Ano, konspirační weby jsou problém. Sama represe ho nevyřeší
Vojtěch BoháčPodrývání demokratické veřejné debaty konspiračními weby je určitě problém. Je nutné ale řešit jeho příčinu, která spočívá v absenci nezávislých, pluralitních, kvalitních médií. Řešením nemůže být jenom represe a jistě ho nelze svěřit vnitru.
Pod ministerstvem vnitra má vzniknout specializovaný útvar, do jehož gesce bude spadat boj proti dezinformacím na prokremelských webech. Dezinformační kampaně a masové šíření zavádějících a nepravdivých informací, které mají zmást veřejnost a vyvolat paniku, je dnes zřejmý problém. Stvoření orgánu pod ministerstvem vnitra, který bude na tyto informace reagovat a uvádět je na pravou míru, je nicméně značně problematické řešení situace.
Problematické je hned ze dvou důvodů. Zaprvé dává politické instituci do rukou nástroj k určování, které informace jsou závadné a které nejsou. Zadruhé, a to především, jde do velké míry o zbytečné plýtvání prostředky a energií, nebude-li provázeno cílenou podporou silné a ideově pestré mediální scény.
V době, kdy jsou informace hlavním nástrojem vedení válek a přeskupování mezinárodních aliancí, by se vláda měla zasazovat o kvalitní a silná média nabízející různé pohledy na svět. Konzervativní, liberální, sociálně-demokratické, důsledně levicové, křesťansko-demokratické. Demokracie je závislá na svobodné a otevřené diskuzi, v níž zazní hlasy všech občanů, kteří chtějí konstruktivně přispět k hledání nejlepší cesty do budoucnosti.
Všechny názorové proudy s výrazným zastoupením v české společnosti mají mít své adekvátní zastoupení také na mediální scéně. A tato média by měla mít dost prostředků, aby mohla důsledně a nezávisle pracovat a nabízet konzistentní pozice podpořené kvalitními informacemi. Kvalitě informací by mohla pomáhat také silná veřejnoprávní tisková agentura, která by měla v zahraničí více než současné tři zpravodaje.
Kromě kvalitnější veřejné debaty o směřování České republiky by tento krok vedl k úbytku lidí majících pocit, že jejich hlas není slyšet a nemá zastání. A je to především tento pocit, který žene mnohé do náruče propagandistů a konspirátorů. Ti totiž aspoň jakousi alternativu nabízejí a jde jim právě o přízeň těch, které jinak nikdo neposlouchá.
Je na čase si uvědomit, že neexistuje jen jeden správný pohled na svět a na směřování společnosti, který se už sám nějak prosadí. Tento přístup vedl během posledních let k tomu, že je čím dál víc lidí nespokojených se současnou úzkou a ideově nezasazenou médiální scénou. Tito lidé začali vyhledávat jiné zdroje informací, které by více rezonovaly s jejich viděním světa.
Není se čemu divit, že někteří přijali právě tuhle informační alternativu. Jiná, která by byla výrazně kvalitnější, se totiž nenabízela.
Potlačit ale nyní nekvalitní alternativy, a nenahradit je zároveň něčím kvalitním, nemá smysl. Krok ministerstva vnitra bude v praxi znamenat především zbytečné posílení jeho pozice v oblasti, v níž je politická kontrola extrémně nebezpečná. A pro bývalé čtenáře těchto webů zase možnost nanovo konspirovat o cenzuře a spiknutí liberálů. Rozhodně není namístě čekat jejich nenadálé procitnutí a přijetí názoru, že média hlavního proudu jsou vlastně fajn.
Jaký je rozdíl mezi TV Prima a Aeronetem? Jen v tom, že TVP sleduje zájmy kamarádů regulátora a možná má i dost peněz na úplatky, kdežto Aeronet jde proti zájmům části establishmentu.
Jak správně napsal autor, jediné řešení je ve zkvalitňování informací a v edukaci populace, jak s informacemi nakládat. Ale to je zase proti zájmům establishmentu, protože by se mohlo ukázat, že jsou k ničemu.
A ano mnoho DR autorů prosazuje multikulturalismus a gender mainstreaming. Mnoho zase ne. Ale ta linie je zřejmá. S tím nic neuděláte, jako já neudělám nic s tím, že TV Prima prosazuje nenávist k migrantům (nejen k uprchlíkům). Vzhledem k tomu, že je Vám tato linka evidentně z Vašich vyjádření bližší, doporučil bych sledovat TV Prima.
Reagovat na dezinformace a uvádět je na pravou míru by měla média.
Problém je v tom, že to dá hodně práce a málokdo ji dělá. Dobrým příkladem takové práce je zde v DR článek Michala Ďordě o "juvenilní justici".
Přinejmenším by si ale žurnalisté, kteří se považují za seriozní měli dávat pozor na ověřování svých zdrojů.
Možná větší problém než dezinformační weby v zákoutích internetu je to, že se jejich chýry a hoaxy šíří přejímáním neověřených informací i jinak dobrými autory. V poměrně nedávné době bychom příklady našli i zde.
Nevím zda je titulek autorův či redakční, ale označovat "reagování na informace" a "uvádění na "pravou míru" za represi mi přijde nadnesené. Navíc druhá část titulku zní, jakoby si autor myslel, že represe je na místě, ale nestačí.Z textu článku to nevyplývá.