V Brazílii začal prezidentský impeachment, pokus sesadit Dilmu Rousseffovou

Proces odvolání hlavy státu na základě ústavní žaloby probíhá v Brazílii prostřednictvím tří hlasování v různých komorách s různými potřebnými většinami. Oficiální důvod současného impeachmentu vnímá většina znalců jako zástupný.

(pjed)

15.04.2016 14:29

16656959999_ea8c92b77f_k

Dilma Rousseffová vládne Brazílii od ledna 2011. Foto Jonas Pereira/AS, flickr.com

Velkou debatou v Poslanecké sněmovně celonárodního Kongresu začal 15. dubna v Brazílii de facto proces prezidentského impeachmentu – zatím nejvýznamnější pokus části politické reprezentace sesadit současnou hlavu státu, prezidentku Dilmu Rousseffovou. První hlasování z celkem tří potřebných je plánováno na neděli. Pokud se vysloví pro vyslyšení ústavní žaloby na prezidentku alespoň 342 poslanců z 513 – tedy dvě třetiny –, postoupí záležitost do další fáze – k projednávání v Senátu.

Podle pozorovatelů je takřka nemožné odhadnout, jak konkrétně hlasování dopadne. V brazilské Sněmově je zastoupeno patnáct stran samostatně a dalších deset v blocích. Rousseffovou podporovaly původně tři samostatné strany a všech deset blokových (celkově 296 poslanců), pět stran však vládní tábor v posledních týdnech opustilo. Pro sesazení prezidentky budou hlasovat navíc zřejmě i jednotlivci z dalších uskupení doposud věrných vládě. 

„Brazílie zažívá podivné časy. Časy převratu, frašky a zrady,“ uvedla k situaci sama prezidentka Rousseffová.

Oficiálním důvodem impeachmentu (tedy odvolání na základě ústavní žaloby) je důvodné podezření, že prezidentka nechala v roce 2013 manipulovat s rozpočtem a oficiálními statistikami tak, aby její vláda v předcházejících letech vypadala úspěšněji a ona vyhrála znovu volby – což se Rousseffové v roce 2014 podařilo.

Skutečný důvod však znalci spatřují ve snaze části politické reprezentace najít a potrestat jakoby viníka aktuální hospodářské krize v zemi a společenského rozčarování způsobeného vlnou korupčních skandálů – tedy využít stávající situaci politicky pro sebe.

V Deníku Referendum téma už léta sleduje a soustavně rozebírá František Kalenda.

Detaily procedury
Jak už naznačeno výše, impeachment hlavy státu se v Brazílii skládá ze tří hlasování. První – zmíněné – je plánováno v neděli v Poslanecké sněmovně. Návrh musí získat dvoutřetinovou podporu. V případě schválení následuje pak hlasování v Senátu. Ten má v Brazílii 81 členů a návrh musí schválit prostá většina z nich – tedy 41 senátorů.

Pokud se pro impeachment vysloví jak Sněmovna, tak Senát, bude prezidentka zbavena funkce předběžně, a to na dobu 180 dní. Během nich vznesou vyšetřovatelé oficiální obvinění, a ta posoudí nakonec opět Senát. V tomto třetím hlasování budou však muset hlasovat pro sesazení alespoň dvě třetiny senátorů.

Prezidentka Rousseffová se v posledních týdnech snažila hlasování o impeachmentu zabránit ještě stížností k Nejvyššímu soudu. Ten však její argumentaci, že neměla dost času na vlastní obhajobu, definitivně ve čtvrtek zamítl.

Bude-li Dilma Rousseffová předběžně, a případně i pak trvale sesazena převezme její funkci až do volev 2018 Michael Temer, současný viceprezident. Temer je členem Strany brazilského demokratického hnutí (PMDB), to jest nejvýznamnějšího z uskupení, které Rousseffovou dlouho podporovalo, ale v posledních týdnech se obrátilo proti ní. Část pozorovatelů tak spatřuje právě v PMDB hlavního „zrádce“ a viníka současného vyhrocení.


Další informace:
BBC News Brazil Supreme Court upholds Rousseff impeachment vote
The Economist The long goodbye: impeachment in Brazil
The Rio Times President Rousseff Loses More Allies in Brazil, Decries Coup
The Rio Times Survey Shows 60% of Brazil’s Congress Would Vote to Impeach
The Guardian Dilma Rousseff asks Brazil supreme court to delay impeachment process


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktuálně Pondělí, 18.Dubna 2016, 09:12:23

Návrh byl ve Sněmovně v neděli schválen, Pro zahájení impeachmentu hlasovalo 367 poslanců. Nyní jde tedy celá věc do Senátu. Pokud i ten impeachment schválí, bude prezidentka zbavena provizorně funkce na 180 dní, než přijde na finální hlasování o žalobě.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.