Extrémní ticho: zprávy o počasí často opomíjejí změny klimatu i jejich příčiny
Josef PatočkaZejména americká média nedávají zprávy o extrémním počasí do kontextu a zamlčují příčiny globálních změn klimatu. V Británii na druhé straně letošní vedra a sucha debatu o změnách klimatu posílila.
Sucha, neúrody i rekordní lesní požáry uštědřuje světu letošní bezpříkladná vlna veder. Korporátní média však v mnoha případech neuvádějí meteorologické extrémy do kontextu a opomínají vysvětlit, že příčinou dlouhodobého oteplování a změn klimatu jsou především emise skleníkových plynů z průmyslového spalování fosilních paliv. Dokládají to mediální analýzy.
Nejhorší je v tomto ohledu zřejmě situace ve Spojených státech. Vztah mezi klimatickou krizí a extrémním počasím tamní média hlavního proudu převážně ignorují, říká studie občanské organizace Public Citizen. Obsahová analýza, pojmenovaná příznačně Extreme Silence („extrémní ticho“) uvádí, že v období mezi 1. lednem a 8. červencem letošního roku jen sedm procent televizních zpráv o rekordně vysokých teplotách se vůbec nějak zmiňovalo o změnách klimatu.
Situace v tištěných médiích není o moc lepší. V případě padesáti největších deníků poukázala na změny klimatu jen asi pětina zpráv o extrémním počasí.
Selhání amerických komerčních médií
Podle Světové meteorologické organizace je přitom vztah mezi změnami klimatu a extrémními horky jednoznačný. Jakkoli dlouhodobé oteplování nelze činit přímo odpovědným za ten který jednotlivý meteorologický jev, není již pochyb o tom, že dlouhodobě zvyšuje pravděpodobnost právě takových událostí, jaké letos po celém světě pozorujeme.