Deset tisíc lidí v Praze skandovalo: Dobeše do koše
Patrik EichlerZaplněné pražské náměstí Jana Palacha bylo ve středu dopoledne svědkem demonstrace na obranu akademických svobod a samosprávných univerzit a proti věcným záměrům zákonů o vysokých školách a o tzv. finanční pomoci studentům.
Když jedete na stanici metra Staroměstská z východu Prahy, vystupujete vpředu ve směru jízdy. První polovina řady souprav metra byla ve středu před desátou dopoledne zcela zaplněná. Z vestibulu metra třemi schodišti vycházel nepřetržitý proud převážně mladých lidí. Zkoušeli skandovat: Naši univerzitu nedáme. Dobeše do koše. Rozbalovali transparenty na blížící se demonstraci.
Na náměstí byla vidět hesla vážná „Svoboda škol, svoboda společnosti“ i obviňující „S námi nediskutujete, veřejnosti lžete“. Nátlakem liberecké stavební společnosti Syner na vedení Univerzity Karlovy se inspirovali autoři hesla „Nechceme Synerov na vysokých školách“. Syner v dopise rektorovi Univerzity Karlovy před časem vyjadřoval své „rozhořčení a zklamání“ nad tím, že jeden z jeho politických oponentů působí na univerzitě coby pedagog. Jeho práce by podle stavební firmy prý neuspěla ani na střední škole.
Terčem řady hesel byl ministr Josef Dobeš: „Nepotřebuji vězeňského psychologa“, „Hudební věda nechce zpívat na Dobešovu notu“, „Dobeš je užitečný jako automat na kondomy ve Vatikánu“. Recese se objevila i na žluto-zeleno-červeném údernickém transparentu „Studentskými půjčkami za vyšší školné“.
Účastníků demonstrace bylo při odchodu z náměstí Jana Palacha deset tisíc. Jak ve svém projevu řekl Jan Gruber z Iniciativy za svobodné vysoké školy, byla středeční demonstrace součástí největších vysokoškolských protestů od roku 1989.
Monika Malínská z Fakulty textilní Technické univerzity Liberec za řadu přítomných vyjádřila představu akademiků o vztahu mezi občany a mocí: „Vy jste tady, pane ministře, pro nás, ne my pro vás,“ řekla ve svém projevu. Dobešovy návrhy pak označila za „nesmysl, který se nedá nazvat reformou“.
Do koncepčnosti práce vlády se pustil zástupce Ostravské univerzity na středeční demonstraci Ondřej Haška. Připomněl zážitek z jednoho jednání Rady vysokých škol, nejvyšší státem uznávané vysokoškolské reprezentace. Předseda ministerské Rady pro reformu vysokoškolského vzdělávání Rudolf Haňka dostal na jednání otázku, co říká na protesty proti reformám vysokých škol v Rakousku a na to, že v Rakousku školné ruší.
Stávající koalice přitom říká, že reformy provádí podle rakouského vzoru. Haňkova odpověď byla, řekl Haška, že v Rakousku nikdy nebyl. Haška pak zdůraznil, že by ministerstvo školství mělo pracovat více se skutečnými analýzami a se znalostí věci, a neopírat se jen o nápady lidí ze sídla úřadu v pražské Karmelitské ulici.
Své pozdravy demonstraci přednesli také zástupci univerzit ve Zlíně a Opavě. Na úvod demonstrace vystoupili i předseda Studentské komory Rady vysokých škol Miroslav Jašurek a prorektor pro rozvoj Univerzity Karlovy v Praze Stanislav Štech. Ten se vymezil proti prezidentu Klausovi, když řekl, že „prezident omilostňuje korupčníky, kteří kupčí se vzděláním“.
Průvod po úvodních projevech vyšel z náměstí Jana Palacha ulicí 17. listopadu, přešel Čechův most a po nábřeží Edvarda Beneše dorazil k Úřadu vlády. Po celé své délce skandoval průvod hesla jako „Univerzity jsou naše“, „Nechcem‘ patřit bankám“, „Vydejte nám Dobeše“ a obligátní „Dobeše do koše“.
Cíle organizátorů shrnul v projevu před Úřadem vlády Jan Gruber z Iniciativy za svobodné vysoké školy. Připomněl, že lidé z vysokých škol — učitelé i studenti — chodí k Úřadu vlády v poslední době často. Že u něj byli 14. prosince, když návrhy reforem odmítla Rada vysokých škol. O pět dní později pak k Úřadu vlády došel průvod, kterému předcházelo shromáždění akademické obce Univerzity Karlovy v aule Právnické fakulty.
Podle Grubera se akademická obec nechodí dovolávat nějakých privilegií, ale „práv, která v demokracii má zaručena." Návrhy reforem podle něj neřeší žádný ze stávajících problémů vysokých škol. Vytváří naopak další, závažnější.
Akademici se podle Grubera nemají stranit politiky, protože nejsou s to „rozvést se s ní od lože ani od stolu“. Nemá ale jít o politiku stranických sekretariátů. Politiku chtějí v Iniciativě za svobodné vysoké školy vnímat coby prostor otevírání nových témat a problémů a místo rozšiřování debaty o lidi s dalšími názory. Jedním z cílů demonstrace podle něj bylo hájit svobodu akademické půdy právě od vlivu stranických sekretariátů.
„Akademické senáty občas mívají podobné problémy jako český parlament,“ zaznělo také na demonstraci. Jde o „nízkou volební účast a někdy i zákulisní pletichy. Navrhované reformy ale staré problémy neřeší, někdy je dokonce prohlubují a přinášejí nové. To, co dnes musí chodit kanály, by se zítra mělo legalizovat. To, co se dnes skrývá před sluncem, má zítra platit jako pravidlo,“ řekl Gruber ve zjevné narážce všudypřítomné obavy z korupčních praktik velkých firem a zjevnou nekompetenci vedoucích politiků.
Součástí Týdne neklidu byla i včerejší šestitisícová demonstrace v Brně a dnešní patnáctisethlavý průvod v Hradci Králové i protesty v Ostravě, Plzni či Českých Budějovicích. V jeho programu jsou až do pátku besedy, přednášky, happeningy a divadelní představení v sídelních městech vysokých škol napříč republikou.