Pochod, happeningy i přímé akce. Letošní klimasummit začne velkými protesty
Radek KubalaVýroční klimakonference OSN se letos koná v německém Bonnu. Jednat se bude o vynucování slibů, Trumpovi i Číně. Začít by se mělo v pondělí. Již o víkendu chtějí však upozornit na palčivost problému aktivní lidé z celého světa.
Velký klimatický pochod, alternativní konference či akce občanské neposlušnosti budou předcházet v pořadí již třiadvacátému klimatickému summitu OSN (COP23), který se koná od pondělí v německém Bonnu pod záštitou ostrovního státu Fiji. Pravidelné protestní akce proti laxnímu přístupu států ke klimatické politice se budou konat již tento víkend, a to i za účasti aktivních lidí z České republiky.
Při dotazech na smysl protestů se jejich účastníci odkazují na studie, podle kterých jsou cíle států stanovené Pařížskou dohodou nedostatečné a povedou k oteplení planety minimálně o tři stupně, tedy o stupeň více, než určuje smlouva. Navíc podle posledních prognóz státy nedokáží splnit ani tyto závazky.
České hnutí Limity jsme my zve na v pořadí již čtvrtou, a letos druhou, akci masové občanské neposlušnosti konanou německým hnutím Ende Gelände.
Organizátoři mají v plánu zastavit v neděli provoz jednoho z dolů v porýnské uhelné oblasti, která je od konání summitu vzdálená pouhých padesát kilometrů. „Naši politici nás zklamali, a tak budeme muset špinavé uhelné doly zavřít sami,” uvedla v tiskové zprávě mluvčí Ende Gelände Janna Aljetsová.
Souběžně s akcí provede skupina obyvatel z tichomořských ostrovů nazývající se Pacific Climate Warriors tradiční rituál na podporu protestů. Chce tak upozornit, že právě tito lidé jsou nejvíce postižení dopady změn klimatu.
Jako již tradičně bude v místě klimasummitu v sobotu také velký klimatický průvod, kterého se zúčastní všechny významné ekologické, ale i sociální či lidskoprávní organizace. Organizátoři předpokládají, že letos se zapojí desetitisíce lidí. Na pochod mobilizují své příznivce i české organizace jako například Hnutí DUHA, Greenpeace nebo Glopolis.
Podle ředitele Hnutí DUHA Jiřího Koželouha je načasování dokonalé, jelikož čeští politici mají nyní čtyři roky na prosazování potřebných zákonů. „Naše země je jedním z evropských rekordmanů v emisích skleníkových plynů. Rozjezd obecních a občanských obnovitelných zdrojů, či vytlačování uhlí z energetiky, jsou přitom nejlepším ekologickým, ekonomickým i sociálním programem,” uvedl Koželouh v tiskové zprávě.
Agenda konference
Vlastní klimakonference začíná v pondělí a jejím hlavním cílem je tento rok sepsání pravidel pro dodržování závazků plynoucích z Pařížské klimatické dohody, které mají oficiálně platit od roku 2020. Definitivně by o podobě závazků států ke snižování emisí mělo být rozhodnuto až na příští konferenci v závěru loňského roku v polských Katowicích, letoš má být však stanoven jejich základ.
Dalším z hlavních témat summitu budou Spojené státy a jejich prezident Donald Trump, který letos v červnu oznámil odstoupení USA od Pařížské dohody. Roli lídra klimatické politiky chce nyní demonstrativně převzít Čína a všichni pozorovatelé jsou zvědaví, co to bude fakticky znamenat.
„Na summitu hodláme představit vizi klimatické politiky, která by měla spojit všechny státy a přivést je ke zvýšení společného úsilí. Ostatní smluvní státy k cílům Pařížské dohody přistupují poměrně zodpovědně. I přes snahu USA je trend nezvratný,“ řekl Financial Times Sie Čen-chua, který bude na konferenci zatupovat právě Čínu.
Podle ekologů a vědců jsou nicméně dosavadní cíle států nedostatečné a neodpovídají urgentní potřebě snižovat emise skleníkových plynů. Zároveň se neočekává, že by přes slova politiků o zodpovědnosti nastalo brzy nějaké další zpřísňování závazků.
Problém s korporacemi
Jednou z nejvýznamnějších příčin nedůslednosti dosavadního přístupu světa ke změnám klimatu je podle ekologických organizací i dlouhodobý vliv fosilních korporací na klimatická jednání. Tuto kritiku potvrdila ve středu studie organizace Corporate Accountability, podle které fosilní firmy silně ovlivnily klíčové jednání OSN v Paříži před dvěma lety.
Studie dokládá propojení některých vyjednávačů se zástupci obchodních asociací. Nejčastěji se v tomto kontextu mluví o diplomatech z Panamy, USA a Kanady. Podle výsledků studie byl vliv společností natolik velký, že tyto dokázaly vyznění celé dohody otočit ve vlastní prospěch. Stalo se tak zejména v oblasti financování fosilního byznysu, zemědělské výroby a propagace technologických řešení klimatické krize.
„U vyjednávacího stolu sedí špatní lidé, kteří poslouchají rady od ještě horších. Pokud na summitu v Bonnu nezměníme kurz a nezačneme jednat ve prospěch všech, ocitneme se ve vážných problémech,“ řekl Guardianu Jesse Bragg z organizace Corporate Accountability.
Bude i altersummit
Jako již tradičně se u příležitosti klimatické konference konají různé vzdělávací přednášky, workshopy či dokonce alternativní summity. Největší akcí podobného typu bude People's Climate Summit, který se přímo v Bonnu koná od pátku do příštího úterý.
Smyslem alternativní konference je především dát hlas lidem z globálního Jihu, kteří jsou nejvíce zasažení změnami klimatu. Podle organizátorů totiž nedostávají při jednáních OSN adekvátní prostor. Mezi panelisty jsou však i zástupci odborů či velkých ekologických organizací z celého světa.
„Lidé z různých hnutí se zde potkají, aby společně diskutovali, učili se od sebe navzájem a navazovali nové vztahy. Chceme se vzájemně podpořit do dalších bojů za klimatickou spravedlnost,“ uvedli organizátoři na svých webových stránkách.
Další podobnou událost pořádá Federace mladých evropských zelených (FYEG). Souběžná série přednášek s názvem AlterCop konaná od čtvrtka do neděle má podle organizátorů za cíl přitáhnout mladé lidi k ekologickému aktivismu a poskytnout jim veškeré informace o historii klimatického hnutí a současných kampaních.
Na organizaci se podíleli i Mladí zelení, česká pobočka FYEGu. „Akce je hlavně vzdělávací, ale na závěr si dáme i trochu aktivismu. Určitě se zapojíme do sobotního klimatického pochodu, někteří z nás možná navštíví i Ende Gelände,“ řekla Deníku Referendum jedna z organizátorek AlterCopu Anna Gümplová.
Protestní akce, přednášky i síťování mají probíhat po celou dobu konání summitu, avšak s menší intenzitou. Organizátoři akcí očekávají největší účast právě nyní o prvním víkendu, který jednání předchází.
Další informace:
The Guardian Fossil fuel companies undermining Paris agreement negotiations — report
Financial Times China to take centre stage at Bonn climate talks amid vacuum left by Trump
Scroll.in Climate change talks in Bonn will write the rule book for Paris accord — and likely see fireworks
Ende Gelände Call for action
Klima kohle demo Fight for climate justice
People's climate summit Call out