Krátké úvahy o politice

Pavel Šaradín

Předvolební zamyšlení Pavla Šaradína o tématech volební kampaně, absenci politických vizí, způsobu vedení volebního boje a tom, že všechno může být nakonec jinak.

Všechno, co se do voleb stane, bude součástí předvolební kampaně. Jinak tomu ani nemůže být. Do této hry patří přirozeně také Fischerova úřednická vláda. Se vším tím, co udělá, ale i s tím, co neudělá. Vše už je natolik zpolitizované, že nedokážeme vnímat, je-li ten či onen krok myšlen upřímně, nebo ne.

V posledních dnech se nejčastěji hovořilo o stávce. Mirek Topolánek ji používal proti ČSSD: sociální demokracie její podporou vede zemi k řeckému bankrotu. Jiří Paroubek kontroval: chování občanských demokratů je asociální. Když se dva perou, vítězí třetí, alespoň tak se cítí po zrušení stávky křesťanští demokraté: to my jsme stávce zabránili! Politici si myslí, že voliči jejich hry vnímají, ale opak je pravdou.

My ostatní odborářům můžeme vyčítat: proč si berete na mušku tuto vládu, když vaši situaci zavinili jiní? Ale pak si člověk uvědomí, že i odboráři čtou noviny a sledují zprávy a že vědí, kolik desítek miliard promrhal stát například na předražených zakázkách. A možná si říkají, že stát by neměl šetřit na lidech, ale na sobě samém. Proto ta stávka.

stranaprav.czcssdprotivam.cz

To vše k politice patří, vždyť třeba ve Spojených státech jsou některé kampaně i z osmdesáti procent namířeny proti konkurenčním kandidátům. Ovšem hrozí, že si spíše zapamatujeme onu ironii a karikatury než předvolební sliby.

    #BečvaNevyšumí

    Téma otravy řeky Bečvy, jedné z největších ekologických katastrof v českých dějinách, při níž zahynulo na osmdesát tisíc ryb, je jednou z nejdůležitějších investigací Deníku Referendum. Reportéři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá případ sledují od počátku a přinesli v něm řadu nových zjištění. Nyní pokrývají soudní proces se svévolně obviněnou firmou Energoaqua a zpracovávají poznatky, které během něj vycházejí najevo. Podpořte naši další práci!

    Diskuse