První velkoměsto na suchu: v Kapském městě hrozí kolaps dodávek vody
Josef PatočkaKapské město trápí následky dlouhodobého sucha zhoršovaného globálním oteplováním. Metropole se tak již v dubnu může stát prvním velkoměstem, kde vlivem změn klimatu přestane téci z kohoutků voda.
Den nula. Tak přezdívají obyvatelé Kapského města blížícímu se datu, kdy má městu podle propočtů z počátku tohoto týdne definitivně dojít voda. Dodávka vody do domácností bude pak zastavena a lidé budou odkázáni na nouzové příděly. Jihoafrická metropole se tak může stát prvním velkoměstem na světě, ve kterém přestane zcela fungovat vodorozvodný systém.
Odhad, kdy se tak stane, se přitom mění stále k horšímu. Na počátku tohoto týdne šlo o 22. duben. Nyní je datum posunuto na 12. dubna. „Překročili jsme hranici, za níž není návratu,“ varovala obyvatele starostka města Patricia de Lille.
Výzvy radnice k dobrovolnému omezení spotřeby nemají zatím očekávaný účinek a hladina v přehradách, jež město zásobují, klesá rychleji, než se předvídalo. Radnice má již dnes stanovené příděly, za jejichž překročení hrozí pokuty, i když fakticky zatím dodávky neomezuje.
Aktuálně je daným přídělem sedmaosmdesát litrů na osobu. Nepřekračovat jej ale zvládá jen polovina obyvatel. Příděly se mají dále snižovat, a to od 1. února konkrétně na padesát litrů denně. Pro srovnání: Češi spotřebují v průměru každý den necelých sto litrů vody.
Až dojde voda
Jakmile vyschnou kohoutky, má být obyvatelům města rozdělováno již jen pětadvacet litrů na osobu, a to prostřednictvím dvou set výdejních míst. Bývalá starostka města Hellene Zilleová varuje, že i když vyšle každá domácnost pro vodu jen jednu osobu, bude na každý hydrant připadat přes pět tisíc lidí.
Úřady se bojí nepokojů a plánují nasadit policii a armádu. „Je to zřejmě nejhorší situace, s jakou se od druhé světové války či 11. září muselo nějaké město potýkat,“ soudí Zilleová.
Sucho v oblasti trvá již třetím rokem. Představitelé města doufali, že vystačí-li zásoby přes léto, naplní rezervoáry očekávané zimní deště. Nyní je ale jasné, že se to nepodaří.
Podle kritiků úřady situaci podcenily, oslyšely varování odborníků a váhaly se zaváděním úsporných opatření. Radnice nyní zoufale pracuje na alternativních řešeních, snaží se najít a vyhloubit nové studny a narychlo plánuje výstavbu odsolovacích zařízení. Nic z toho ale zřejmě nepřinese včasné výsledky.
Podle reportérů přítomných ve městě je mezi obyvateli cítit nejistota. Jak přesně se situace změní, ztratí-li velkoměsto dodávku kohoutkové vody, není jasné — s takovou situací nejsou zkušenosti. U přírodních pramenů v horách za městem se tvoří fronty. Lidé se snaží neplýtvat, a pokud možno, udělat si zásoby.
„Ve všech obchodech tady kolem už jsou pětilitrové lahve s vodou vyprodané,“ sdělila britském Guardian sedmapadesátiletá Heather Hirschmanová z předměstské čtvrti Muizenberg. „Sama hromadím vodu jako divá.“
Předzvěst budoucnosti
Odborníci varují, že rekordní sucho není jen anomálií, nýbrž příznakem dlouhodobého trendu. K nedostatku pitné vody v oblasti Kapského města přispěly rovněž faktory jako rostoucí populace, ekonomický rozvoj, nezvládnuté územní plánování a špatná vodohospodářská politika.
Význačnou roli hraje ale i oteplování celé oblasti související s globálním oteplování Země, způsobeným emisemi skleníkových plynů. „Nárůst teplot vede k rychlejšímu odpařování, takže použitelné vody ubývá,“ vysvětloval divákům americké televizní stanice CBS News klimatolog Peter Johnston.
Obecně se poukazuje dále na skutečnost, že vyšší teploty zintenzivňují meteorologické jevy, takže přibývá jak such, tak přívalových dešťů. Dřívější extrémy se následkem zvýšeného množství tepelné energie v atmosféře stávají „novou normou“.
„Každý, kdo se změnami klimatu zabývá, jistě během posledních dvou desetiletí slyšel mnoho katastrofických scénářů. Tohle je ale poprvé, co některý z nich sleduji na vlastní oči,“ shrnul na CBC klimatolog Simon Gear.
Další informace:
BBC News Will Cape Town be the first city to run out of water?
BBC News Cape Town water crisis: 'My wife doesn't shower any more'
The Guardian Cape Town told to cut water use or face losing supply by 12 April
CommonDreams.org Climate Bellwether? With Cape Town Almost Out of Water, "Day Zero" Looms
Parlament právě schválil rasistické zákony, které bez nahrady vyvlastňují bílé farmáře (72%).
Není málo zkušeností z Afriky, jak takové akce dopadají. Přijde obrovský propad v produkci potravin.