenberg statistu.

  Je to jistě lepší kandidát než Fischer či Zeman, ale mnohem slabší než Dienstbier, především nenabízí potřebnou změnu, pouze pokračování současné špatné pravicové politiky.
  Pokud jde o předvolební průzkumy, dnes to pro změnu vypadá, že Jiří Dienstbier tak úplně bez šancí není.
  Tedy pane Hodere, kritizujete článek Lukáše Patočky, ale ve vašem jsem, kromě toho že se Schwarzenberg od všeho distancuje, něco pozitivního pro jeho volbu nenašel už vůbec nic. Můžete tedy alespoň krátce vyjmenovat V BODECH, čím KONKRÉTNĚ vás KS uchvátil? Jakými lidskými nebo jinými vlastnostmi vhodnými pro funkci prezidenta republiky?

  V apelu DOXu se totiž, kromě obsáhlého atikomunustického strašení a vyjmenování pár údajných lidských kvalit KS, jichž jsem si mimochodem nestačil všimnout, nic konkrétního dočíst nedá.

  Už jen to, že distancování se od problémů strany a vlády, kterých je tento člověk předsedou a významným ministrem, považujete za klad kandidáta, vypovídá o vašem jakémsi podivném hodnocení kvalit člověka.
  MP
  January 7, 2013 v 17.15
  Přesně tak, p. Švehlo,
  to, že se Schwarzenberg úspěšně distancuje od nepopulární vlády, jíž je členem (!), je přece znak jeho bezcharakternosti, p. Hodere. Takový člověk má být prezidentem?

  Jinak šance na onoho "třetího", z něhož se může překvapivě stát druhý, má Schwarzenberg slušné, ale zhruba stejně vysoké jako Dienstbier.
  PM
  January 7, 2013 v 17.56
  Souhlasí s panem Hoderem,
  pan Schwarzenberg je menší dizástr než ti dva, ale rozhodně žádný důvod k předčasné kocovině rezignací na zvolení Dienstbiera.
  January 7, 2013 v 18.35
  Omlouvám se: článek jsem si ještě nepřečetl, reaguji pouze na předřečníky
  Martinu Plevovi:

  K čemu je skutečnému šlechtici zapotřebí něco takového jako charakter?

  Milanu Petraskovi:

  Disastrózní je stav valné části obyvatelstva 23 let po sametové kontrarevoluci. A nějaký ten kandidát náš lid jen tak nevyvede z rovnováhy.

  Alešovi Morbicerovi:

  Jsem pro to šířit výsledky příznivých výzkumů i v těch případech, jsou-li lživé. Platí-li "my coutry, right or wrong", uplatňujme týž princip i vůči kandidátovi, kterému dáváme svou důvěru.

  Martinu Šimsovi:

  Doufám (ne, vím!), že JD je kandidát mnohem kvalitnější než Barack Obama.
  Všímejte si, prosím, také manželek presidentů - Jacqueline Kennedy, Pat Nixon, Hillary Rodham-Clinton, Laura Bush, Marta Gottwaldová, Olga Havlová, Dáša Veškrnová, Livie Klausová etc.

  -- Fenomén Michelle Obamové poukazuje na některé vážné Obamovy slabiny. --
  Jako president se NIKDY nebude moci měřit s Billem Clintonem nebo Ronaldem Reaganem (nevyjadřuji tím svou osobní afinitu k jejich politice, zejména zahraniční, ani jednoho z obou...).
  "Moc tedy nerozumím tomu, proč Patočka favorizuje Dienstbiera před Schwarzenbergem a dokonce i před Fischerem."
  ...
  "Pro mě osobně je Schwarzenberg mnohem přijatelnější kandidát než levicový Dienstbier, takže mě možná zaslepuje ideologická mlha. Pro tvrzení, že před prvním kolem má Dienstbier nad Schwarzenbergem navrch, ale nenacházím dostatek argumentů."

  -- Co nám chcete, pane Hodere, vlastně říci? Co takhle namísto té "ideologické mlhy" načrtnout několika upřímnými slovy představu společnosti, ve které byste Vy rád žil?
  Je celkem zábavné pátrat po internetu po důvodech náklonnosti lidí ke Karlovi Schwarzenbergovi. Vlastně jsem žádné pádné nenašel tak alespoň ty druhé.

  - Svěrák: „nenese nálepku pravdoláskaře“.
  - Mládek: „nebyl ani komunista, ani svazák, ani pionýr, ani jiskrička“
  - Polívka: „nikoho jiného kolem sebe nevidím“.
  - Caban: „Hlásí se do služby... Jediný správný kandidát !“
  - Illnerová: „Chci prezidenta s životním nadhledem“.
  - Karel Oliva (ředitel Ústavu pro jazyk český Akademie věd): „Karel má jazykový cit. I slova vulgární vlastně nejsou vulgární.
  - Ladislav Špaček: „nemá ambice získat jmění, to už má. Má touhu sloužit obci.“
  - Rottrová: „má rád tuhle zemi“.
  - Tereza Brodská: „je zosobněním pokory a skromnosti. Nikdy neuhýbá a stojí si za svým.“
  - Hutka: „Jeho dědeček porazil Napoleóna.“
  - Mádl: „po zvolení by nemusel zatnout zuby. Stačí ho jen zvolit.“
  - Jan Šibík: „Karel neintrikuje a je vtipný“.
  - Forman: „věřím Karlovi.“
  - Pafko: „může říkat, co si myslí. Je ve světě uznávaný.“
  - Čtvrtníček: „je jedinej hajnej“
  atd.

  Asi nemá cenu, tady všechny ty „vážné“ důvody vypisovat, ale pobavil jsem se.
  January 7, 2013 v 19.35
  díky Luďkovi Švehlovi
  za pěkný výběr z AUTOCHARAKTERISTIK českých umělců i neumělců !

  Já se poptávám mladých lidí - studentů, servírek, ... - co se jim na tom člověku líbí. Zaslechnu-li něco zajímavého, podám zprávu.
  + Další komentáře