USA odmítly zařadit mrože na seznam ohrožených druhů, ochránci běsní

Podle zdůvodnění úředníků Trumpovy vlády bude mrožů kvůli klimatickým změnám sice ubývat, není však jasné, zda se časem nedokážou přizpůsobit. Podle ochranářů je přitom hrozba, jež znamená pro arktické zvíře tání ledů, zcela nesporná.

(rk)

09.10.2017 13:05

A1

Obvyklé rozměry dospělého mrože ilustruje snímek ruských námořníků, jimž usnul jeden z mrožů omylem na ponorce. Foto archiv I.blog.fontanka.ru

Nevědecké rozhodnutí, nehoráznost nebo i smrtící injekce pro celou mroží populaci. Takto a podobně komentují ochránci přírody středeční rozhodnutí Trumpových úředníků nezařadit mrože tichomořského mezi ohrožené druhy. Ekologové požadují zvýšení ochrany polárního živočicha na základě vědeckých studií, podle nichž hrozí příslušnému druhu mrože v příštích dekádách vyhynutí v důsledku tání ledovců a změn klimatu.

Americká vládní agentura zabývající se legislativou na ochranu ryb a volně žijících živočichů FWS, která spadá pod ministerstvo vnitra, však ve své zprávě uvedla, že není možné vyloučit, že se zvíře měnícím se podmínkám přizpůsobí.

„Nehorázné rozhodnutí vlády je v podstatě smrtící injekcí pro celý druh. Mrožům bezprostředně hrozí vyhynutí a odmítání jejich ochrany je přibližuje blíže k zániku. Bezohledné popírání důsledků změn klimatu Trumpovou vládou ohrožuje volně žijící zvířata i celou arktickou divočinu,“ řekla Guardianu Shay Wolfová, ředitelka oddělení klimatu v ochranářském Centru pro biologickou rozmanitost.

Mroží problém a další druhy
Mrož tichomořský žije na Aljašce v oblasti Čukotského a Beringova moře. Je jedním z největších savců ploutvonožců na světě a celým svým životem závisí na ledu, který mu poskytuje místo pro lov, výchovu mláďat i ochranu před predátory.

Vědci dle studie z minulého měsíce předpokládají, že po roce 2030 bude Arktida v letních měsících pravidelně bez ledu. Ze stejných důvodů FWS před devíti lety zařadila na seznam ohrožených živočichů ledního medvěda. Důvody pro ochranu mrože však dnes nevidí.

„Ačkoliv mrož tichomořský bude zažívat v nejbližších letech úbytek přirozeného prostředí, nejsme schopní spolehlivě doložit reakci živočicha na tyto změny,“ uvedla FWS ve zprávě doslova.

Ochránce přírody rovněž pobouřilo, že FWS nezařadila na ochranářský seznam dalších pětadvacet ohrožených druhů, včetně užovky kirtlandové, datlíka černohřbetého nebo želvy barbourské. Jejich situace však podle nich není tak kritická, jako v případě mrožů.


Další informace:

The Guardian Walruses face 'death sentence' as Trump administration fails to list them as endangered
CommonDreams.org World Animal Day Takes 'Dark' Turn as Interior Dept Denies Protections for 25 Species
ABC News Federal government: No threatened species listing for walrus


A co si myslíte vy? Diskuse (0 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.