Černé pondělí: útoky v Berlíně, Curychu, Ankaře

V Berlíně usmrtil útočník dvanáct lidí, když najel kamionem do vánoční tržnice. V Curychu postřelil mladý Švýcar tři návštěvníky mešity. V Ankaře zastřelil turecký sympatizant syrského džihádu ruského velvyslance.

(pjed)

20.12.2016 08:13

Aktualizováno: 21.12.2016 23:24

A1

Berlínský kamion po spáchání činu. Foto archiv TheGatewayPundit.com

Přímo nesouvisející, avšak podobně načasované útoky zažily v pondělí 19. prosince tři města v Evropě, respektive jejím bezprostředním okolí: Berlín, Curych a Ankara. V Berlíně najel ve večerních hodinách pachatel s kamionem naloženým ocelovými vzpěrami do stánků vánočního tržiště na Breitscheidplatzu. Usmrtil tak dvanáct lidí, téměř padesát dalších poranil.

V Curychu postřelil ve stejný den útočník tři návštěvníky modlitebny v tamním Islámském centru. V Ankaře pak zastřelil mladý turecký policista mimo službu ruského velvyslance Andreje Karlova, a to přímo na vernisáži v umělecké galerii, jíž se Karlov účastnil.

„Proběhlé útoky jsou relativně menší než například loni v Paříži (...) Přesto je zcela na místě mluvit o černém pondělí,“ hlásila do večerního vysílání zpravodajka France 24.

Konkrétní motivy nejsou u berlínského a curyšského útoku ani po čtyřech dnech úplně jasné. V Berlíně byl zadržen na základě svědectví nejprve třiadvacetiletý Naved B., jenž přišel do Německa z pákistánského Balúčistánu minulou zimu s uprchlickou vlnou. Většina médií proto pracovala v úterý s verzí, že jde o sympatizanta takzvaného Islámského státu (ISIS), který se vmísil mezi uprchlíky.

Policie samotná ovšem už v úterý dopoledne uvedla, že nemá jistotu, že zadržený Naved B. kamion skutečně řídil. Během odpoledne se navíc ukázalo, že mladý Pákistánec nemá na sobě ani stopu krve či prachu, jichž byla plná kabina kamionu, a tak byl večer zase propuštěn.

Zřejmě skutečný pachatel – čtyřiadvacetiletý Tunisan vystupující pod jménem Anis Amri – byl dopaden až v pátek ráno v italském Miláně poté, co policie ve středu zahájila intenzivní pátrání právě po tomto žháři, zloději a násilníkovi, jenž odjel do Evropy za tuniské revoluce v roce 2011. Amrimu byla tento rok v Německu zamítnuta žádost o přidělení statusu uprchlíka, čekal na deportaci zpět do vlasti a byl sledován s podezřením ze snahy nějaký útok provést.

Amri se během milánského dopadení bránil střelbou, a tak zasahující policisté palbu opětovali, než ho zlikvidovali.

K berlínskému útoku se přihlásil v úterý večer ISIS, učinil tak ale jen velmi obecně a až s denním zpožděním, a tak vyslovila řada znalců pochybnost, že by byl pachatel přímo islámsko-státním bojovníkem.

Přibližně od středečního večera se už drtivá většina médií měla k závěru, že pachatelem byl právě Anis Amri, jehož si německá politice v úterý spletla s Pákistáncem Navedem. Ve čtvrtek se pak ukázalo, že na kamionu jsou i jeho otisky prstů. Část médií se před tím klonila ještě k teorii, že pachatelem mohl být nějaký Polák.

Kamion totiž byl zaregistrován právě v Polsku a v kabině bylo nalezeno tělo dalšího člověka, právě Poláka. Dopravce Ariel Żurawski, jemuž kamion patří, potvrdil po identifikaci těla novinářům, že jde o jeho zaměstnance a bratrance Lukasze Urbana, a uvedl, že před smrtí v kabině s někým zápasil, při čemž byl pobodán a nakonec zabit střelnou zbraní.

Podle posledních informací je tedy nejpravděpodobnější, že Amri přepadl Urbana v kabině vozu, umrtil jej, a poté najel s kamionem na tržiště.

V Curychu byl útočník nakonec nalezen už v úterý, a to mrtvý několik stovek metrů od mešity, v níž střílel. Švýcarská policie zveřejnila zatím jen to, že šlo o čtyřiadvacetiletého Švýcara posedlého okultismem, že po útoku zastřelil patrně i sám sebe a že se s největší pravděpodobností nejednalo o případ, který nějak souvisí s ISIS.

Útok v Ankaře
Ankarský útočník se přihlásil sám na místě činu k syrským džihádistům. Po střelbě pak ještě zvolal: „Nezapomeňte na Aleppo. Nezapomeňte na Sýrii. Dokud nebudou naše města zabezpečena, nebudete si užívat bezpečí ani vy.“

Útočníka, jenž byl později identifikován jako dvaadvacetiletý Mevlut Mert Altıntas, zastřelili v rychlé protiakci příslušníci speciálních sil.

Ruský prezident Vladimir Putin v reakci uvedl, že útok byl „provokací“ s cílem „zmařit společnou rusko-tureckou snahu o vyřešení situace v Sýrii“, a slíbil vyslání zvláštního týmu vyšetřovatelů.

„Musíme vědět, kdo řídil ruku vraha,“ uvedl Putin doslova.

Ankarský střelec Altıntas na videozáznamu. Repro z YouTube

Všichni významní turečtí představitelé vyjádřili následně účast příbuzným Karlova i celému Rusku. V tisku se objevily také názory, které spojují útočníka s opozičním klerikem Fethullahem Gülenem, jehož stoupenci se v létě v Turecku pokusili podle oficiálního komentáře o puč. Tato spojitost je ale zatím založena pouze na dohadech.

Pozorovatelé připomínají, že Karlov byl typický kariérní diplomat, jenž se nevěnoval vnitřní politice. Před umístěním do Ankary zastával post ruského velvyslance v Severní Koreji. Čin tak skutečně bude nejspíše souviset pouze s vývojem v Sýrii, kde oblastní rivalové Rusko a Turecko spolupracují čím dál těsněji navzdory tomu, že oba podporují rozdílné strany konfliktu.

Sám Karlov se přitom účastnil jednání o evakuaci protiassadovských bojovníků, jejich rodin a dalších civilistů z východního Aleppa, které dobyly minulý týden síly bojující na straně syrského režimu.


A co si myslíte vy? Diskuse (5 příspěvků)

Luděk Ševčík - OSVČ

Neuvěřitelně ostudná je reakce ČT. Úterý, 20.Prosince 2016, 10:47:38

V ranních zprávách zazněla jen kratičká zpráva o neštěstí a o tom, že se možná jednalo o autonehodu.
Jen proto že o ní včera fabuloval Dienstbier?
Podobné nesmysly mlel na ČT24 Štětina. Kdo ty lidí proboha platí a za co? Jestli jsou placení z našich peněz, tak ať hájí především naši bezpečnost, naše životy, naše zájmy. Pokud z jiných, tak ať je jasně řečeno, že hájí tak zájmy oněch jiných a ať nám je necpou do veřejnoprávní televize, kterou si financujeme.
Jinak, vzhledem k průzkumům veřejného mínění v Německu, se domnívám, že Němci musí mít víc vymyté palice, než Severní Korejci. Jinak by si přece nemohli nechat líbit dnes už desítky vražd, stovky znásilnění a statisíce krádeží od migrantů. Těm, kdo jim je tam tahají, by vystavili stopku.

Pavel Kolařík - informatik, Mnichov

Skutečně Úterý, 20.Prosince 2016, 11:46:31

Nejednalo se o autonehodu. Jednalo se o střelce, který stál stál za zády ruského velvyslance, a zastřelil ho.

Jinak že má vymytou palici pan Ševčík, a evidentně tím pádem i jeho dyjákovičtí voliči (pokud tedy byl znovu zvolen), je myslím obecně známá věc, a není třeba to nějak zvlášť rozmazávat.

Luděk Ševčík - OSVČ

Čas rozsoudí, kdo má palici vymytou více. Úterý, 20.Prosince 2016, 12:07:15

Zatím to skore vypadá mnohem více příznivěji pro ty, kdo varovali před bezbřehým porušováním schengenských zákonů, před absurdním překroucením azylové politiky. To vše dovedlo Německo a fakticky i Evropu tam, kde nyní jsme.
A je právě s podivem, že zrovna Němci, kteří zákony ctí, dovolili takovéto jejich porušování. To není samo sebou. Soudržné mlčení a lhaní německých médií, bez rozdílu všech, je signálem ohrožení demokracie. Takto jednotně snad mohou fungovat média jen v Severní Koreji.
A jak vidno, nese to své ovoce.....

Ja

Honza Macháček - chemik, Neratovice

Aktuality? Úterý, 20.Prosince 2016, 14:06:38

Škoda, že se tu neobjevují aktualizace, jak mívá Petr Jedlička jinak ve zvyku.

Například že zadržený pákistánský žadatel o azyl v Berlíně popírá, že by stylem Olgy Hepnarové vraždil on — což může být lež, ovšem bojovníci Islámského státu nemají zapírat ve zvyku, ti se svými zločiny obvykle chlubí. Německá policie připouští, o čem spekuluje Die Welt: že skutečný pachatel je stále na útěku, ozbrojený a nebezpečný.

http://www.francetvinfo.fr/monde/europe/attaque-au-camion-a-berlin/berlin-le-camion-a-fonce-sur-la-foule-du-marche-de-noel-intentionnellement-selon-la-police-suivez-notre-direct_1977903.html

Ja

Honza Macháček - chemik, Neratovice

Jen to, co není jinde? Úterý, 20.Prosince 2016, 14:11:23

Jak vidím, události v Berlíně pokrývají hlavní česká média pilně, například Novinky už tu novinku o nesprávném podezřelém mají: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/424225-mame-nespravneho-muze-priznala-berlinska-policie.html

Znamená to, že DR se soustředí na vývoj událostí v Curychu a Ankaře?

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.