České osobnosti roku 2012

Jakub Patočka

Naší osobností roku je plzeňský občanský aktivista Martin Marek. Společnost mu tvoří Jiří Dienstbier, Eliška Wagnerová, neznámá studentka či student, Ilona Švihlíková a Roman Smetana.

Pořádat seznam osobností, které vstoupily do veřejného prostoru, aby se v něm pokoušely měnit věci k lepšímu, je vždy ošidná věc. Je to věc názoru a týká se lidí.

Při sestavování našeho seznamu jsme se snažili o to, aby se v něm odrážela východiska Deníku Referendum, abychom dokázali překonat i své vlastní předsudky, abychom si mohli stát za každou jeho částí a přitom platil i jako promyšlený celek a abychom pokud možno založili tradici, na níž bude možno v dalších letech navazovat.

6.Jiří Dienstbier

Je naším pevným přesvědčením, že v české vrcholné politice v přítomnosti nepůsobí slibnější politik.

Dienstbier se nebojí prohrávat, nebojí se střetů se svou vlastní stranou. Je, kam až paměť sahá, možná jediným vrcholným politikem zvoleným do nejužšího vedení strany navzdory vehementnímu odporu své vlastní, nota bene velmi vlivné, krajské organizace. Zásadně neuzavírá kompromisy s vlivovými skupinami, i proto je jeho prezidentská kampaň chronicky podfinancovaná.

Pokud jde o programovou stránku, představuje v ČSSD výspu moderního evropského sociálně-demokratického myšlení: není technokrat, je v mnoha ohledech zelenější než předsednictvo takto pojmenované strany; má přirozené sociální cítění, je důsledným ne-komunistou, ale není antikomunistou; v ČSSD založil obrodný proud idealistů, ale k věcem přistupuje s vzácným realismem.

Nedělá věci na efekt, dokonce často i ke své vlastní škodě, ale dokáže získat přízeň mnoha z nejzajímavějších lidí všech generací. Ostatně více než rok je nejpopulárnějším politikem. A pokud bychom hledali doklad, že s českou politikou to ještě není úplně beznadějné, pak bychom těžko mohli obejít právě tento fakt.

Když se v polovině letošního roku rozhodovalo o tom, koho ČSSD nominuje jako svého prezidentského kandidáta, napsali jsme společně s Jaroslavem Šabatou výzvu, v níž jsme se za Jiřího Dienstbiera postavili, a pro niž jsme pak získali řadu dalších osobností. Texty na Dienstbierovu podporu byly tím posledním, co Jaroslav Šabata veřejnosti sdělil.

Dienstbier tak může být nyní právem pokládán za nositele nejaktuálnějšího odkazu jednoho z největších českých poválečných politických filosofů. V DR věříme průzkumům jen odsud posud, takže si pořád myslíme, že se může stát českým prezidentem. Mezi kandidáty není nikdo lepší.

5.Eliška Wagnerová

Zatímco o svém niterném vztahu k Jiřímu Dienstbierovi jsme nenechali ani na chvíli nikoho na pochybách, mnozí nás dodnes podezírají, že zveřejnění prognózy voleb v senátním obvodě Brno-město, z níž nám jako pravděpodobná vítězka vycházela Stanislava Slavíková, bylo rafinovaným úmyslem, jak Elišku Wagnerovou poškodit.

Inu nebylo to tak, ostatně dosah našeho působení, je z tohoto hlediska pořád ještě přeci jen omezený. Prostým faktem je, že jsme Elišku Wagnerovou pokládali za outsidera a dodnes se domníváme, že naše hodnocení situace před započetím volebním kampaně bylo správné.

Elišce Wagnerové se však podařilo to, co se Jiřímu Dienstbierovi zatím nepříliš daří: zmobilizovat spousty mladých aktivistů, nadchnout velkou část z těch, které bylo nadchnout možno a osudu outsidera se vzepřít.

Fakt je, že jí situaci usnadňovala distance vůči všem zavedeným stranám, což je v naších očích ovšem spíše handicap. Že kandidovala za Stranu zelených, jí sice bylo k tíži, jak obecně, tak v našich očích, neboť zvlášť v Brně jsme to pokládali za projev ne úplně dobrého politického vkusu.

Na druhou stranu volební slogan „Nespravedlnost nesnesu. Budu vás hájit i bez taláru,“ je pravděpodobně kandidátem na status legendy svého žánru a také odstín zelené na plakátech si dával tuze záležet na tom, aby bylo jasné, že distance není malá.

Z jejího vítězství se nakonec radovali úplně všichni, snad včetně Richarda Svobody. Ani to by ale na zařazení do našeho seznamu nestačilo. Muselo přijít velkolepé finále, v němž Eliška Wagnerová ukázala to, co je v české politice dnes úplně nejvzácnější, že za svá slova je ochotna ručit i činy. Z klubu s Okamurou a Čunkem odešla, na následky nehledíc.

×
Diskuse
JH
December 28, 2012 v 15.26
O DIENSTBIEROVI

„Dienstbier se nebojí prohrávat, nebojí se střetů se svou vlastní stranou. Je, kam až paměť sahá, možná jediným vrcholným politikem zvoleným do nejužšího vedení strany navzdory vehementnímu odporu své vlastní, nota bene velmi vlivné, krajské organizace.“

Dienstbier se možná prohry nebojí, ale zřejmě se jeho prohry bojí ČSSD, když ho nikdy nekandidovala do parlamentu. Do roku 2010 Dienstbier nebyl dost dobrý na to, aby ho ČSSD umístila na volitelné místo do sněmovny, natož jako lídra kandidátky v některém kraji. Avšak už o rok později byl Dienstbier dost dobrý dokonce na funkci prezidenta republiky. Nabízím 2 vysvětlení:
1) ČSSD nikdy předtím nenominovala Dienstbiera na významnější funkci, protože by prokázal svoji neschopnost. Vytasili ho až těsně před volbou, aby nestihl nic zkazit. Dienstbier byl poslancem 90-92 a pak už nikdy na celostátní úrovni nekandidoval, zřejmě se jako poslanec neosvědčil.
2) Myslím, že by se starému Dienstbierovi nemusely líbit synovy přehnané prezidentské ambice a některé postoje. Kandidatuta mladšího Dienstbiera je založena na pokračování působení jeho otce a neměla by smysl, kdyby se setkala s němými rozpaky, ne-li vyslovenou kritikou jeho otce. Nástup mladšího Dienstbiera logicky nastal přesně po úmrtí staršího.
Střet s vlastní stranou je jen umělý. Dienstbier odmítnul korupční koalici v Praze pouze proto, aby se měl čím chlubit při volbě prezidenta, dokonce i v textu nominační petice. Odmítnul malé korýtko v komunální politice proto, aby následně vykalkuloval velké koryto v podobě prezidentské funkce.

„je důsledným ne-komunistou, ale není antikomunistou“

Vztah ke KSČM a k ostatním politickým subjektům je pro mě nepochopitelný:
a) Dienstbier obhajuje vládní spolupráci s KSČM tím, že tato strana nebyla zakázána a soudem zrušena. Pak ale není jasné, proč mu tak vadí korupční opoziční smlouva a korupční koalice v Praze, když je zákony a soudy nezakazují. V prvním případě účelově deleguje svoje svědomí na soud, ve druhém případě mluví o politické kultuře.
b) Dienstbier tvrdí, že na antikomunismus byl čas před rokem 1989, když byli komunisté u moci, zatímco teď už antikomunismus není na místě, a z toho důvodu Dienstbier připouští, aby se komunisté znovu podíleli na vládní moci. Dienstbier však sám používá antizemanovství, na které analogicky měl být čas v době Zemanovy vlády, když byl Zeman u moci, nikoliv teď, kdy se Zeman znovu o moc uchází. Je s podivem, jak Dienstbier jako politik účelově nakládá s přirozeným vyjádřením politických preferencí.

„Ostatně více než rok je nejpopulárnějším politikem.“
„V DR věříme průzkumům jen odsud posud, takže si pořád myslíme, že se může stát českým prezidentem.“

Průzkum preferencí má menší váhu než průzkum popularity? Jinak Gross byl také nejpopulárnějším politikem.



O SMETANOVI

„odmítl snižování své lidské důstojností tím, že měl během své pracovní doby propagovat lidi, které prostě člověk se zdravým rozumem nemůže nepokládat za zloděje a lháře.“

Místo protiprávního jednání měl raději dát výpověď. Ničení cizího majetku není snížením své lidské důstojnosti?

„Imponující je také jeho důsledný odpor k povrchnímu mediálnímu lesku.“

Tohle nemůžete myslet vážně. Smetana se cpal do médií, jak jen mohl. V převleku se nacpal do sídla ODS, vymetal mítinky a demonstrace, jen aby vzbudil pozornost médií. Neměl sílu, aby se proti rozsudku odvolal, ale má dost síly na to, aby exhiboval a provokoval. Je jistě mnoho nespravedlivě odsouzených, kteří takto hlasitě nenaříkají, protože nemají ve zvyku na sebe upozorňovat a stavět se do centra pozornosti, a kteří by si tutíž spíše zasloužili respekt, veřejnou a mediální podporu a nápravu spravedlnosti.
January 1, 2013 v 11.29
Kadete Biglere, hodně zdraví a štěstí v novém roce 2013!
O HYLDEBRANTOVI

Nejen Roman Smetana, ale také Jiří Hyldebrant má, jak se zdá, dost síly na to, aby exhiboval a provokoval.

A proto pátým pádem volám:
-- Vydrž kadete Bieglere! Nedáš-li se zviklat, třeba se staneš osobností roku 2013... --

Tvůj oddaný příznivec a spolubojovník poručík Dub

PS: Zatím mne znáš z té lepší stránky, ale...


* * * * * * * *


"...Vypil trochu více koňaku, váš pan aspirant na důstojnickou hodnost, a podělal se... Byl by se patrně podělal i bez vašeho koňaku. Sežral tolik kremrolí, které mu poslali z domova... Je to dítě... V kasině, jak vím, pil vždy jednu čtvrtku. Abstinent."
Doktor Welfer si odplivl. "Kupoval si linecké řezy." ..."
January 2, 2013 v 23.57
Je škoda času reagovat na pana Hyldebranta...
... je to jen mluvka, jehož "názory" jsou prosty jakékoliv logiky.