Tomas-j

Tomáš Jungwirth

Profil

Autor absolvoval Právnickou fakultu UK a následně studoval lidská práva a demokratizaci v Sarajevu a Bologni. Dlouhodobě se zabývá migrací a environmentálními tématy. Je analytikem Asociace pro mezinárodní otázky.

Komentář

Lidstvo jako kůň, který odmítá skočit

V silné metafoře francouzského filosofa Bruna Latoura se lidstvo zobrazuje jako kůň stojící před překážkou a hledající odvahu ke skoku. Nemůžeme odmítnout.

Image

Komentář

V čem tkví kouzlo Grety Thunbergové

Mladá švédská klimaaktivistka neříká nic až tak nového. Na rozdíl od tolika jiných se jí však daří své poselství doručit světu. Co za tím je?

Image

Komentář

Vláda by měla dát Globálními migračnímu kompaktu zuby, ne jej odmítnout

Globální migrační kompakt je dokument, o kterém panuje mnoho mýtů a nepravd. Zakrývat si oči před realitou nám však tváří v tvář globálním výzvám nijak nepomůže a řešení nás nepřiblíží.

Komentář

Jedna noc v životě dobrovolníka na srbsko-chorvatské hranici

Jak vypadá noční práce dobrovolníka v uprchlickém táboře, v němž musí pomáhat s klidným přechodem hranic a zároveň zajištěním základních lidských potřeb utečenců? Tomáš Jungwirth podrobně popisuje jednu takovou šichtu v Berkasovo.

Image

Rozhovor

Iniciátoři výzvy vědců proti xenofobii: Politici ustupují fanatikům

Rozhovor s přírodovědci Lukášem Novákem a Annou Vanclovou, kteří spoluiniciovali aktuální výzvu Vědci proti strachu a lhostejnosti. Na obsah, cíle a kontext vzniku apelu se ptal spolupracovník redakce DR Tomáš Jungwirth.

Komentář

Debata o uprchlících si žádá hodnotové pozice

Tomáš Jungwirth polemizuje s bezpečnostním analytikem Janem Kužvartem. Iniciativa Česko vítá uprchlíky je ve srovnání s některými německými iniciativami umírněnou až nenápadnou.

Komentář

Humanismus, nebo sadismus? Takové je evropské rozcestí

Kdo zpochybňuje morální povinnost evropských států přijímat uprchlíky, účelově ignoruje právně vymahatelné závazky. I kvůli tomu stojí dnešní Evropa před zásadním rozcestím.

Komentář

Je konec Hedvábné stezky koncem svobodného tržiště?

Provozovatel internetového tržiště Silk Road inkasoval doživotí. Tomáš Jungwirth se zamýšlí nad budoucností virtuálních ostrůvků svobodné směny.

Komentář

Boj proti pašerákům, boj proti uprchlíkům

Potápění lodí ve Středozemním moři je podle Tomáše Jungwirtha vrcholem evropského pokrytectví. Boj proti pašerákům je vlastně zástěrkou pro boj proti uprchlíkům.

Komentář

Uprchlíci nejsou bestie. Bestie jsme my

Tomáš Jungwirth připomíná v souvislosti s debatou o uprchlících slova Hannah Arendtové. Humanistická hodnota sdíleného lidství ustupuje ve veřejném mínění lidství nahému.

Komentář

Znovuobjevení politiky, řecká lekce pro Evropu

Evropská unie musí uznat, že každý jeden její členský stát má co mluvit do svého dalšího osudu a zároveň mu nabídnout rovné místo u jednacího stolu, kde se vedou jednání o tématech dotýkajících se celé osmadvacítky.

Komentář

Islamofobie jako tabu, nebo téma k diskuzi?

Tomáš Jungwirth a Zuzana Pavelková polemizují s názorem Petra Bittnera, že je třeba islamofoby vyloučit z demokratické diskuze. Strach z islámu prochází napříč společenskými skupinami a bez diskuze bude jen narůstat.

Komentář

Kdo u nás hájí lidská práva?

Lidskoprávní nevládní organizace se podle Tomáše Jungwirtha vezou na vlně strachu z islámu a zapomínají při tom na své skutečné poslání.

Zobrazeno 13 / 13