Slerkanew

Josef Šlerka

Twitter http://twitter.com/josefslerka

Profil

Autor je semiotik, absolvent estetiky na FF UK v Praze a učitel teorie nových médií tamtéž. Živí se v IT laboratoři. Zajímá ho, jak se v drobných detailech zrcadlí celý systém. Kromě psaní pro Deník Referendum je aktivní v občanském sdružení Splav, které pořádá mj. festival českého jazyka a poesie Šrámkova Sobotka. Působí také v platformě Pro vzdělanost, podílel se na petici za milost pro skupinu Ztohoven a dalších aktivitách.

Komentář

Deset poznámek k debatám na internetu nejen o Ukrajině a Rusku

Josef Šlerka nabízí deset postřehů, jež mohou pomoci čelit propagandě a demagogii ve webových diskuzích.

Komentář

Devět poznámek ke kauze Putna, nikoli však o Putnovi

Jedině společné úsilí demokratické levice, demokratické pravice a demokratického středu může zabránit naší cestě k autoritářské a netolerantní společnosti.

Komentář

Poznámka k debatě o školném

Diskuze o školném odvádí pozornost od mnohem důležitějších otázek. Jaká je vlastně povaha a smysl dnešních univerzit? Měly by být skutečně přístupné jen vyvoleným, ať už pro výběr zvolíme jakýkoli klíč?

Komentář

Ještě jednou: komunisty do vlády, prosím!

Politika rétorického odporu proti KSČM, ale příležitostné spolupráce s ní, je výhodná pro pravici, malé strany i KSČM. Jediný, koho dlouhodobě poškozuje, je ČSSD. A tak to musí být právě sociální demokracie, kdo vyjede ze zaběhaných kolejí.

Sloupek

Depolitizace veřejného prostoru

Chtít depolitizovat rozhodování o věcech veřejných znamená chtít se zbavit politické odpovědnosti za politická rozhodnutí. Proti depolitizaci je možné postavit jedině radikální politizaci celého veřejného i soukromého prostoru.

Sloupek

Vrtěti Nečasem

Co načal Gross s kauzou biolíh, to rozjel Topolánek kauzou Čunek a Nečas to kauzou Drobil dokončil. Zásah prezidenta republiky do běhu událostí zastínil hlavní problém. A to, že hlavní představitelé země naprosto ztratili soudnost.

Sloupek

Distributed Denial of Service jako občanský protest

Útok skupiny hackerů Anonymous posouvá možnosti protestu ve virtuálním světě do nových rozměrů. Nebo možná kauza WikiLeaks jen pomohla oprášit staré metody v novém prostředí.

Sloupek

Pár jmen, pár čísel, jedno datum

U příležitosti jednoho významného data a zveřejnění velmi alarmujícího výzkumu vyhledal autor pár jmen. Abychom nezapomínali.

Sloupek

Vědomí neskutečnosti

Jaromír Bosák, Leslie Nielsen a WikiLeaks jsou tento týden mezi nejhledanějšími slovy na českém internetu. Tato vítězná trojice poměrně spolehlivě ilustruje dnešní dobu a vztah lidí ke skutečnosti, hře a rozdílu mezi nimi.

Sloupek

Ještě k té nové koalici

Pojem nevkus přiléhavě vystihuje dojem, který vyvolávala pražská radnice v minulých volebních obdobích. Teď už si ovšem s tímto označením nevystačíme. Mnohem lépe se hodí výraz pocházející z jidiš: chucpe.

Sloupek

S ledem nebo na grilu? Hlavně pro náš klid!

Číst články o lidech bez domova je smutné, neboť to ukazuje, jaký aspekt nás na bezdomovectví zajímá. Proč rádi čteme o zlých bezdomovcích, kteří smrdí, pijí a hlavně nakonec uhoří? Proč pár desítek bezdomovců stálo politickým stranám za silácké řeči o tom, jak s nimi zatočí?

Sloupek

Urvaní ze řetězu

Ministerstvo školství na jednu stranu vyžaduje maximální autonomii středních škol, ruší centrální osnovy i orientační přehledy a na straně druhé chce v nastalém prostředí zavést sjednocené hodnocení kvality, a to nemůže fungovat.

Sloupek

Zápisné a legislativní triky

Nápad, který vzešel z ministerstva školství, že by se platilo zápisné v hodnotě šesti tisíc korun, vyvolal negativní reakce. Avšak mnohem důležitější než samotné zápisné je způsob, kterým má být tato změna uvedena v praxi.

Sloupek

Dvě předvolební otázky a jedna odpověď

Na předvolebních tancích kolem druhého kola senátních voleb i na povolebních tahanicích při vytváření komunálních koalic odhalují strany svá ledví. Ukazuje se, že nám tu něco chybí.

Sloupek

Píšťalka pro Čínu

Ekonomický úspěch Číny je založený mimo jiné na levné pracovní síle. Pozoruhodný přístroj, který vzniká v rámci projektu RepRap, může tuto výhodu naprosto odbourat. Čína tak bude postavena před novou situaci a bude se muset více demokratizovat, aby v konkurenci přežila.

Sloupek

O čem se mluvit nebude

V úterních předvolebních Otázkách Václava Moravce hovořili politici o dvou tématech. Jak naložit s bezdomovci a zda stavět či nestavět knihovnu dle návrhu Kaplického. Skutečným problémům se moderátor i kandidáti vyhnuli obloukem.

Sloupek

Vašek a továrna na cigarety

Václav Klaus přijel u příležitosti slavnostního otevření nového provozu do Kutné Hory do továrny na cigarety. Vzal to jako výbornou příležitost pomluvit Evropskou unii, která se ve vztahu ke kuřákům, a tím i k tabákovému průmyslu, dopouští nepřípustných regulací.

Sloupek

Zrušte třetí bod

Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích nedovoluje, aby se mohli lidé politicky organizovat na pracovištích. Přitom by to bylo velmi prospěšné.

Sloupek

O rovnosti před zákonem

Myšlenka zavést pokuty odpovídající majetkovým poměrům řidiče nastolila podnětný spor, jak rozumíme zásadě rovnosti před právem.

Sloupek

Pochopit a porazit

Rozumět tomu, jak přemýšlí ideový protivník, je zcela zásadní. Naše počínání získá totiž skutečně rysy odpovědnosti teprve tehdy, když budeme schopni pochopit, s jakými hodnotami soupeří ty naše.

Zobrazeno 20 / 56