Vyšetřování specialistů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě vyvrátilo podezření, že byl proslulý novinář-aktivista zavražděn za svou protirežimní angažovanost.
Známý běloruský opoziční novinář Oleg Bebenin, který byl v září na své chatě nalezen mrtev, spáchal sebevraždu. Závěry běloruské policie potvrdila dle agentury Reuters ve středu Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která okolnosti jeho smrti prověřovala. Bebeninovi příbuzní a kolegové přitom dříve označovali oficiální policejní verzi o jeho úmrtí za nevěrohodnou.
Bebenin byl v Bělorusku i v zahraničí znám jako zakladatel serveru jedné z významnějších frakcí běloruské opozice Charta 97. Začátkem září byl nalezen oběšený ve své chatě u Minsku.
„Závěr vyhodnocení a analýz expertů, provedených na základě všech jim dostupných důkazů a informací, je takový, že příčina a způsob smrti byla sebevražda oběšením,“ uvedla OBSE v prohlášení. „Z pohledu expertů není žádný důvod se domnívat, že pan Bebenin byl oběšen po smrti,“ citoval Reuters zprávu.