Přímo nesouvisející, avšak podobně načasované útoky zažily v pondělí 19. prosince tři města v Evropě, respektive jejím bezprostředním okolí: Berlín, Curych a Ankara. V Berlíně najel ve večerních hodinách pachatel s kamionem naloženým ocelovými vzpěrami do stánků vánočního tržiště na Breitscheidplatzu. Usmrtil tak dvanáct lidí, téměř padesát dalších poranil.
V Curychu postřelil ve stejný den útočník tři návštěvníky modlitebny v tamním Islámském centru. V Ankaře pak zastřelil mladý turecký policista mimo službu ruského velvyslance Andreje Karlova, a to přímo na vernisáži v umělecké galerii, jíž se Karlov účastnil.
„Proběhlé útoky jsou relativně menší než například loni v Paříži (...) Přesto je zcela na místě mluvit o černém pondělí,“ hlásila do večerního vysílání zpravodajka France 24.
Útok kamionem v Berlíně provedl Anis Amri, čtyřiadvacetiletý tuniský kriminálník, který se stal islamistickým fanatikem v italském vězení o několik let dříve. Útok v curyšském islámském centru spáchal pak také čtyřiadvacetiletý mladík, ovšem Švýcar ghanského původu. Policie jeho jméno ani motiv nezveřejnila.
V souvislosti s berlínským útokem byl zatčen nejprve třiadvacetiletý Naved B., jenž přišel do Německa z pákistánského Balúčistánu s uprchlickou vlnou. Posléze se ale odhalilo, že jde o nevinného muže, jehož si spletl se skutečným pachatelem Amrim očitý svědek útoku.
Část médií podezřívala také původního polského řidiče kamionu Lukasze Urbana. Ukázalo se však, že Amri Urbana přepadl, pobodal a nakonec zastřelil; jeho tělo zůstalo na sedadle spolujezdce.
Zejména polská média pak zase líčila útok tak, že Urban až do posledních sil s tuniským fanatikem zápasil, a tím způsobil, že kamion projel jen okrajem tržiště. Poslední vyšetřovací verze ale ukazuje, že jízdu kamionu ukončila předčasně spíše automatika nainstalovaná do všech podobných vozů v EU díky bruselským nařízením.
Útočník Anis Amri provedl na každý pád útok ze sympatií k cílům takzvaného Islámského státu – v závěru měsíce se našlo video, na němž se k ISIS hlásí. Sám Amri byl dopaden až v pátek ráno v Miláně, tedy čtyři dny po útoku v Itálii, kam z Berlína přes Francii a Nizozemsko utekl. Při legitimaci italskou policií se začal bránit zbraní, a tak byl policisty zastřelen.
V Curychu byl útočník nalezen už v úterý, a to mrtvý několik stovek metrů od mešity, v níž střílel. Švýcarská policie uvedla, že po útoku zastřelil patrně i sám sebe.Berlínský kamion po spáchání činu. Foto archiv TheGatewayPundit.com
Vyšetřování v Německu dále odhalilo, že Amri se dostal do Evropy už v roce 2009, a to do Itálie. Z Tuniska utekl během revoluce proti tehdejšímu diktátorovi Ben Alímu, doma mu však zároveň hrozilo ve stejné době vězení za krádež auta. Podle rodiny, která Amrimu uvěřila, že krádež nespáchal, byl v době útěku normální mladík – rád se prý napil, chodil za děvčaty a nevykazoval žádné známky náboženského zanícení.
V Itálii byl Amri ovšem odsouzen na čtyři roky za žhářství, jehož se měl dopustit v záchytném středisku, a právě ve vězení se z něj stal dle dosavadních zjištění islamistický fanatik.
Do Německa přijel Amri v červenci 2015 nikoliv s uprchlíky přes Balkán, jak se zpočátku soudilo, ale jako normální pasažér linkou z jihu. Využil ovšem pak nouzového registračního režimu fungujícího za uprchlické krize, prohlásil se za politického uprchlíka a požádal o azyl. Jeho žádost byla po několika měsících zamítnuta a jako potenciální terorista začal být sledován. V srpnu 2016, kdy byl znovu zadržen, byl ovšem identifikován jako drobný překupník drog a sledování kvůli terorismu bylo odvoláno.
Souběžně s tím se přitom německé úřady rozhodli po zjištění, že se nejedná o uprchlíka, nýbrž o kriminálníka, Amriho vyhostit. Zažádaly Tunisko o dokumenty nutné k jeho deportaci, ty však dorazily až s velkým zpožděním. Amri tak opět unikl a až do prosince skrýval pod falešnými jmény na různých místech Německa.
Po vlastním útoku začalo v Německu velké vyšetřování mající odhalit, zda byl zapojen do nějaké faktické islamistické sítě. Vede se také debata, jak nejlépe podobným činům předcházet, a to s obzvláštním zřetelem na špatně fungující výměnu informací mezi tajnými službami jednotlivých spolkových zemí.
Útok v Ankaře
Ankarský útočník se přihlásil sám na místě činu k syrským džihádistům. Po střelbě pak ještě zvolal: „Nezapomeňte na Aleppo. Nezapomeňte na Sýrii. Dokud nebudou naše města zabezpečena, nebudete si užívat bezpečí ani vy.“
Útočníka, jenž byl později identifikován jako dvaadvacetiletý Mevlut Mert Altıntas, zastřelili v rychlé protiakci příslušníci speciálních sil.
Ruský prezident Vladimir Putin v reakci uvedl, že útok byl „provokací“ s cílem „zmařit společnou rusko-tureckou snahu o vyřešení situace v Sýrii“, a slíbil vyslání zvláštního týmu vyšetřovatelů.
„Musíme vědět, kdo řídil ruku vraha,“ uvedl Putin doslova.Ankarský střelec Altıntas na videozáznamu. Repro z YouTube
Všichni významní turečtí představitelé vyjádřili následně účast příbuzným Karlova i celému Rusku. V tisku se objevily také názory, které spojují útočníka s opozičním klerikem Fethullahem Gülenem, jehož stoupenci se v létě v Turecku pokusili podle oficiálního komentáře o puč. Tato spojitost je ale zatím založena pouze na dohadech.
Pozorovatelé připomínají, že Karlov byl typický kariérní diplomat, jenž se nevěnoval vnitřní politice. Před umístěním do Ankary zastával post ruského velvyslance v Severní Koreji. Čin tak skutečně bude nejspíše souviset pouze s vývojem v Sýrii, kde oblastní rivalové Rusko a Turecko spolupracují čím dál těsněji navzdory tomu, že oba podporují rozdílné strany konfliktu.
Sám Karlov se přitom účastnil jednání o evakuaci protiassadovských bojovníků, jejich rodin a dalších civilistů z východního Aleppa, které dobyly minulý týden síly bojující na straně syrského režimu.
Další informace:
Mirror.co.uk This is the truth about the Berlin Christmas market terror attack
BBC News German arrests: Key Tunisian among 16 held in raids on jihadist suspects
BBC News Berlin attack: Police say lorry crash 'probably terror attack'
The Local – Germany LIVE: Twelve dead as truck hits Berlin Christmas market in 'probable terrorist attack'
The Local – Switzerland Three injured in shooting at Islamic Centre in Zurich
Reuters Three injured in gun attack on Zurich mosque
The Guardian Russian ambassador to Turkey shot dead in Ankara art gallery
Černé pondělí: útoky v Berlíně, Curychu, Ankaře
V Berlíně usmrtil útočník dvanáct lidí, když najel kamionem do vánoční tržnice. V Curychu postřelil mladý Švýcar tři návštěvníky mešity. V Ankaře zastřelil turecký sympatizant syrského džihádu ruského velvyslance.

Momentka z berlínského vánočního trhu, ráno po útoku. Foto Andreas Trojak, flickr.com
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související
Komentář
Kateřina Smejkalová: Mamka Merkelová
Štěstí z šesti
Když se řekne 11. září