Odporovať Číne je strategický záujem Slovenska

Debata o žádoucím vztahu k Číně se vede i na Slovensku. Svým pohledem do ní přispěl jeden z autorů partnerského JeToTaku, ředitel Inštitútu ľudských práv Peter Weisenbacher.

A1

Peter Weisenbacher

05.11.2016 11:37

  • Svět
  • Dopis ze Slovenska
A3

Symbolem snahy vetřít se do přízně vládců obří ekonomiky se v ČR stal Krtek Zdeňka Milera. Foto archiv Ministerstva kultury ČR

Čína nie je a ani tak skoro (ak vôbec) nebude najväčšia ekonomika sveta, Európska Únia je. Kto to nevie nerozumie ekonómii ani politike. Niektorí hovoria, že stretávania sa s Dalajlámom, zastávanie sa demokracie, slobody a ľudských práv voči Číne môžu chcieť, alebo robiť iba nereálni a naivní romantici žijúci mimo realpolitiku, ale čo ak je to naopak?

Čo ak je úplne nereálne a naivné si myslieť, že ústupkami donútime Čínu rešpektovať nás ako partnera? Znie to tak nelogicky?

Vôbec nie, ak si uvedomíme základný rozdiel medzi čínskymi a našimi či inými západnými politikmi. Nie je v tom, že boli zvolení a na výkon funkcie majú demokratický mandát, ale v tom, aké hľadisko v ich rozhodovaní prevažuje.

Čínska diktatúra, formálne komunistická, no v realite neoliberálne kapitalistická, sa riadi dlhodobými záujmami, naopak, naši predstavitelia obyčajne vidia iba do najbližších volieb. Všetko má, samozrejme, svoje za a proti.

V prípade čínskych mocipánov je jasné, že cenou za dlhodobý rozvoj hospodárstva je obrovské utrpenie miliónov ľudí, či už vinou núteného presídľovania, otrockých pracovných podmienok, vďaka ktorým tamojšie továrne dokážu udržiavať nízke výrobné náklady, alebo dlhoročných trestov väzenia za akúkoľvek kritiku vlády. Napríklad 10 rokov väzenia za jeden email do západných novín. Pod otrockými pracovnými podmienkami sa treba predstaviť 12 až 16 hodinové smeny bez prestávky na jedlo šesť dní v týždni, telesné tresty a verejné ponižovanie pre "menej výkonných pracovníkov", či nútené potraty pre mladé ženy, ktoré otehotneli bez súhlasu nadriadeného.

V prípade našich vlád sme pre zmenu svedkami zatvárania očí pred dlhodobými dôsledkami vlastných činov. Chronické ustupovanie Číne vo všetkých predstaviteľných oblastiach, len aby prepánajána nezrušila nejaký kontrakt, či nekúpila vojenskú techniku od susedov.

Nemôžeme sa zastať ľudských práv väzňov, ktorí sú v pracovných táboroch iba pre svoje vierovyznanie, či politické názory. Nemôžeme sa stretnúť s dalajlámom, ktorého domovinu čínska armáda obsadila a odvtedy okupuje, lebo by sa na nás papaláši v Pekingu nahnevali, pretože je to dorastajúca veľmoc.

Áno je, dorastá však najmä z našej "vôle". Čínska ekonomika sa zväčšuje každým jej výrobkom, ktorý si kúpime namiesto domáceho. Čínska armáda sa posilňuje každým zbraňovým systémom, ktorý jej predáme. A globálny vplyv Číny rastie každým diplomatickým ústupkom. Ak sa premiér Camerom, či nikto z najvyšších ústavných predstaviteľov Česka nestetne s Dalajlámom, je to výhra čínskeho zastrašovania a ukážka hlúpej kratkozrakosti demokraticky zvolených predstaviteľov štátov postavených na slobode a princípoch, ktoré sa Čína snaží popierať.

História náš učí, že každý, kto mal moc a mohol ju použiť, tak učinil. V prípade kritiky porušovania ľudských práv v Číne nejde teda „len“ o etické princípy, ale aj o budúcnosť našich detí. Je totiž iba otázkou času, kedy budú chcieť čínske firmy zaviesť pracovné štandardy, na aké si zvykli, aj u nás a na nás.


A co si myslíte vy? Diskuse (9 příspěvků)

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

zatím nejlepší text, Neděle, 6.Listopadu 2016, 23:18:27

který jsem k danému tématu četl

Luděk Ševčík - OSVČ

Ježiši, to je nesmysl! Pondělí, 7.Listopadu 2016, 11:32:18

Tak Slovensko bude vychovávat Čínu! Světové velmoci, Německo, USA a další, budou vesele s Čínou obchodovat a jen kdesi formálně něco bokem zamrmlají ale Slovensko s Čínou zatočí!
Už vidím čínskou vládu jak smutně sedí v Pekingu a říká: musíme změnit celý náš systém, Slováci a Češi nás kritizují, takhle to dál dělat nemůžeme. Vždyť oni jsou naši strategičtí partneři! Bez nich zkrachujeme!
Vždyť je to směšné. Akorát na Slovensku a u nás někdo využil slabomyslnosti pár politiků a teď se spokojeně cpe na místa, odkud nás Číňani vykopnou.
To jsou názory!
Co takhle apelovat na Německo, USA a další velmoci, aby se chovaly tak, jak autor navrhuje Slovensku? To by přece mělo skutečný účinek.
Jinak je to buď ptákovina, nebo někým placená destrukce slovenského obchodu s Čínou.

Je to stare, ale asi to stale plati. Pondělí, 7.Listopadu 2016, 11:52:56

Slovensko vyhlasilo valku Cine. Cinane se dotazali kolik vas je? Slovaci-nas je vela, dva plne rebrinaky. A kolko je vas Cinanou? Odpoved- jedna miliarda. Boha jeho kde ze vas vsetkych pochovame. Ved u nas neie tak velky cintorin.

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Stačilo by vychovat české politiky a českou veřejnost. Pondělí, 7.Listopadu 2016, 22:35:14

Reakce pana Śevčíka i pana Kuchejdy ukazují, že autor trefil hřebíček na hlavičku.

Luděk Ševčík - OSVČ

Výchovu veřejnosti měly na starost jak nacistický, tak bývalý Úterý, 8.Listopadu 2016, 15:15:46

režim. Demokratické to zapotřebí nemají. Autor trefil hřebíček na hlavičku. Kdyby psal do Dikobrazu.
Zkuste i jinak zformulovat své přesvědčení o správnosti podobného uvažování, ne jen že jsme se s panem Kuchejdou k tomu článku postavili negativně.
Rád bych si přečetl další úvahu, jak Slovensko bude vrtět Čínou, když se k tomu zbytek světa nemá. Věřte, že v dnešní době je zábavná už jen ta politika. Člověka pobaví, když tzv. levičáci kopají za neoliberála, demokraté se klanějí knížatům, humanisté prosazují za prezidenta člověka, který zbohatl na sociálně patologickém hazardu.
Všechno vzhůru nohama. A úplně nejzábavnější je to, jak si to všechno okecávají.

Martin Šimsa - filosof, Litoměřice

Součást silné Evropy Úterý, 8.Listopadu 2016, 15:44:45

Ćeská republika a Slovensko jsou součástí Evropské unie. Jako součást EU se nemusíme před Čínou hrbit a doprošovat se jí, aby s námi obchodovala. Jde o to, abychom se chovali solidárně a solidně vůči EU, jejíž jsme součástí a nepokoušeli se politikou klanění a hrbení, které nám stejně k ničemu není, získat nějakou výhodnější pozici vůči ostatním. Tedy začít se chovat jako rovnoprávní partneři a v případě potřeby koordinovat svůj postup s Německem a EU. Současná Zemanova a Klausova politika je zhoubná a špatná, prospěch z ní mají pouze Kellner, Tvrdik a pod., ne česká a slovenská ekonomika a politika. Klausovo a Zemanovo oslabování EU je výhodné pro Rusko a Čínu, sebevražedné pro nás.

Luděk Ševčík - OSVČ

To jsou floskule Úterý, 8.Listopadu 2016, 18:00:23

Vždyť "silná Evropa" kašle na Gjamcchu, kašle na Tibet a podepsala s Čínou dokument, kde se zavazuje že uznává její celistvost. "Silná Evropa", kde si každý hraje na svém písečku, kašle na Hermana, kašle na Kisku. Nevšiml jsem si, že by se za ně někdo stavěl. Že by Německo odmítlo jednat s Čínou, když byla Jurečkovi zrušena cesta do Číny, když měl problémy s Čínou Fico. "Silná Evropa" se cpe Číňanům do análu mnohem více, než my.
Dále: rovnoprávní partneři do sebe především nekopou.My se nemusíme až tak před Čínou hrbit, aby s námi obchodovala, ale nesmíme ji hlavně podrážet. Kdyby ti dva ňoumové neplnili čísi zadání, tak by pak za ně někdo jejich blbost nemusel žehlit. Žehlení jejich průšvïhu pak byla v politickém boji zneužita. Toť vše.
Klaus se Zemanem pragmaticky vidí, že EU je spolek, kde si každý hraje na svém písečku. Proč by nepodporovali ekonomické sbližování s Ruskem a Čínou, když vidí, jak mohutně s nimi obchodují lídři EU?
Snad už skončila doba politické pitomosti, kdy zde Havel zavíral fabriky, protože prý nebudeme obchodovat s těmi, či tímto, načež se do takto uvolněných trhů okamžitě s vervou vrhli naši noví spojenci. Tohle opravdové blbnutí nakvadrát bylo a je skutečně pro nás sebevražedné. Zhoubné a špatné.
Jsme dospělí lidé, dívejme se na politiku reálně. Slovensko a ČR se v EU musely dát do kopy s Maďarskem a Polskem, aby je někdo vůbec bral vážně. To, co autor navrhuje, je k smíchu. Realitě je to nekonečně vzdálené. Je to prostě nesmysl.

Pavel Kolařík - informatik

Pana Ševčíka jenom upozorňuju, Úterý, 8.Listopadu 2016, 19:26:45

že jeho guru Václav Klaus nemá co podporovat, protože není nic jiného než důchodce bez jakéhokoliv mandátu.

Jeho další guru Zeman je sice momentálně z Božího dopuštění prezidentem, ale z ústavy nezodpovědný, a bez jakýchkoliv pravomocí.

Pavel Kolařík - informatik

Jinak, jak píše např. Jaroslav Šonka, Úterý, 8.Listopadu 2016, 19:43:5

Německo, na rozdíl od Česka, se před Čínou brání.

https://nazory.aktualne.cz/komentare/pred-cinou-je-potreba-se-take-branit-delaji-to-i-nemci/r~b620c17ea1d711e6b635002590604f2e/?redirected=1478628090

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.