Macron pozval do Francie americké eko-vědce ohrožené Trumpovou politikou
Petr Jedlička, Josef PatočkaNový francouzský prezident by chtěl učinit Francii lídrem ekologických inovací a výzkumu klimatických změn. Sami francouzští vědci iniciativu vítají. Připomínají ale, že tematický výzkum je i ve Francii stále podfinancovaný.
Čerstvě zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron pozval k přesídlení do Francie všechny americké „vědce, akademiky a výzkumníky“ zabývající se ekologicky příznivými inovacemi, otázkami životního prostředí či změnami klimtu, kteří musejí v USA dle Macrona „bojovat s překážkami, které jim klade nová vláda“. Učinil tak hned několikrát, zejména v rámci své předvolební kampaně.
„Chci, aby ti, kdo dnes ztělesňují v USA novátorství a snahu o dokonalost, vzali vážně má slova: ode dneška, od letošního května, budete mít nový domov, Francii (...) Všichni výzkumníci, ketří jsou v USA ohroženi a nuceni bojovat s obskurnostmi, nechť nám pomohou učinit Francii takovou, jakou jí chceme — zemí inovací,“ uvedl Macron napříkladu na shromáždění v Lyonu.
K pozvání vznikla už na začátku jara i tematická videonahrávka:
Vědci z USA zabývající se výzkumy a inovacemi s ekologickými přesahy musejí od začátku roku čelit antiekologickému kurzu administrativy Donalda Trumpa. Ta nejen krátí federální podporu příslušným výzkumům, ale též komplikuje eko-vědcům práci různými formálními způsoby — znesnadňuje využívání oficiálních kanálů, cenzuruje zmínky o důsledcích využívání fosilních paliv či lidském vlivu na změny klimatu a podobně.
Reakce francouzských vědců
Sami francouzští vědci zabývající se ekologickými tématy Macronovu iniciativu — a posléze i vlastní volební vítězství — přivítali. Ne ovšem zcela nekriticky. Prestižní časopis Science připomněl prohlášení devíti z nejvýznamnějších francouzských veřejných vědeckých pracovišť z minulého týdne, ve kterém vyzývají výzkumníci veřejnost, aby nevolila Marine Le Penovou. Zároveň se ale upozorňuje na podfinancovanost francouzských vědeckých pracovišť, které musejí i francouzské vědce zaměstnávat pouze na časově omezená období a rozhodně nemají kapacity na dotování práce kolegů z USA.
Bývalý předseda francouzské akademie věd, teoretický fyzik a známá angažovaná osobnost Édouard Brézin, který zpracoval již v lednu studii o programech francouzských prezidentských kandidátů pro oblast vědy a výzkumu, oceňuje, že Macron slíbil navýšení prostředků na výzkum na tři procenta HDP. Dle Science byl ale i Macronův program pro danou oblast dosti vágní.
Francouzské vědce prý přivedl na Macronovu stranu především nacionalismus Le Penové a z něj plynoucí hrozba izolace francouzské vědy. Například v on-line petici, vyhlášené na konci dubna, slíbilo více než 1500 výzkumných pracovníků Macrona volit, ale potom hned po prezidentských volbách „zahájit boj“ proti jeho plánu dát větší autonomii universitám a vnést do vědeckého prostředí ostřejší konkurenci.
Další informace:
BusinessInsider.com France's president-elect once blasted Trump in a message to US climate scientists: 'Please, come to France'
ScienceMag.org Marine Le Pen is a ‘terrible danger,’ French research leaders say
ScienceMag.or French scientists cheer Macron’s victory
Reuters Macron offers refuge in France to U.S. scientists, entrepreneurs