Jakub3

Jakub Vaníček

E-mail speedmaster@centrum.cz
Mobil 607 187 389

Profil

Jakub Vaníček je redaktorem rubriky Umění v Deníku Referendum. Vyučen tiskařem, vystudoval českou filologii na Univerzitě Palackého v Olomouci. Současnou literaturu – a nejen ji – recenzoval v Literárních novinách a ve Tvaru, kam také občas přispívá svými eseji.

Image

Recenze

Co všechno u nás propadne sítem

Autor recenzuje mimořádně pozoruhodnou knihu slovenského prozaika Maroše Krajňaka Carpathia, kterou v českém překladu vydalo nakladatelství Větrné mlýny a jež propadla sítem pozornosti české literární kritiky.

Image

Recenze

Nicotný hrdina přitakává nové Evropě

Ještě jednou se vracíme k románu Michella Houellebecqa Podvolení. Bývalý vedoucí rubriky Literatura v DR Jakub Vaníček nám nabídl k převzetí svůj text vydaný v knihovnickém zpravodaji. Je to užitečný příspěvek do diskuse nad živým tématem.

Image

Recenze

Základní příjem. Opravdu utopie?

Argumentace pro základní příjem je natolik pádná, že je jen otázkou času, kdy se téma stane jedním z témat politické debaty, a to i v České republice. Jakub Vaníček přibližuje české vydání knihy Daniela Raventóse.

Image

Recenze

Násilí. A co přijde pak?

Halina, Celina, Stefa a Bronka se rozhodly jednat s primitivní a přímočarou brutalitou. Román o jejich boji proti zlu je pozoruhodným případem, kdy čteme snad jen proto, abychom si prošli martyriem touhy jednat.

Image

Kritika

Postapo, dílo slovesné

Navazuje-li Mondschein Ondřeje Štindla na velká díla svého žánru, pak byla kapitola velkých antiutopií dávno dopsána.

Image

Štěstí z šesti

Nejzajímavější knihy roku 2012

Spolupracovník redakce Deníku Referendum Jakub Vaníček sestavil bilanční žebříček nejpozoruhodnějších titulů vzešlých z českých nakladatelství v roce 2012.

Image

Recenze

Je třeba

Zamyšlení zakládajícího člena redakce Deníku Referendum Jakuba Vaníčka nad knihou Neviditelného výboru Vzpoura přichází.

Image

Recenze

Steinova cesta s lidmi

Původem žid, za války pracovník gestapa, posléze kněz v Izraeli – a pokaždé na straně lidí, nikoli systému. I tak by se dala stručně shrnout stěžejní idea románu Daniel Stein, překladatel.

Image

Recenze

Věčně prošustrovaná revolta

Guerillové divadlo, hraní v kapele, avantgardní umění, braní drog a spousta nespoutaného sexu zní jako nepoměrně lepší plán na víkend než odborová schůze. Svět se ale nedá změnit jinak nežli často dosti nudnou a konvenční politikou.

Image

Zpráva

Čínské státní orgány zadržely známého architekta

Čínské úřady zadržely pro podezření z hospodářské kriminality čínského architekta Aje Wej-weje, jenž se podílel například na stavbě pekingského olympijského stadionu. Podle rodinných příslušníků byl však skutečný důvod zadržení jiný.

Image

Zpráva

Pamuk bude platit za urážku tureckého lidu

Orhan Pamuk před více než pěti lety prohlásil, že v Turecku bylo zabito 30 tisíc Kurdů a jeden milion Arménů, a přesto se nenajde nikdo, koho by to zajímalo. Teď bude muset finančně odškodnit hrdé stoupence tureckého lidu.

Image

Tip

Nabokovova vize postmoderního díla

Jméno původem ruského spisovatele Vladimíra Nabokova je spjato především s kontroverzním románem Lolita. Nově vydaný „román“ nazvaný Bledý oheň obraz posouvá – jde totiž o složitě konstruovaný text, jakousi vizi pozdější postmoderní literatury.

Image

Rozhovor

Kino jako chameleon

S programovou ředitelkou olomouckého kina Metropol Veronikou Klusákovou o možnostech, jak pomoci klasickým kinosálům v nerovném boji s multiplexy, a o jiných kulturních prostorech, které mohou při kinosálech vznikat.

Image

Zpráva

Noc s Andersenem se přelévá i do dalších zemí světa

Zítřejší aprílový duben se mimo jiné ponese v duchu strašidelného nočního čtení v knihovnách a ve školách. Původně regionální uherskohradišťská akce dnes probíhá i v dalších zemích a pomalu k sobě stahuje pozornost i velkého světa politiky.

Image

Recenze

Lunapark zblblé kultury

Postmoderní umělecká metoda založená na odkazování k jiným uměleckým dílům nemusí být jen artistní hračkou. Lubor Kasal s její pomocí ukázal, jak hluboce je do naší současné kultury zakořeněna nemožnost jakéhokoli vyššího smyslu.

Image

Zpráva

Tři novinky z nakladatelství Paseka

Pražsko-litomyšlské nakladatelství Paseka vydalo v posledních týdnech několik nových knih. Vybíráme tři novinky, které stojí za pozornost už kvůli jménům jejich autorů nebo tématům, jimiž se zabývají: Sontagová, Váchal, husitství.

Image

Tip

Kainarovo zúčtování s nacpanými pupky

Josef Kainar nebyl jen básníkem – po válce napsal několik dramat, z nichž nejvýznamnější je variace na ubuovské téma. Satirická groteska Ubu se vrací byla inscenována v roce 1949 a vzápětí také stažena. Kainar totiž trefil do černého. Nyní vychází na CD.

Image

Zpráva

Milan Kundera už patří mezi klasiky

Nakladatelství Gallimard dnes vydalo ve své slavné knižní edici Bibliothèque de la Pléiade soubor vybraných textů Milana Kundery. Jde o jeho „estetickou vůli“.

Image

Tip

Umění duševně chorých

Prinzhornova sbírka uměleckých děl, jejichž autory byli duševně nemocní lidé umístění v léčebnách, je základním stavebním kamenem pozdějšího art brut. Arbor vitae nedávno vydalo slavnou Prinzhornovu monografii, která ve své době ovlivnila řadu avantgardistů.

Image

Zpráva

Kunsthistorička Iva Mojžišová získala cenu Dominika Tatarky

Již od roku 1995 se na Slovensku uděluje Cena Dominika Tatarky. Letos ji získala Iva Mojžišová, autorka knihy Giacomettiho smiech? Ve své slavnostní řeči připomněla, že dosud neexistuje souborné vydání autora, po němž je tato dnes už prestižní cena pojmenována.

Zobrazeno 20 / 223