Hrad v zajetí konspiračních teorií
Jiří PeheKonspirační teorie jsou tak lákavé. Proč by měl Hrad hledat viníky současného stavu mezi konkrétními korupčními bratrstvy v politice a byznysu, která demokracii podemílají zcela zjevně, když je mnohem snazší vinit celosvětové spiknutí.
V každé společnosti najdeme určité procento duševně mírně či více vychýlených jedinců, kteří za každým významnějším společenským jevem a událostí vidí důmyslné konspirace.
Výstižnou definici konspiračních teorií nabízí například Wikipedie, která je popisuje jako spiklenecké teorie, jež vysvětlují události, stav věcí nebo aktuální vývoj jako výsledek spiknutí skupiny osob, která vědomě a tajně působí v neprospěch zbytku společnosti. Vyznavači konspiračních teorií obvykle tvrdí, že touto skupinou jsou vlády, mocné korporace nebo mezinárodní organizace, tajné spolky (jejichž existence mnohdy není doložena), představitelé určitých národů či náboženství nebo dokonce mimozemské civilizace.
Obecně lze většinu konspiračních teorií odbýt jako selhání intelektu nebo jako do určité míry paranoické projevy, jejichž nositelé odmítají přijmout logická, často zcela srozumitelná vysvětlení určitých jevů. Lidé, kteří věří konspiračním teoriím, jsou naštěstí ve většině civilizovaných zemí jen menšinami někdy zmatených, někdy ale také bohužel docela pomatených jedinců.
Ani nositeli českých konspiračních teorií by se tudíž nebylo nutné vážně zabývat, kdyby se nejrůznější konspirační teorie nerojily přímo v okolí hlavy českého státu. Z historie totiž víme, že ve spojení s hlavním proudem politiky mají některé konspirační teorie, rozvinuté do podoby doktrín, na svědomí obrovské tragédie.
Už před časem proslul prezidentův vicekancléř Petr Hájek pozoruhodnou konspirační interpretací událostí 11. září 2001. Rozsáhlou manipulaci, hraničící s konspirací, nachází také v současném mediálním světě.
Prohradní, nebo spíše hradně-servilní tiskovina zvaná Revue Fragmenty, v níž se mimo jiné občas publikačně profiluje prezidentův nejnovější oblíbenec, politický extremista Ladislav Bátora, zase poskytuje nemalý prostor různým konspiračním teoriím, které se týkají údajných záměrů nastolit světovou vládu, na čemž se má podílet například i skupina Bilderberg.
Revue tak například věnovala nemalý prostor pražskému vystoupení amerického „experta“ na údajně konspirační povahu Bilderbergu, Daniela Estulina. Tento přistěhovalec z Litvy, kterého brali dosud vážně převážně jen poněkud pomatení diktátoři, jako jsou Fidel Castro nebo Hugo Chavéz, ve svých knihách a veřejných projevech rozvíjí často až neuvěřitelné teorie o tom, co bilderbergská setkávání významných státníků, expertů a byznysmenů údajně jsou. Zdrojem těchto spekulací je přitom jednoduchý fakt: setkání jsou neveřejná.
Autor se zdá mít jasno v tom, kteří diktátoři jsou pomatení. Možná nám v budoucnu sdělí něco i o diktátorech NEPOMATENÝCH?
Stejně tak jen opravdoví psychopati se přiznávají otevřeně k elitě toužící po světovládě. Ale na druhé straně jsou lidé, skupiny, ba státy, které po ní nejen touží, ale docela realisticky ji plánují. Samozřejmě, že zase ne pod kontrolou globální veřejnosti.
Klaus svět nezajímá ani tolik, co třeba starosta Singapuru, už by si to měl ozřejmit i pan Pehe.
nebudu se zamotávat do toho jestli je konspirace poukázání na šíření konspiračních teorií.
Naopak bych rád podotknul, že nikde není psáno, že by iniciátor konspirační teorie jí musel věřit, když mu bohatě stačí jako nástroj ovlivňování mas. Uvedu příklad konspirace: Bylo snad potřeba, aby autor termínu "podvracení socialistického zřízení" označujícího tzv. trestný čin nebo třeba i soudce k němu soudící, věřili tomu, že něco takového existuje? (Tohle znám jen z vyprávění, tak se rád nechám poučit)
Zdá se mi, že ani Klaus nevěří tomu co iniciuje a divil bych se, kdyby si pan Pehe myslel opak. (Čímž se vracím k jeho první větě).