V centru Istanbulu se odpálil další terorista, zemřelo deset turistů

Sebevražedný atentátník patřil dle tureckých autorit k Dáeš, tedy samozvanému Islámskému státu. Pozorovatelé nyní debatují, zda začne Turecko konečně vystupovat proti islamistickým fanatikům aktivněji.

(pjed)

12.01.2016 19:53

B1

Na místě nebyly v době útoku naštěstí obvyklé davy, ale jen malé skupiny turistů. Foto NA, Twitter

V historickém centru tureckého největšího města Istanbulu se odpálil další terorista – sebevražedný atentátník. Stalo se tak v úterý odpoledne přímo na Konstantinově hipodromu – na prostranství, jež leží mezi proslulým chrámem Hagia Sophia a neméně slavnou Modrou mešitou.

Podle sdělení tureckých autorit šlo o sedmadvacetiletého Syřana Nabíla Fadlího, jenž patřil k fanatikům z Dáeš, to jest samozvanému Islámskému státu v Sýrii a Iráku. Na následky výbuchu zemřelo devět turistů z Německa a jeden z Peru. Dalších přibližně patnáct lidí utrpělo zranění.

„Mluvil jsem telefonicky s kancléřkou Merkelovou a vyjádřil jí soustrast (...) Osoby spojené s pachatelem vypátráme a ztrestáme (...) a s Dáeš bude Turecko bojovat, dokud nebude úplně zničen,“ oznámil v televizním vysílání turecký premiér Ahmet Davutoglu pár hodin po útoku.

Debata nad důsledky
Pozorovatelé vedou teď v souvislosti s útokem debatu, zda, respektive jak čin ovlivní politiku země. Turecko je totiž sice už od podzimu oficiálním členem mezinárodní koalice, jež proti fanatikům z Dáeš bojuje, daleko aktivněji však vede souběžné tažení proti kurdským ozbrojeným skupinám.

Na řadě tureckých oblastních vlád a občas i na Davutogluově vládě či okolí prezidenta Erdogana navíc ulpívá podezření, že Dáeš využívá k vlastním cílům a jeho aktivity v důsledku toleruje, ba i kupuje od fanatiků levně ropu.

Předchozí z velkých teroristických útoků spáchal v Turecku Dáeš loni v říjnu, kdy se podařilo teroristům usmrtit přes sto lidí v Ankaře. Tehdy šlo ale především o účastníky protivládní demonstrace. Nyní jsou oběťmi zahraniční turisté, kterých přijíždí do Turecka každý rok více než dvacet milionů a ekonomika zvláště západních regionů země je na nich zcela závislá. I proto se větší část pozorovatelů dnes domnívá, že vláda v Ankaře nenechá tento útok bez odpovědi.


Další informace:
BBC News Turkey: 'IS suicide bomber' kills 10 in Istanbul Sultanahmet district
Reuters Suicide bomber kills 10 people, mainly Germans, in Istanbul
HurriyetDailyNews.com No deadline in ongoing operations against PKK, Davutoğlu says


A co si myslíte vy? Diskuse (2 příspěvky)

Zima1

Petr Jedlička - redaktor DR

Aktualizace Středa, 13.Ledna 2016, 16:55:0

Turecké úřady dnes zveřejnily informaci, že se atentátník zaregistroval ve městě 5. ledna jako syrský uprchlík. Turecká policie zatím při vyšetřování činu zadržela patnáct osob, tři z nich s ruským občanstvím.

Id_foto

Bohuslav Vorel - Valy u Přelouče

Pro ty, co se zajímají o dění na Blízkém Východě a neznají tamní jazyky Středa, 13.Ledna 2016, 20:10:48

V angličtině existují dva zdroje kurdského původu:

http://ekurd.net
Věnuje se nejvíce situaci v iráckém Kurdistánu ale zajímavé články jsou i o dění v ostatních částech. Autoři jsou z celého světa.

http://hawarnews.com
Přináší podrobné zpravodajství týkající se nějakým způsobem dění v částech Kurdistánu. Má verzi i v ruštině.

K HurriyetDailyNews.com jsem se také dopracoval jako k zajímavému zdroji

Pro vložení příspěvku musíte být zaregistrováni a přihlášeni.