Francie týden po útocích: pohnutá, svorná, ale zejména ostražitá
Petr JedličkaZemě zažila týden piety, solidarity a mimořádných bezpečnostních opatření. Policisty v ulicích doprovázejí stále vojáci. Zdá se, že duch ostražité svornosti většině Francouzů vyhovuje. Znalci však upozorňují, že prozatímní jednota se již začala drolit.
Pohnutá, svorná, ale především ostražitá. Taková byla dle pozorovatelů Francie týden po útocích v redakci týdeníku Charie Hebdo a následném honu na pachatele, který vyvrcholil minulý pátek jejich likvidací.
Pohnutí bylo zřejmé ze spontánní piety, nejrůznějších gest a mohutné účasti na vzpomínkových akcích. Svornost byla zas patrná z řady výroků politiků, zájmu o první poútokové vydání Charlie i minima kritiky, jež směřovala na obsah magazínu, politiku vlády či postup policie.
Nejvíce však byla dle reportérů a dopisovatelů agentur ve Francii vidět ostražitost.
„Policisté se rázem objevili téměř všude. Ve velkých městech hlídky doprovázejí vojáci. Krom toho stále pokračuje mohutné pátrání po osobách, jež měly známým útočníkům pomáhat. Podle zpráv vyšetřovatelů z počátku týdne jich mohlo být až šest,“ hlásil do středečního vysílání BBC Hugh Schofield, pařížský zpravodaj stanice.
Bezpečnost především
Vláda prezidenta Françoise Hollanda a premiéra Manuela Vallse se snaží od útoků vystupovat jako ochránkyně lidu a šiřitelka národní jednoty zároveň. Již na počátku týdne bylo ohlášeno nasazení pěti tisíc policistů na ostrahu židovských škol a modliteben — v minulosti častých teroristických cílů. V úterý bylo rozmístěno do ulic francouzských měst na deset tisíc vojáků.
Ministr vnitra Bernard Cazeneuve slíbil, že bude u rizikových objektů zaveden nový dlouhodobě fungující systém zvýšené ostrahy. Ministr obrany Jean-Yves Le Drian se zavázal, že úřad i armáda přijmou nová opatření, jež zdokonalí kybernetickou obranu.
Premiér Valls se nechal slyšet, že musí být „inteligentně a s citem“ zavedeno „obecné pravidlo“, na jehož základě by si měli internovaní islamisté odpykávat napříště tresty na samotkách. I na případech bratrů Kouáchiových a Amedyho Coulibaliho se totiž ukázalo, že pobyt ve vězení v dotyčných spíše islamistické sklony posiluje, než by je převychovával k jiným hodnotám.
Valls také v úterý na zvláštním zasedání parlamentu řekl, že „Francie je stále ohrožená“ a že si úplné vyřešení případu vyžádá další „mimořádná opatření“, „jednoznačnou rozhodnost“ a „mobilizaci všech sil“. Výčet kroků k zajištění bezpečnosti dle vládních představ tak zřejmě nění ještě úplný.
Hollandova mise
Prezident Holland v týdnu navštěvoval především různé veřejné akce. Po velké manifestaci v Paříži v neděli odpoledne, na níž dorazili zástupci téměř šedesáti zemí, promluvil několikrát v televizi. Dával rozhovory, šířil státnická vyjádření a ve dnech pohřbu zabitých policistů pronesl tematické projevy.
Tónem i obsahem řeči se snažil prezident především uklidňovat, případně smiřovat. Muslimy ujistil, že islám je slučitelný s demokracií a že mají ve Francii stále své místo. Těm, kteří mají z islámu strach, zase vzkázal, že režim zůstane republikánský a násilné činy podmíněné fanatismem budou tvrdě trestány.
Z redaktorů satirického Charlie Hebdo učinil Hollande téměř národní hrdiny a jejich stoupence ubezpečil, že „jejich hodnoty přežijí“ Zájem, s jakým zmizelo ze stánků několik výtisků nového Charlie, je prý jednoznačným důkazem.
Francouzské většině zatím kombinace bezpečnostních opatření a republikánské piety, zdá se, vyhovuje. Nedělních průvodů i dalších vyjádření účasti se zúčastnilo 3,7 milionu lidí, jenom v Paříži přitom rekordních 1,5 milionu na jedné akci. Citylighty v ulicích zdobí všudypřítomné „Je suis Charlie“. V každé z větších obcí se objevily symbolické pomníčky.
Už se to drolí
Znalci nicméně varují, že dosavadní soudržný duch nevydrží věčně, a upozorňují, že drolení národní svornosti již začalo — a to na obou koncích spektra. Podle čtvrteční zprávy bylo jen v Paříží za uplynulý týden zadrženo 54 osob, jež měly údajně útoky obhajovat, anebo jinak vyjadřovat podporu terorismu.
Velkou pozornost budí zejména případ známého komika-provokatéra Dieudonného, který byl zatčen ve středu v souvislosti se svými výroky na Facebooku údajně podporujícími terorismus. I řada dalších veřejně vystupujících osobností přitom vyjádřila obavy z nových opatření, s jejichž pomocí by měl stát v budoucnu snáze zakročovat proti těm, kdo podobné útoky nějak nepřijatelně komentují.
Nadcházející víkend a zejména neděle 18. ledna má zase patřit různým protiislámským iniciativám, které hodlají pořádat demonstrace proti „islamizaci Francie“.
Experti neočekávají, že by právě ve Francii vyrostlo v nejbližší době lidové xenofobní hnutí na způsob německé Pegidy — prázdné místo v politickém spektru, které v Německu Pegida vyplnila, zaujímá ve Francii Národní fronta Marine Le Penové a ta nemá na vzniku konkurenční síly zájem.
Týdeník Minute blízký národovcům se již vyjádřil v tom smyslu, že politická opozice proti islamizaci je v zemi už dnes dobře organizována, a příslušného „pouličního hnutí“ tedy netřeba.
Potenciál však mají islamofobní síly i ve Francii značný. Ve velkém šetření v roce 2013 podpořilo 74 procent Francouzů stanovisko, že muslimská víra je „nekompatibilní s hodnotami francouzské společnosti“. A dnes státnicky mlčící, avšak politicky perspektivní neogaullistická pravice měla vždy v minulých letech sklon vycházet tomuto přesvědčení v ústrety.
Další informace:
The Local — France What now for France post-terror attacks?
BBC News Charlie Hebdo attacks: Hollande says magazine 'reborn'
The Guardian PM: France ‘still under threat from attacks by Paris gunmen’s associates’
The Guardian Memorial service held for police killed in Paris attacks
The Guardian Charlie Hebdo attackers: born, raised and radicalised in Paris
BBC News France divided despite uplifting rallies
France 24 France deploys 10,000 troops amid hunt for attack accomplices
The Local — France Will anti-Islam protests take off in France?
The Local — France 'Jailed radicals must be in solitary confinement'
Libération Un peuple debout