Pirátská strana v sobotu ve dvě hodiny pořádá na pražském Klárově demonstraci za svobodný internet. Na demonstraci už se přihlásilo pěkných pár stovek lidí a možná se nás třeba tisícovka sejde.
Na facebookovém profilu Josefa Šlerky, kterého jsme na demonstraci pozvali promluvit, a on pozvání přijal, se rozhořela debata a tom, co všechno my Piráti děláme špatně a proč na demonstraci nechodit. Další výhrady jsem posbíral i jinde po Internetech, případně offline. Něco na nich je a tak se o ně podělím.
- Piráti propagandisticky spojují svůj politický spor o web sledujuseriály.cz s dalšími, méně kontroverzními požadavky, jako je zákaz cenzury, zachování soukromí na síti. Souhlasím. A jsme natolik gramotní, že si to uvědomujeme.
- Je dost možné, že na demonstraci přijde málo lidí, protože nezapadla do zpravodajského mainstreamu. Neúspěch demonstrace může zdiskreditovat celé téma svobody internetu u nás: v době, kdy titulní strany novin obsadila uprchlická krize a válka v Sýrii, nemá smysl ho otevírat. Mohu potvrdit, že zájem o demonstraci ze strany větších médii byl až do středy naprosto minimální, sám jsem zvědav, jestli se to s blížícím se datem demonstrace změní - první noviny, co o demonstraci informovaly, byla čtvrteční MF Dnes v Praze.
- Demonstrace je příliš ideologická. Ano, Piráti hlásají, že některé ústavní principy (jako zákaz cenzury) máme hájit i přesto, že kdybychom na striktní dodržování těchto principů rezignovali, mělo by to i své přínosy. Je to tak, nechceme cenzurovat loterijní, pornografické, ani jakékoli jiné weby. Jsme si přitom vědomi například toho, že tím může stát přijít o příjmy na daních. Problém daňových rájů musíme řešit, ale jinak než cenzurou internetu.
- Na demonstraci budou lidi, se kterými možná nechcete být na jedno fotce. Ano, bezpochyby tam bude kromě Pirátů široká směsice lidí, kteří by společně dělali máloco. Svobodní, zelení, konspirační teoretici, warezáci, lidé od hazardu, bojovníci proti přijímání uprchlíkům, anarchisti, geekové a spousta dalších. Je to tak, a každý si musí sám rozhodnout, jestli mu to vadí nebo ne.

Dvě výhrady proti demonstraci nicméně musím odmítnout:
Piráti v první řadě neodmítají jakoukoli regulaci internetu, například podporujeme síťovou neutralitu. Piráti nechtějí státní internet, stejně tak ale nechtějí internet korporací.
A zadruhé, tvrzení, že účelově zneužíváme termín „cenzura“, používají zejména ti, kteří si odmítají připustit, že cenzurovat i něco, co se mi nelíbí z dobrých důvodů, je pořád cenzura. Doporučuju slovníkové definice. Stát podle Pirátů nemá rozhodovat o tom, kam jeho občané na internetu smějí nebo ne, stíháni mají být provozovatelé webů, pokud jsou ty weby nelegální.
Neděláme žádnou apolitickou demonstraci za „přiměřeně regulovaný internet“, ale demonstraci za svobodný internet podle představ Pirátů. Aby se mohlo přidat více lidí a organizací, zformulovali jsme své požadavky tak, že se můžete připojit jen k některým z nich. Ano, možná nás bude demonstrovat málo, ale to záleží spíš na vás. Různorodou skupinu lidí, kteří tu budou, považuju za skvělou věc - konečně je tu jednou demonstrace napříč společenskými vrstvami.
Pokud někdo hájí výhody, jež by nějaká cenzura mohla mít, ať to říká narovinu a neschovává se za relativismy. Všichni bychom měli umět hledat odvahu čelit některým nálepkám - stejně jako my si troufáme riskovat nálepku „strany hazardní lobby“, proti které jsme třeba v Praze hlasovali pro dost přísnou vyhlášku.
Povinný závěr: v sobotu 20. února se uvidíme na pražském Klárově, začíná se ve dvě, přijďte včas, budou tam české internetové osobnosti jako Josef Šlerka, Ondřej Neff, Daniel Dočekal, Michal Feix, zástupce Seznamu nebo třeba Jan Vobořil, ředitel zřejmě jediné české neziskovky, která se zabývá soukromím.
Všechny stojí za to si v sobotu poslechnout, i když třeba nebudete souhlasit se vším, co zazní.