Jakub3

Jakub Vaníček

E-mail speedmaster@centrum.cz
Mobil 607 187 389

Profil

Jakub Vaníček je publicista a redaktor. Dlouhodobě se zabývá současnou českou literaturou. Byl redaktorem rubriky Umění-Literatura v Deníku Referendum. Vyučen tiskařem, vystudoval českou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Provozuje malý antikvariát v Přibyslavi.

Image

Recenze

Nahlédnout českému venkovu v ledví

Autorů, kteří dohlédnou za periferie větších měst, je u nás žalostně málo. A čím zoufalejší je tato situace, tím spíš přitahuje naši pozornost každý, kdo se o obraz života na českém venkově alespoň pokusí.

Vaclav_vokolek

Recenze

Dějiny v dravém toku

Román Václava Vokolka Dominový efekt je monumentální dílo oživující strukturu Dějin od rakouského mocnářství po blízkou budoucnost z pohledu romantismu.

Image

Recenze

Krátký úvod do trollingu

Útlá próza Michala Hvoreckého seznamuje čtenáře se světem institucionalizovaného, státem organizovaného internetového trollingu. Může otevřít oči i těm, kteří občas propadají internetovým bludům nebo je i sami šíří.

Image

Recenze

Z Prahy do Japonska a zpět

Rozsáhlý román Probudím se na Šibuji, jímž debutovala japanoložka Anna Cima, označila kritika za to nejzajímavější v původní české tvorbě poslední doby. Splňuje kniha tato očekávání?

Image

Recenze

Nesnadný život v kulisách současnosti

Poslední román Magdaleny Platzové Druhá strana ticha vypráví o předvídatelném světě korporátních manažerů a jejich manželek; o světě přepychu, ticha a stesku.

Image

Recenze

Franzenovy příběhy z nitra destruované společnosti

Třetí velký román Jonathana Franzena je k dispozici v českém překladu. Přináší vhled do rozpadající se společnosti lidí zatížených potřebou budovat svou identitu ve virtuálních sociálních sítích.

Image

Kritika

Poznámky k románu, který nás dokonale zahanbil

Román Davida Zábranského Za Alpami vyvolal kvanta odmítavých reakcí. Spolupracovník DR s nimi polemizuje, aniž by přitom nutně bral v ochranu autora. Příkré odsudky jsou podle něj ale formulovány v šoku, který brání přemýšlet o podstatě.

Image

Recenze

Co všechno u nás propadne sítem

Autor recenzuje mimořádně pozoruhodnou knihu slovenského prozaika Maroše Krajňaka Carpathia, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Větrné mlýny a jež propadla sítem pozornosti české literární kritiky.

Image

Recenze

Nicotný hrdina přitakává nové Evropě

Ještě jednou se vracíme k románu Michella Houellebecqa Podvolení. Bývalý vedoucí rubriky Literatura v DR Jakub Vaníček nám nabídl k převzetí svůj text vydaný v knihovnickém zpravodaji. Je to užitečný příspěvek do diskuse nad živým tématem.

Image

Recenze

Základní příjem. Opravdu utopie?

Argumentace pro základní příjem je natolik pádná, že je jen otázkou času, kdy se téma stane jedním z témat politické debaty, a to i v České republice. Jakub Vaníček přibližuje české vydání knihy Daniela Raventóse.

Image

Recenze

Násilí. A co přijde pak?

Halina, Celina, Stefa a Bronka se rozhodly jednat s primitivní a přímočarou brutalitou. Román o jejich boji proti zlu je pozoruhodným případem, kdy čteme snad jen proto, abychom si prošli martyriem touhy jednat.

Image

Kritika

Postapo, dílo slovesné

Navazuje-li Mondschein Ondřeje Štindla na velká díla svého žánru, pak byla kapitola velkých antiutopií dávno dopsána.

Image

Štěstí z šesti

Nejzajímavější knihy roku 2012

Spolupracovník redakce Deníku Referendum Jakub Vaníček sestavil bilanční žebříček nejpozoruhodnějších titulů vzešlých z českých nakladatelství v roce 2012.

Image

Recenze

Je třeba

Zamyšlení zakládajícího člena redakce Deníku Referendum Jakuba Vaníčka nad knihou Neviditelného výboru Vzpoura přichází.

Image

Recenze

Steinova cesta s lidmi

Původem žid, za války pracovník gestapa, posléze kněz v Izraeli – a pokaždé na straně lidí, nikoli systému. I tak by se dala stručně shrnout stěžejní idea románu Daniel Stein, překladatel.

Image

Recenze

Věčně prošustrovaná revolta

Guerillové divadlo, hraní v kapele, avantgardní umění, braní drog a spousta nespoutaného sexu zní jako nepoměrně lepší plán na víkend než odborová schůze. Svět se ale nedá změnit jinak nežli často dosti nudnou a konvenční politikou.

Image

Zpráva

Čínské státní orgány zadržely známého architekta

Čínské úřady zadržely pro podezření z hospodářské kriminality čínského architekta Aje Wej-weje, jenž se podílel například na stavbě pekingského olympijského stadionu. Podle rodinných příslušníků byl však skutečný důvod zadržení jiný.

Image

Zpráva

Pamuk bude platit za urážku tureckého lidu

Orhan Pamuk před více než pěti lety prohlásil, že v Turecku bylo zabito 30 tisíc Kurdů a jeden milion Arménů, a přesto se nenajde nikdo, koho by to zajímalo. Teď bude muset finančně odškodnit hrdé stoupence tureckého lidu.

Image

Tip

Nabokovova vize postmoderního díla

Jméno původem ruského spisovatele Vladimíra Nabokova je spjato především s kontroverzním románem Lolita. Nově vydaný „román“ nazvaný Bledý oheň obraz posouvá – jde totiž o složitě konstruovaný text, jakousi vizi pozdější postmoderní literatury.

Image

Rozhovor

Kino jako chameleon

S programovou ředitelkou olomouckého kina Metropol Veronikou Klusákovou o možnostech, jak pomoci klasickým kinosálům v nerovném boji s multiplexy, a o jiných kulturních prostorech, které mohou při kinosálech vznikat.

Zobrazeno 20 / 230