Na istanbulském letišti útočili teroristé, obětí podobně jako v Bruselu

Tři útočníci usmrtili pomocí střelby a výbušnin 41 lidí. V Turecku jde už o šestý útok podobného typu za tento rok. Pachateli předchozích byli vždy buď kurdští, nebo islamističtí teroristé.

(pjed)

29.06.2016 02:49

Aktualizováno: 13:33

A1

Turečtí policisté před Atatürkovým letištěm. Foto NEOE/IR

Tři zřejmě sebevražední atentátníci podnikli velký teroristický útok na Atatürkově letišti v Istanbulu. Stalo se tak v noci z úterý na středu. Svědkové mluví o přestřelce s policií, během níž odpálili teroristé výbušniny připásané k vlastním tělům. Fotografie z místa zachycují též použitý kalašnikov.

Dle středečních informací od turecké policie usmrtil útok 41 lidí a 239 dalších zranili. Podobný počet lidí – konkrétně 35 – byl zabit letos v březnu při útocích na letišti v Bruselu.

„V Turecku jde tento rok už o šestý teroristický útok podobného typu (...) Původce je zatím neznámý (...) k předchozím útokům se však přihlásili vždy buď členové kurdské teroristé organizace Sokoli osvobození Kurdistánu (TAK), nebo islamističtí fanatici z Daeš, čili samozvaného Islámského státu,“ hlásil do nočního vysílání BBC Mark Lowen, turecký zpravodaj stanice.

Tři z pěti útoků provedených v tomto roce podnikli teroristé rovněž v Istanbulu, dva pak v Ankaře. Celkově při nich usmrtili 89 lidí.

V roce 2015 se přitom teroristům podařilo zabít v Turecku více než 134 lidí, z čehož většinu při říjnovém útoku u železniční stanice v Ankaře, kde zrovna probíhala protivládní demonstrace.

Pozorovatelé připomínají, že aktuální útok byl spáchán v závěru dne, kdy byly zveřejněny zprávy, že turecká vláda obnovila spojenectví s Izraelem a urovnala loňskou roztržku s Ruskem.

I v souvislosti s poledním útokem míří do Turecka kondolence od politiků z celého světa. Prezident Erdogan vyzval v reakci k národní jednotě a společnému boji s terorismem.


Další informace:
HurriyetDailyNews.com Terror shakes Istanbul hours after Turkey’s big diplomatic campaign to mend Russia, Israel ties
The Guardian Turkey airport attack: 36 killed in explosions at Istanbul Atatürk
BBC News Istanbul Ataturk airport attack: At least 32 dead and dozens injured


A co si myslíte vy? Diskuse (1 příspěvek)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Čtvrtek, 30.Června 2016, 16:18:45

Dle aktuálních informací pocházel jeden z útočníků ze severního Kavkazu, druhý z Uzbekistánu a třetí z Kyrgyzstánu. O kurdské teroristy tedy nešlo. Prezident Erdogan obvinil z činu Islámský stát. Sami islamističtí fanatikové se ale k útoku zatím nepřihlásili.

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.