Letošní duben byl už sedmým rekordně teplým měsícem v řadě
Radek KubalaGlobální oteplování postupuje tento rok rychleji, než se předpokládalo, a má své konkrétní důsledky. Pozorovatelé upozorňují zvláště na velké požáry v Kanadě, úhyn korálů v Oceánii a tání ledu v Arktidě.
Už ne jen v průměru za celý rok, ale posedmé v řadě v každém měsíci naměřili vědci z NASA průměrné oteplení planety vyšší než jeden stupeň Celsia oproti padesátým létům minulého století. Letošní duben byl navíc třetím měsícem v řadě, kdy teplota oproti minulým létům narostla skokovým způsobem.
Oproti poslednímu dubnovému rekordu v roce 2010 naměřili vědci o 0,24 stupně více. Celkové teploty na planetě pak byly v dubnu o 1,11 stupně vyšší než průměrné v dubnech z let 1951-1980. Pozorovatelé upozorňují, že pokud stávající trend vydrží, bude rok 2016 bude nejen znovu nejteplejším rokem od počátku měření, ale nejteplejším rokem s výrazným odstupem.
Již po zveřejnění únorových výsledků se přitom mluvilo o klimatickém stavu ohrožení. „Výsledek je skutečným šokem a další připomínkou postupujícího nárůstu oteplování planety, způsobeného lidskou činností a vypouštěním skleníkových plynů,“ napsali tehdy na svém blogu vědci Jeff Masters a Bob Henson.
Přestože většina pozorovatelů je z letošních výsledků rozčarována, podle expertů se nějakou ránu z čistého nebe rozhodně nejedná. „Varujeme před oteplením planety od osmdesátých let minulého století. Od přelomu tisíciletí je to zatraceně viditelné. Proč jste tak udivení?“ uvedl pro Guardian Andy Pitman, ředitel Centra pro výzkum klimatu na australské univerzitě v Novém Jižním Walesu.
Pitman má rovněž za to, že letošní výsledky zpochybňují možnost dodržení závazku nedovolit průměrné oteplení planety o více než 1,5 stupně Celsia, na kterém se státy dohodly na klimatické konferenci v Paříži.
„Maximální oteplení o 1,5 stupně je zbožné přání. I kdybychom přestali vypouštět všechny emise dnes a naráz, nejsem si jistý, že bychom jej byli schopni dosáhnout. Kvůli mechanismům setrvačnosti se čím dál více blížíme k průměrnému oteplení o dva stupně,“ doplnil vědec pro britský list.
Požáry, korály, tání ledu
Rekordní teploty v letošním roce mají také své první konkrétní projevy. V kanadské provincii Alberta museli na začátku května vyhlásit stav ohrožení kvůli rychle se šířícím požárům způsobeným enormním suchem. Australský Velký korálový útes v důsledku okysličování oceánů odumírá, devadesát tři procent korálů zažívá bělení a téměř všechny korály v severní části jsou těsně před uhynutím.
Podle výzkumu Japonské agentury pro výzkum vzdušného prostoru (JAXA) zažijeme v letošním roce zřejmě poprvé Arktidu kompletně bez ledu. Podle studie Univerzity v Sheffieldu má vzrůstající tempo tání ledovců za následek i extrémní výkyvy počasí, jako například rekordní záplavy ve Velké Británii v roce 2007.
Znalci připomínají, že dramatický nárůst teploty v prvních měsících letošního roku souvisí také s fenoménem El Niňo, který vzniká oteplením Tichého oceánu v důsledku zeslabení Humboldtova proudu. Letošní naměřené hodnoty jsou ovšem výrazně vyšší než při posledním velkém El Niňu v roce 1998.
„Osobně mě to až děsí. Popravdě nevím, co se bude dít dále. Všichni jsem si uvědomovali, že El Niňo může ovlivnit oteplení, ale nikdo z nás nečekal takový obrovský skok,“ uvedl pro Independent meteorolog Eric Holthaus.
Další informace:
The Guardian April breaks global temperature record, marking seven months of new highs
BBC News April breaks global temperature record
The Independent NASA temperature data shows last month was hottest April on record
Robbertscribbler.com Arctic Sea Ice is Falling off a Cliff and it May Not Survive The Summer