Mezi uprchlíky v Gevgeliji: Rozhovor o dobrovolnictví na makedonských hranicích
Zora HesováTři Češi strávili červenec v Makedonii, kde pomáhali utečencům putujícím přes tuto zemi. Dva z nich — etnolog Michal a pastevec Richard — přiblížili spolupracovnici DR své motivy, situaci na místě i to, s čím vším se musejí uprchlíci potýkat.
Proč jste se rozhodli vydat pomáhat uprchlíkům? A proč právě do Makedonie?
Michal: Byl to Richardův nápad. Mou osobní motivací byl asi především stud za to, jak se Česká republika k současné krizi staví.
Zabýváme se otázkami, zda jsme schopni přijmout tisíc uprchlíků za dva roky v zemi o deseti milionech, přičemž třeba Jordánsko, Libanon, Turecko jich přijímají statisíce. Navíc je tu pocit viny, cítím určitou geopolitickou zodpovědnost. Do řady zemí vyvážíme zbraně, ale ve veřejném prostoru se nad tím debaty nevedou. Také jsme cítili stud za to, jak se o těch lidech mluví. Když se řekne uprchlík, slyšíme obavy o sebe, o vlastní majetek, přitom jde o lidi, kteří potřebují pomoc. Celý ten jazyk mediálních promluv byl vykastrován do dehumanizované podoby uprchlíka jako strašáka, který nyní hodlá obcházet Evropou. Konkrétní situace a svědectví každého člověka, která zachycuje i neplánovaný film, jenž o situaci v Makedonii referuje, chce právě na tento rozpor poukázat.
Další motivací bylo udělat si vlastní názor, konfrontovat se s realitou, pokusit se porozumět a srovnat si to v hlavě, i když víme, že uvidíme pouze výsek reality. Ale jelikož mám práci, střechu nad hlavou a něčím jsem mohl přispět na benzín, rozhodl jsem se Ríšův nápad neodmítnout a odjeli jsme do Makedonie nabídnout pomoc.
Richard: Ke mně se dostaly z Českého rozhlasu informace o tom, jak těžká je situace uprchlíků právě v Makedonii. Na jaře ještě nemohli používat vlaky a museli chodit přes zemi pěšky. Napadla mne naivní myšlenka, jak jim alespoň na krátkém úseku jejich cesty zmenšit utrpení, totiž že bych, s případnou pomocí místních dobrovolníků, denně převážel rodiny s dětmi z jihu na sever.
Vzhledem k počtu lidí, které bych dokázal se svými finančními a časovými možnostmi takhle „odbavit“, se jednalo opravdu o naivní nápad, ale právě kvůli nemožnosti uchopit, nebo dokonce vyřešit celý problém, jsem se dál držel svojí, před sebou přiznané, naivity.
Uprchlíci se v té době stávali oběťmi gangů, nebo byli zavíráni do jednoho šíleného azylového zařízení, či chodili kvůli orientaci po kolejích, kde docházelo k nehodám — při jedné z nich vlak zabil najednou devatenáct lidí.
Když jsme tam přijeli, bylo jasné, že tahle myšlenka byla nereálná, protože bychom potřebovali licenci na převoz lidí, jinak bychom se tím dopustili trestného činu. Hlavně jsme ale zjistili, že se změnou zákona se výrazně zlepšila situace uprchlíků při jejich snaze projít zemí. Předtím v Makedonii neměli žádná práva a byli zatýkáni — nový zákon jim dal možnost získat tranzitní vízum na 72 hodin, a tedy i možnost použít vlak, taxi, případně se ubytovat.
Jak jste se v Makedonii zorientovali? Jak jste věděli, kam se vydat, co je potřeba?
M: Kontakty v Makedonii jsme získali ještě před cestou, skrz facebook a dobrovolnický mail-list. Našli jsme skupinu, která pomáhá uprchlíkům. Velmi rychle jsme se seznámili se spoustou lidí, aktivních kolem uprchlíků. Ve Skopje nám dal kamarád Nikola k dispozici prázdný byt, takže jsme měli základnu.
R: Hned na začátku jsme se jeli podívat do Tabanovců, poslední zastávky na makedonském území směrem k Srbsku, kam každý večer v té době přijížděly dva večerní vlaky a čekali tam na ně Albánci z okolních vesnic, mezi kterými je i několik arabsky mluvících dobrovolníků a lékařů. Lidé, co tam přijíždějí, musí okamžitě pryč, protože vstupují do hraniční zóny.
Z prvního vlaku, který jsme viděli přijet, vystupovalo asi tři sta lidí, procházeli špalírem makedonských Albánců, kteří jim dávali do rukou balíčky s jídlem a pitím, ale nemohli se zdržovat, museli jít pryč, tak hned postupovali směrem na sever. Tehdy jim pohraničník s kalašnikovem ukazoval cestu a vedl je na hranici.
Byl to silný zážitek, vidět tu skupinu lidí v noci, co rychle vystoupí, pobere, co může, a sune se hned na hranice. Bylo nám do breku, když jsme se s tím poprvé setkali, a také, když jsme viděli, že je tady někdo, kdo jim pomáhá.
http://www.rozhlas.cz/zpravy/evropa/_zprava/ministerstvo-zahranici-doporucuje-omezit-tury-v-odlehlych-oblastech-makedonie--1525072
Makedosnká armáda uzavřela hranice a na železnici položila žiletkový drát.
http://www.blisty.cz/art/78605.html
Neřešíme jak pomoci uprchlíkům, ale jak se jich zbavit. Nepovažujeme za problém to, co vyhání lidi z domovů, ale ty prchající lidi. Ostatně již léta jsou i lidé, kterým přiznáme právo na azyl, tedy uznáme, že měli pádný důvod utéct a nepochybné právo přijít k nám, důkladně vyslýcháni s jediným cíle: zjistit, jak se k nám dostali, a tu cestu zavřít, zajistit, aby se jí k nám nedostal už nikdo další — kdo má pravděpodobně stejné právo žádat o azyl.
Řekněme si to na rovinu: Evropa není místo pro lidi. I my, kteří jsme se tu narodili, jsme tu jen trpěni. Vždyť jak přispíváme k růstu? Jen zatěžujeme náš sociální systém a trestáme za úspěch ty, kteří vytvářejí hodnoty.
Stát, v němž žijeme, se jen „tak trochu“ přiživuje na milionech afrických a asijských uprchlíků, mířících do Evropy.. Komentovat tuto skutečnost lze různě - viz http://zpravy.aktualne.cz/domaci/bezence-k-nam-zenou-valky-kde-se-strili-ceskymi-zbranemi/r~c359f840475311e5a80c0025900fea04/?utm_source=volnyHP&utm_medium=dynamicleadbox&utm_term=odkaz_1:
Podle Indexu Freedom House, který hodnotí míru demokracie, odešlo do zemí označených za nesvobodné celkem 42,3 procenta hodnoty exportu českých zbraní. Dalších jedenáct procent potom putovalo do zemí částečně svobodných.
Mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová namítá: "Pokud hrozí zneužití zbraní proti civilistům, povolení k vývozu rozhodně nedáváme. Každý případ posuzujeme individuálně a vždy přitom přihlížíme ke způsobům možného užití i zneužití konkrétního vojenského materiálu a k tomu, jakému konečnému uživateli je dodávka určena," Jakmile je podle ní riziko zneužití u konkrétní dodávky zbraní zřejmé, ministerstvo vývoz nepovolí. Nebo alespoň stanoví takové podmínky licence, aby toto riziko odstranil.“
"Působíme na Blízkém východě dlouho a nepociťujeme žádné zásadní výkyvy. Jeden konflikt odezní, jiný se objeví. Z pohledu naší firmy je to stabilní trh," nepřipustil žádnou odpovědnost za situaci uprchlíků ani obchodní ředitel přeloučského výrobce armádních vozidel SVOS Štěpán Černý. Na Blízký východ se podle něj v době, kdy tam zuří několik konfliktů, dere víc firem, které se dosud orientovaly na klidnější trhy v Evropě.