Debata o Mnichovu

154402025393787280

Komentář

Matěj Stropnický: Pithartův Beneš a Benešův Pithart

Petr Pithart je mimořádně úctyhodná osobnost. Jako Edvard Beneš. Pithartova kritika působí tak, že má Benešovi ze zlé ty stránky jeho osobnosti, jimiž se mu sám podobá.

Dopis ze Slovenska

Igor Bystrický: Film Masaryk ako premárnená šanca

Stálý přispěvatel Poleblogu, partnerského webu DR na Slovensku, zhlédl a zhodnotil nový film Masaryk, jenž vzbudil tolik rozruchu při předávání posledních Českých lvů.

Monika-horakova

Sloupek

Monika Horáková: Sudetští Němci a Zelení. Blýská se na lepší časy?

Sudetoněmecké krajanské sdružení letos udělí Evropskou cenu Karla IV. spoluzakladateli německých Zelených Milanu Horáčkovi. Událost je to pozoruhodná, protože sudetoněmecko-zelené vztahy jsou velmi komplikované.

Martinec

Komentář

Tomáš Martinec: Smích Chapmanových

Výstava Slepý vede slepého od britských umělců Jake a Dinose Chapmanových v galerie Rudolfinum poukazuje na onen znecitlivělý bod válečné křivdy, která je sice oprávněná, ale zároveň se v nás stala jakýmsi étosem.

Adam_votruba

Komentář

Adam Votruba: Bránit se, či nebránit se?

Adam Votruba se zapojuje do debaty o Mnichovu a o tom, zda jsme se v roce 1938 měli bránit. Edvard Beneš národ postavil před falešnou dichotomii – bránit se bez cizí pomoci znamená zánik národa, podřídit se znamená jeho záchranu.

Stholubec_foto1

Komentář

Stanislav Holubec: Dejte nám zbraně, dali jsme si na ně

Československo bylo v roce 1938 podle všeho hájitelné pouze v případě, pokud by se armádní velení rozhodlo obětovat česko-moravský prostor a učinilo by od počátku svou hlavní frontou česko-slovenskou hranici.

Stejskal

Esej

Libor Stejskal: Mnichovské trauma

Mnichovské dilema 1938 bude traumatizovat, dokud ho budeme vytrhávat z dějinného a civilizačního kontextu, stavět se do role oběti a vinu svalovat na jiné.

Sapakaktual

Sloupek

Jan Sapák: Emil Hácha - první volba

Seriál o prezidentských volbách pokračuje popisem první volby Emila Háchy v listopadu 1939. Tragická postava našich dějin dokonce nebyla z hlediska dnešního práva prezidentem – byla jím ovšem z hlediska politického.

Zobrazeno 8 / 8