Mvfotocb

Martin Vrba

Profil

Autor studuje filozofii na FF MU a zaměřuje se na problematiku moci v moderní politické filozofii a teorii.

Komentář

Rebelie proti vyhynutí ve třech bodech

Mediální koordinátor české odnože hnutí Extinction Rebellion odpovídá na otázky a na kritiku, která se v reakci na aktivity hnutí objevuje.

Image

Komentář

Most! zatím rozděluje hlavně levici

Jak se z polemik poslední doby zdá, seriál Most se bohužel stává příležitostí k tomu vést na levici zákopovou facebookovou válku, jež je ve skutečnosti jen bouří ve sklenici vody, reaguje v polemice na text Pavla Šplíchala v Alarmu Martin Vrba.

Image

Komentář

Proč by komunisté měli číst Nietzscheho

Byl Nietzsche pouhý salonní protofašista, nebo máme v jeho díle co do činění s originálním myšlením, které stojí za to zkoumat se vší vážností? Martin Vrba polemizuje s výkladem Jiřího Dolejše, jenž se zabýval Nietzschovým Zarathuštrou.

Image

Vzpomínka

Za Marjam Mírzácháníovou, íránskou „královnou matematiky“

Před několika dny podlehla rakovině teprve čtyřicetiletá Marjam Mírzácháníová, jedna z nejtalentovanějších matematiček naší doby. Martin Vrba připomíná její životní cestu.

Image

Komentář

Devět otazníků pro Václava Bělohradského

Václav Bělohradský sepsal v roce 2010 devět návrhů pro novou levici. Jako kandidátovi do Senátu mu je dnes připomíná Martin Vrba.

Komentář

Zemanova vlastizradada

Soudě podle jeho projevu to vypadá, že si stárnoucí prezident pouze spletl strany a publikum. Největší esa české xenoscény si až v průběhu uvědomila, že jsou ve špatný čas na špatném místě.

Komentář

Generace změny proti generaci směny

Čím více politických myšlenek se ubírá do rigidního politického středu, tím více veřejného prostoru se otevírá pro radikálnější otázky. Martin Vrba reflektuje diskusi mezi zástupci Generace Z a Students for Liberty.

Komentář

Všichni jsme Řekové

Situace, do které Syriza a jakákoli další platforma demokratické levice vstoupí, je zprivatizovaná moc. Jediným zdrojem legitimity globální super-elity, stejně tak jako oligarchie evropské, je prostě to, že můžou.

Image

Kritika

Emancipace v plurálu

Zveřejňujeme další z řady textů o knihách z ediční řady Politeia nakladatelství Karolinum. Martin Vrba se zamýšlí nad kolekcí esejů Emancipace a radikální demokracie, jejichž autorem je významný postmarxistický teoretik Ernesto Laclau.

Komentář

Personálie oranžové eurokandidátky

Martin Vrba se vrací ke kandidátce ČSSD do Evropského parlamentu. Její složení je podle něho jen zrcadlením mocenské situace uvnitř strany. Kandidatura Jana Kellera byla draze vykoupena úlitbou pražským šedým strukturám.

Komentář

Tak kdo je tady populista?

Populismus označuje podplácení voliče a lacinost, manifestující se jednoduchými a podbízivými odpověďmi na složité otázky. Existence levicového populismu je veřejnosti dostatečně známa. Existuje ale něco jako pravicový populismus?

Komentář

Nečasové úvahy II

Jak by jen mohl vypadat Nečasův politický epitaf? Zde leží ten, který se nezasloužil vůbec o nic.

Komentář

Bakala reloaded

Na Bakalově převzetí holdingu Centrum (mj. server Aktuálně.cz) je nejhorší právě to, že na obsah médií v holdingu sdružených nebude mít možná žádný vliv. Jako bychom v oligopolních podmínkách už dávno žili.

Komentář

Brno za svobodné vysoké školy – vývoj a současná situace

Protestnímu hnutí vysokoškoláků se před rokem podařilo zastavit „reformu“ terciárního vzdělávání. Co se za uplynulý rok událo s brněnskou částí Iniciativy za svobodné vysoké školy?

Komentář

Děkujeme za pochopení. Vaši levičáci

Skoro to vypadá, že Miroslav Kalousek už rezignoval na obranu vlády a začal vést volební kampaň, v níž se zaměřuje na strašení potenciální vládou příští. Je to smělý plán, který nevyjde.

Komentář

Zle, matičko, zle, levičáci zde

Autor polemizuje s Romanem Sikorou. Podle něj musí levice, pokud chce uspět, přestat mluvit o svých sympatizantech jak o obětech a omlouvat jejich sklony podporovat někoho jako je Zeman. A musí vystupovat sebevědoměji.

Komentář

Kořalu, nebo knížete? Antizemanovský manifest

Nevede cesta k moderní levici přes rozštěpení ČSSD? V případě Zemanova volebního vítězství to bude zřejmě nutnost.

Komentář

Éterický prezident? Děkuji, nechci

Je s podivem, kolik lidí, kteří jinak dští síru na tuto vládu, je ochotno otevřeně podpořit a volit Karla Schwarzenberga.

Image

Komentář

Ještě větší Fischer, než jsme doufali

Řešení problému identity Fischera pozorujeme na tom, že tento problém zmizí. Fischer možná nemá ani jasný názor na to, jestli má mít jasný názor.

Image

Esej

Co je to komentariát

Autor provádí kritickou reflexi úlohy žurnalistiky, především politických komentářů, v české polistopadové společnosti a dochází k závěru, že tato role si brzy může žádat svou zásadní revizi.

Zobrazeno 20 / 22