Ne prohlášením nebo tiskovou zprávou, ale klasickým trumpovským tweetem přiznal v úterý prezident USA Donald Trump skutečnost, o níž se diskutuje na mezinárodněpolitických fórech už řadu dní: současná americká administrativa ukončuje program CIA na výcvik a vyzbrojování syrských povstalců bojujících proti režimu Bašára Asada.
S prvními informacemi o konci programu přišel minulou středu list Washington Post, který se odvolával na své kontakty v administrativě. Ve čtvrtek informovala o tomtéž agentura AP. CIA i Bílý dům odmítly záležitost komentovat. Sám prezident ale v úterním tweetu uvedl:
„(...) Washington Post si vymyslel fakta ohledně mého ukončení masivního, nebezpečného a plýtvavého financování syrských povstalců bojujících proti Asadovi.“
Ačkoliv tedy prezident rozporuje některé z publikovaných informací ve Washington Postu, samo ukončení programu přiznává.
Washington Post v tematickém článku upozornil, že program CIA je jedním z několika, pomocí nichž Američané syrské povstalce podporují. Na rozdíl od ostatních je ale zaměřen čistě na povstalce bojujícím proti Asadovu režimu, nikoliv za určitý program, nebo proti džihádistům z ISIS.
Ukončení tohoto programu vyložil přitom Post jako ústupek či vstřícné gesto Trumpa vůči Putinově Rusku, které Asada v Sýrii podporuje. A právě tato interpretace přiměla dle prvních komentářů Trumpa se vůči původnímu článku vymezit.
Detaily programu
Program CIA na výcvik a výzbroj protiasadovských povstalců byl spuštěn za Trumpova předchůdce Obamy v roce 2013. Mnohé detaily programu jsou dosud tajné, ví se však, že výcvik probíhal na pronajatých částech vojenských základen v Jordánsku a v Turecku a že programem mělo projít přibližně deset tisíc lidí.
Obama osobně přitom odmítl robustnější návrhy CIA, které počítaly s vycvičením podstatně větší armády či přímo s Asadovou likvidací. Program ve schváleném rozsahu měl pouze protiasadovským povstalcům pomoci ve vyvinutí většího tlaku na režim a ukončení války kompromisem.
V roce 2014 ovšem začali v Sýrii dominovat džihádisté a v roce 2015 přišla ruská intervence, což situaci na válčišti zásadně změnilo. Ještě minulý rok dodávala CIA protiasadovským silám zbraně, čelila za to ale už kritice z obou stran: jednak od bezpečnostních expertů, jelikož v povstaleckých kruzích zesílil značně vliv odnoží Al-Káidy, které CIA takto de facto vyzbrojovala, a jednak i od portiasadovských sil samotných, protože Obama vetoval dodávání protileteckých zbraní žádaných protirežimními bojovníky v Aleppu.
Většina odborníků na dění v Sýrii se dnes shoduje, že program nemá po znovuzesílení asadovského tábora, po nástupu Islámského státu a po šesti letech konfliktu, který stál život až půl milionu lidí, valný smysl.
„Dnes je již zřejmé, že povstalci nevyhrají, že USA nemají na Asada žádnou páku (...) a že velké procento dodaného vojenského vybavení padá do rukou extrémistů,“ vybírá z vyjádření Joshuy Landise z Centra blízkovýchodních studí Oklahomské univerzity deník Guardian.
Někteří ze znalců přesto míní, že Trump svým opatřením de facto odepsal protiasadovskou nedžihádistickou opozici, jejíž ozbrojenci stále drží několik oblastí zejména na jihozápadě Sýrie. Současné rozložení sil v Sýrii. Zóny pod kontrolou nedžihádistických protiasadovských povstalců pod americkým vlivem zde zelenou na jihozápadě země. Růžovou asadovské síly, šedou ISIS, žlutou Kurdové. „Zelené“ povstalce na severu cvičí, zbrojí a podporují zejména sunnitské monarchie a Turecko. Zdroj WmC
Autoři tematických analýz připomínají, že zatím jen málo nasvěčuje tomu, že by Spojené státy hodlaly ukončit svoji angažovanost v syrské válce úplně – ruší totiž jen jeden z několika podpůrných programů a ponechávají také své instruktory na základnách na jihu Sýrie na povstaleckém území.
V rámci dalšího z programů, jež řídí ministerstvo zahraničí, podporují USA například stále syrskou politickou opozici. V jiném zas Pentagon vyzbrojuje a cvičí bojovníky Syrských demokratických sil (SDF), které dnes válčí pod kurdským velením na východě země proti Islámskému státu.
Rušilo se i dříve
Program CIA není prvním z programů na podporu syrských povstalců, který se USA rozhodly zrušit. Zřejmě největší blamáží skončila v říjnu 2015 po čtyřech měsících jedna z větví podpůrného programu Pentagonu na výcvik a výzbroj syrských protidžihádistických jednotek. Už v září 2015 bylo totiž přiznáno, že místo plánovaných tří tisíc bojovníků bylo vycvičeno jen šedesát, neboť proti džihádistům nechtěl v dané době nikdo z povstalců bojovat. Valná část z oněch šedesáti vycvičených mužů byla navíc následně unesena kaidistickou frontou An-Nusrá, k níž se nakonec přidala.
An-Nusrá také získala přibližně čtvrtinu zbraní, jimiž americké ministerstvo obrany povstalce vybavilo. Pentagon se proto od podzimu 2015 soustředí především na výzbroj a výcvik kurdských či kurdy-vedených jednotek. Zbraně již takto dodali Američané třiceti tisícům bojovníků. Jenom za první polovinu roku 2017 zvládli pak vytrénovat na 8500 příslušníků SDF.
I pomoc silám, které dnes bojují s džihádisty, je ale občas kritizována. Konkrétně SDF získaly z USA na 400 kusů těžší techniky jako obrněné transportéry či vozidla Humvee s kulomety a protitankovými střelami a je otázkou, jak je použijí, až bude ISIS poražen.
Kritizováno je také intenzivnější letecké bombardování pozic džihádistů, jež SDF dobývají. Často jde totiž o části sídel obývaných civilisty, přičemž Trump nechává letouny útočit zjevně ve volnějším režimu, než jaký platil za Obamy.
Co chce Trump v Sýrii?
Nejen v USA se vede doposud debata, čeho chce vlastně Trump v Sýrii dosáhnout. Současný prezident se ještě před volbami holedbal, že má hotový plán na rychlou porážku ISIS, který však nikomu neprozradí, aby se ISIS nemohl připravit. Prakticky byly však změny v přístupu americké vlády k Sýrii v porovnání s koncem Obamovy éry zatím jen malé – nový je zmíněný volnější režim bombardování a poblíž Rakká byla též nasazena nová jednotka amerických mariňáků s dělostřeleckou technikou.
Co se posunulo výrazně, je přístup Trumpovy administrativy vůči Rusku. I sám Trump opakovaně uvedl, že ačkoliv „není Asadův fanoušek“ a „Asad provedl hrozné věci“, s Ruskem samotným chce v otázkách kolem Sýrie úzce spolupracovat. Krátce po nástupu do funkce zadal americký prezident podřízeným, aby připravili plán na vytvoření bezpečných mírových zón v několika částech Sýrie, nad nimiž by převzaly jednotlivé mocnosti patronát. Tento model by mohl dle znalců vést k rozdělní země na kantony či určité zóny vlivu – něčemu podobnému, jako navrhovalo při jednáních o konci války na Ukrajině právě Rusko.
Další podrobnosti ohledně Trumpových plánů prozatím ale neznáme. Opoziční demokraty i jestřábí křídlo Republikánské strany USA přitom dnes spojuje přesvědčení, že Trump má sklon obecně Rusku ustupovat až příliš, třebaže vlastní síly Asadova režimu byly napadeny Američany za Trumpa už několikrát.
Další informace:
The Independent Donald Trump confirms covert CIA programme in Syria on Twitter
Al Džazíra 'Trump ends CIA support for anti-Assad Syria rebels'
TYT Whose Side Is Trump On In Syria?
The Washington Post Trump ends covert CIA program to arm anti-Assad rebels in Syria, a move sought by Moscow
The Washington Post Trump is shutting down a secret CIA program in Syria
Fox News McCain slams Trump's decision to end CIA program in Syria
The Guardian Donald Trump drops CIA programme in Syria 'in bid to improve Russia ties'
Donald Trump přiznal ukončení podpory protiasadovským povstalcům
USA ukončují program CIA, v rámci něhož byli trénováni a vyzbrojování bojovníci proti syrskému režimu. Další programy na podporu opozice i bojovníků proti ISIS pokračují. Krok podnítil opět debatu o Trumpově vztahu k Putinovu Rusku.

CIA začala trénovat povstalce v době před vyhlášením Islámského státu i ruskou intervencí. Ty pak poměry v Sýrii zásadně změnily. Foto Maggie Usámová, flickr.com
- Vytisknout článek
- Sdílet
- Velikost textu + -
Související