Debata o Mnichovu

Dopis ze Slovenska

Igor Bystrický: Film Masaryk ako premárnená šanca

Stálý přispěvatel Poleblogu, partnerského webu DR na Slovensku, zhlédl a zhodnotil nový film Masaryk, jenž vzbudil tolik rozruchu při předávání posledních Českých lvů.

Monika_dr

Sloupek

Monika Horáková: Sudetští Němci a Zelení. Blýská se na lepší časy?

Sudetoněmecké krajanské sdružení letos udělí Evropskou cenu Karla IV. spoluzakladateli německých Zelených Milanu Horáčkovi. Událost je to pozoruhodná, protože sudetoněmecko-zelené vztahy jsou velmi komplikované.

Martinec

Komentář

Tomáš Martinec: Smích Chapmanových

Výstava Slepý vede slepého od britských umělců Jake a Dinose Chapmanových v galerie Rudolfinum poukazuje na onen znecitlivělý bod válečné křivdy, která je sice oprávněná, ale zároveň se v nás stala jakýmsi étosem.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Bránit se, či nebránit se?

Adam Votruba se zapojuje do debaty o Mnichovu a o tom, zda jsme se v roce 1938 měli bránit. Edvard Beneš národ postavil před falešnou dichotomii – bránit se bez cizí pomoci znamená zánik národa, podřídit se znamená jeho záchranu.

Stholubec_foto1

Komentář

Stanislav Holubec: Dejte nám zbraně, dali jsme si na ně

Československo bylo v roce 1938 podle všeho hájitelné pouze v případě, pokud by se armádní velení rozhodlo obětovat česko-moravský prostor a učinilo by od počátku svou hlavní frontou česko-slovenskou hranici.

Stejskal

Esej

Libor Stejskal: Mnichovské trauma

Mnichovské dilema 1938 bude traumatizovat, dokud ho budeme vytrhávat z dějinného a civilizačního kontextu, stavět se do role oběti a vinu svalovat na jiné.

Sapakaktual

Sloupek

Jan Sapák: Emil Hácha - první volba

Seriál o prezidentských volbách pokračuje popisem první volby Emila Háchy v listopadu 1939. Tragická postava našich dějin dokonce nebyla z hlediska dnešního práva prezidentem – byla jím ovšem z hlediska politického.

Zobrazeno 7 / 7