Příznivci krajní pravice pochodovali Vítkovem

Vratislav Dostál

Protiromská demonstrace pravicových extremistů ve Vítkově proběhla bez vážnějších konfliktů. Na akci nazvanou Naše město, naše ulice dorazilo okolo tří stovek příznivců sdružení Čeští lvi. S účastníky happeningu iniciativy Blokujeme! se nestřetli.

Sobotní akce pravicových extremistů ve Vítkově proběhla bez vážnějších potyček. Mítink a pochod městem měli pod kontrolou policisté, ve městě jich bylo 300. Na protiromské akci nazvané Naše město, naše ulice se sešlo okolo tří stovek příznivců organizace Čeští lvi. Z toho bylo přibližně sedmdesát procent místních obyvatel. Neonacistů a pravicových extremistů dorazilo jen několik desítek.

Happening platformy Blokujeme! a Strany rovných příležitostí, jehož se zúčastnilo okolo sto dvaceti lidí, proběhl v družné atmosféře. Neonacistům se jeho průběh nepodařilo narušit.

Pochodu pravicových extremistů předcházel mítink na náměstí Jana Zajíce. Pavel Matějný, člen vedení Českých lvů, věnoval  při projevu rodáku z Vítkova také několik vět. Neonacisté pak věnovali památce Jana Zajíce, který se po Palachově vzoru upálil v den jednadvacátého výročí února 1948, minutu ticha.

„To, že se rozhodli pochodovat ve Vítkově, v Den romského holokaustu, chápeme jako provokaci toho nejtěžšího kalibru“ uvedl k akci neonacistů aktivista Jozef Miker. „Situace zašla opravdu daleko, rasisté naplánovali protiromské pochody na každý víkend nadcházejících měsíců,“ dodala Ivanka Mariposa Čonková, jedna z iniciátorek platformy.

Strach, který romské rodiny zažívají, je pro většinu obyvatel podle jejích slov nepředstavitelný. „Každé takové protiromské shromáždění silně narušuje i vztahy, které byly do té doby v daném místě přátelské. Situace je velice nepředvídatelná a něco se musí udělat hned teď, než bude pozdě,“ uvedla Čonková.

Nejen proto vznikla platforma Blokujeme, která byla spolupořadatelem happeningu na podporu místních Romů. Akce začala ve 13:00, po celé odpoledne se u mikrofonu na provizorním pódiu střídali místní Romové, zástupci Strany rovných příležitostí a aktivisté platformy Blokujeme. Happening byl zakončen bohoslužbou.

Čeští lvi zvou prostřednictvím svého webu příznivce krajní pravice na další shromáždění. Do konce roku se jich má uskutečnit celkem jedenáct. 17. srpna se sejdou v Duchcově, následovat budou akce v Ostravě a Českých Budějovicích. Poslední mítink plánují na 14. prosince v Bohumíně.