Předsedou ČSNS sjezd zvolil Karla Janka, Vyvadil je místopředsedou

ČTK

Česká strana národně socialistická si v sobotu zvolila na sjezdu v Praze nové vedení. Předsedou byl zvolen Karel Janko, který funkci obhajoval mimo jiné i vůči Jiřímu Vyvadilovi, který už před lety předsedou této strany byl.

Česká strana národně socialistická (ČSNS), která o sobě tvrdí, že chce na politické levici zaujmout stejné místo jako TOP 09 na pravici, si v sobotu zvolila na sjezdu v Praze nové vedení.

Předsedou byl zvolen Karel Janko, který funkci obhajoval mimo jiné i vůči Jiřímu Vyvadilovi, který už před lety předsedou této strany byl. Po volebním neúspěchu ale přešel do ČSSD, kde se spřátelil s předsedou Jiřím Paroubkem a byl jeho poradcem.

„Hlásíme se k odkazu ČSNS a k jejím prvorepublikovým tradicím," řekl pro ČTK Janko. Připomněl, že národními socialisty byli i někdejší prezident Edvard Beneš a Milada Horáková, kterou poslal komunistický režim na popraviště.

Vyvadil, který je místopředsedou, uvedl, že jednal s místopředsedou ČSSD Zdeňkem Škromachem, který by prý rád viděl ČSNS v Poslanecké sněmovně, aby tam nebyla sociální demokracie, která stále odmítá na vládní úrovni spolupráci s komunisty, osamocená.

Janko podotkl, že má ČSNS dobré kontakty i s bývalým předsedou vlády a ČSSD Jiřím Paroubkem, který byl členem této strany za komunistického režimu. Podle zpráv v některých médiích Paroubek uvažoval o vstupu do ČSNS, aby jí pomohl k návratu do Parlamentu. Ten to ale popřel.

ČSNS má několik set členů, zakládá nové regionální organizace a přijímá další členy. Kdyby se podařilo nynější vládě vyslovit nedůvěru, je připravena jít do případných předčasných sněmovních voleb, uvedli její představitelé.

    advertisment

    #BečvaNevyšumí

    Téma otravy řeky Bečvy, jedné z největších ekologických katastrof v českých dějinách, při níž zahynulo na osmdesát tisíc ryb, je jednou z nejdůležitějších investigací Deníku Referendum. Reportéři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá případ sledují od počátku a přinesli v něm řadu nových zjištění. Nyní pokrývají soudní proces se svévolně obviněnou firmou Energoaqua a zpracovávají poznatky, které během něj vycházejí najevo. Podpořte naši další práci!

    Diskuse