V Británii nastupuje nová premiérka Theresa Mayová
Petr JedličkaOtázka nástupnictví po Davidu Cameronovi se vyjasnila dříve, než se čekalo. Nová premiérka má pověst neokázalé workholičky, která vyjde se zastánci i odpůrci Brexitu. Sama pro vystoupení z EU nehlasovala, Británii k němu prý ale dovede.
Nástupcem, respektive nástupkyní, dosavadního britského premiéra Davida Camerona se stane Theresa Mayová — zkušená kariérní politička, která zastávala v posledních šesti letech post ministryně vnitra. David Cameron se rozhodl rezignovat po červnovém referendu, v němž se většina hlasujících vyslovila pro vystoupení země z EU. Theresa Mayová měla původně podstoupit souboj o nástupnictví uvnitř Konzervativní strany. Její soupeřka vybraná toryovskými poslanci ve volebních předkolech Andrea Leadsomová se ale v pondělí kandidatury zřekla.
Theresa Mayová se proto stane faktickou předsedkyní vlády i vládní strany už nyní ve středu — ihned poté, co David Cameron podá demisi se všemi formalitami královně.
„Myslím, že Andrea Leadsomová učinila správné rozhodnutí, když odstoupila (...) Takto se vyhneme dlouhé kampani před volbou předsedy, respektive předsedkyně strany (...) Theresa Mayová je silná a kompetentní politička, která je více něž schopná vést naši zemi do dalších let,“ řekl agenturám k poslednímu vývoji přímo David Cameron.
Pragmatická, pracovitá, sucharka
Agentury představují Theresu Mayovou jako konzervativní pragmatičku se sociálním cítěním, jež málo řeční a hodně pracuje. Jako politička nebyla nikdy silná v kampaních, v oslovování voličů a předvolební rétorice. Vyhrát ve vlastním poslaneckém obvodě a zasednout v Dolní komoře britského parlamentu se jí podařilo až na třetí pokus v roce 1997.
Jako ministryně a stranická funkcionářka nicméně osvědčila Mayová mimořádnou cílevědomost, píli a výdrž. Bývalý vicepremiér a předseda liberálních demokratů Nick Clegg, který zasedal v kabinetu s Mayovou ve letech 2010-2015, si před časem postěžoval, že ministryně neumí nezávazně konverzovat o lehčích tématech a lze s ní mluvit jen o práci a o politice. Pozorovateli je dnes přirovnávána k německé kancléřce Angele Merkelové, protože jediná dosavadní britská premiérka — Margaret Hilda Thatcherová — byla založením úplně jiný typ.
Agentury též napjatě očekávají, kolik bude mít teprve druhá britská premiérka v kabinetu žen. Margareth Thacherová nejmenovala za celou svoji vládu ani jednu ministryni. Za Davida Camerona zastávaly ženy přibližně třetinu kabinetních míst.
Na první parlamentní schůzi, kde bude Mayová jako premiérka, příští pondělí se má pak debatovat o veledůležité otázce budoucnosti britského jaderného arzenálu a o nasazení britských vojáků na mezinárodní misi v Libyi.