Brazílií znovu otřásají protesty, Senát schválil dvacetiletý plán škrtů
Radek KubalaProtesty v celkem patnácti velkých městech podnítilo schválení protikrizového opatření, které zastropovává státní výdaje na příštích dvacet let. Na nepopularitě vlády Michela Temera se podepisují i nové korupční skandály.
Divoké protesty v patnácti brazilských městech vyvolalo úterní rozhodnutí Senátu, který schválil dvacetiletý plán škrtů ve veřejných výdajích. Návrh podala vláda nahrazujího prezidenta Michela Temera, který v květnu vystřídal prezidentku Dilmu Rousseffovou odvolanou impeachmentem. Balíček škrtů a úspor označovaný souhrnně jako PEC 55 zastropovává kromě jiného státní výdaje na celých dvacet příštích let a jejich případné zvýšení umožňuje pouze o míru inflace.
Pro návrh hlasovalo třiapadesát senátorů, proti bylo pouze šestnáct. Podle opozice zákon zhorší již tak špatnou sociální situaci v celé zemi. Norma vyvolala přitom odezvu i mimo Brazílii. Například podle experta OSN na extrémní chudobu a lidská práva Philipa Alstona vrací prezident celou zemi v sociální oblasti o několik dekád zpátky.
„Zákon nejsilněji zasáhne nejchudší a nejzranitelnější. Zvýší nerovnost v již tak silně nerovné společnosti a v neposlední řadě ukáže, že sociální práva nejsou pro Brazílii v příštích dvaceti letech důležitá,“ uvedl Alston v tiskovém prohlášení.
Naopak Temer zákon obhajuje jako potřebný pro oživení ekonomiky země, která se v posledních letech propadla do rekordní recese. Brazilský prezident označil schválení zákona za mimořádný úspěch, protože jeho podpora v jeho různorodé koalici postupně klesala. Deset koaličních senátorů se dokonce zdrželo hlasování.
Obvinění z korupce
Budoucnost Michela Temera, který má mezi lidmi velmi nízkou popularitu pohybující se mezi dvěma až pěti procenty, a jeho vlády zůstává nejistá. Od začátku týdne čelí Temer obvinění, že během kampaně v roce 2014 získal nelegálním způsobem téměř tři miliony dolarů od stavební společnosti Odebrecht.
Právě tato stavební firma je zapletena do velkého korupčního skandálu brazilské státní ropné společnosti Petrobras, který zasahuje do nejvyšších pater brazilské politiky. Předsedu Senátu Renana Calheirose v pondělí obvinil nejvyšší státní zástupce z korupce a praní špinavých peněz. Calheirose již na začátku minulého týdne zbavil funkce Nejvyšší soud, avšak po dvou dnech své rozhodnutí odvolal.
V důsledku posledních zpráv ještě více klesla již tak nízká popularita Temerova kabinetu. Podle posledních průzkumů si třiašedesát procent lidí v Brazílii přeje prezidentovu rezignaci a nové volby. Sesazená exprezidentka Dilma Rousseffová již v minulosti slíbila, že se do nejvyšší politiky vrátí. Pokud Temerova vláda vydrží, dostane šanci až v roce 2018, kdy by měly být řádné parlamentní a prezidentské volby.
Bouře v ulicích
V reakci na rozhodnutí Senátu a korupční skandály nové vlády vyšly do ulic desetitisíce lidí v patnácti městech Brazílie, například v Riu de Janeiru, Portu Alegre nebo Salvadoru. V hlavním městě jihoamerického státu Brasílii zapálili protestující několik autobusů a pokusili se dostat k místní centrále televize Globo, která dle nich nadržuje prezidentovi Temerovi.
Po cestě se však střetli s těžkooděnci. V Sau Paulu protestující zaútočili na budovu Fedrálního svazu průmyslníků a vybili několik oken, než je rozehnala policie. Oblíbený brazilský komentátor Leonardo Sakamoto napsal v úterý na svém blogu, že chudí lidé se probudili, jelikož nechtějí platit za ekonomickou krizi, kterou nezpůsobili.
Podle Vitora Guimarãese, národního koordinátora organizace Homeless Workers Movement, budou další protesty brzy následovat. „Sociální hnutí bude pokračovat v boji proti neoliberální politice,“ řekl Guardianu Guimarães.
Další informace:
BBC News Brazil: Clashes as Senate approves 20-year austerity plan
The New York Times Protests Erupt Across Brazil as Senate Approves Austerity Measure
The Guardian Brazil senate approves austerity package to freeze social spending for 20 years
The Guardian Brazil president Michel Temer accused of soliciting millions in illegal donations
CNN News Protests erupt in Brazil over controversial 20-year austerity plan